Hayatının her alanında hepimiz irili ufaklı problemler ile karşı karşıya kalıyorken bazı durumlarda yaşadığımız çeşitli olaylar bir takım etkileriyle incinmemize ve bu incinme sonucunda da bazı problemlerin açığa çıkmasına neden oluyor. Bu durum itibarıyla haberimizin bu bölümünde Psikolog Beyhan Budak’ın anlatımıyla bazı işaretlerin psikolojik olarak kişiye büyük bir yük hali oluşturduğunu ve tükenmişlik hissiyatının oluşturabileceğini anlattık. Buyrun gelin konuya dair tüm detayları birlikte inceleyelim…

Bu 7 işaret tükenmişliği simgeliyor!

  1. İnsan ruhsal açıdan yorulduğu zaman ya da tükendiği zaman, içerisinde bir yerde bulunan enerji deposunun azaldığını hissetmeye başlar. Bu enerji deposunun içi tamamıyla tolere ve iyi işler sonucunda ortaya çıkan mutluluğun hissiyatından kaynaklanmaktadır. Ancak bu hissiyatın azalması, hayatında değer verdiğin insanlara karşı sabrının ve toleransının azalmasına neden olur. Çok küçük sorunlarda bile büyük tepkiler verebilirsin. Karşında bulunan insanları sonradan pişman olacak şekilde kırabilirsin. Son zamanlarda bu durumu sıklıkla yaşıyorsan bu senin yorulduğunu ve tükendiğini göstermektedir.
  2. İçimizde olan enerji deposu aynı zamanda motivasyonumuzu da büyük ölçüde belirler. Eskiden oldukça kolay bir şekilde yapabildiğin şeylere karşı şu anda büyük bir zorluk çekiyorsan muhtemelen yorgunluğun başlangıç seviyesindesin. Eskiden büyük bir zevk ile yaptığın şeyler bile şuan sana büyük bir yorucu durum olarak geliyorsa, yorulduğunu söylememiz doğru olacaktır.
  3. Modern çağda yaşayan insan büyük bir koşturmaca ve hengame içerisinde yaşıyor. Bu durum itibarıyla insan ne kadar çok şeyle uğraşırsa her zaman daha eksik hissetme eğiliminde. Ne kadar çok çabalarsan çabala her zaman büyük bir eksiklik hissi çekiyor ya da kendini yetersiz hissetme eğilimi içerisindeysen tükenmişliğin sinyali olabilmektedir.
  4. İnsan yola çıkarken bir amacı bulunur. Okulu bitirebilmek ya da para kazanmaya başladığın zamanlarda kazandığın parayla yapmak istediğin belli başlı durumlar bulunuyor. Bunlardan bazıları mutlu olmak, fark yaratmak ya da mesleğinde kendini en iyi şekilde gösterebilmeyi de arzu ediyor olabilirsin. Kendine çizdiğin bu amaçlar belki de hayat içerisinde teker teker ulaşabildiğin amaçlar olurken, bir anda ne için uğraştığını ya da hayatın anlamının ne olduğunu sorgulamaya başladığın bir döneme giriş yaptıysan muhtemelen tükenmişlik probleminin açığa çıkmasının sinyallelerini gösteriyor demektir.
  5. Hafıza problemlerinden şikayet ediyorsanız bu noktada da dikkatli olmakta son derece fayda var. Hafıza problemiyle eş ilerleyen bir diğer durumda şüphesiz dikkat eksikliğidir. Bazı durumlarda sabahleyin yenilen yemek bile unutulur vaziyete gelir. Bu durumun esas nedeni yemek yeme esnasında zihnin yemekte değil, akıl içerisinde kalmış yarım konulardadır. Esasında var olan o yarım konular da karmaşık bir kablo yığınından farkı yoktur. Bu neden zihninin her zaman açık ve netliğe kavuşturman son derece önemlidir. Dikkat eksikliği ya da hafızanda çeşitli problemlerin olduğunu düşünüyorsanız o noktada tükenmişlik sendromuna giriş yapıyorsunuz demektir.
  6. Kaygılandığımız şeylerin yüzde 90’nı hiç yaşama ihtimalim olmayacak şeylere karşı duyulur. Yolumuzun bile kesişmeyeceği şeyler için bir bakıma hayatımızı mahvediyoruz. Eğer durmadan kendini kötü hissediyorsan, her an  kötü bir şeyler olacakmış gibi hissediyorsan ya da herhangi bir küçük olaylar senin tüm günün mahveden duruma geldiyse o noktada büyük ölçüde tükenmişlik sinyallerini aldığınızın göstergesidir.
  7. Eskiden yatağa yattığın anda direkt olarak uyku evresine geçiş yapabiliyorken, şimdiler yatak senin için uykudan ziyade bir mücadele, savaş gibi geliyorsa ve kafanın içerisinde birbirine bağlanmayan bir sürü senaryo geçiyorsa o noktada da tükenmiş sendromunun belirtileriyle karşı karşıya kaldığını söylememiz doğru olacaktır.
İLGİLİ MAKALE  Yüksek kaygı ve panik atak probleminden bu yöntemlerle kurtulun! Psikolog Beyhan Budak'tan önemli açıklamalar

Video: RUHSAL AÇIDAN TÜKENDİĞİNİ GÖSTEREN 7 İŞARET