Son dönemlerde sıklıkla gördüğümüz kesim çeşitlerinden bir tanesi olan Amerikan tıraşı, erkeklerin sıklıkla tercih ettiği modellerden bir tanesidir. Bilhassa yuvarlak yüzlü erkeklerin sıklıkla tercih ettiği kesim modellerinden bir tanesi olan Amerikan tıraşı kişinin çok daha estetik bir görünüm içerisinde olmasına yardımcı olmaktadır. İşte Amerikan tıraşı nedir ve Amerikan tıraşı nasıl yapılır birlikte inceleyelim…

Amerikan tıraşı nasıl olur?

Son dönemlerde erkeklerin uzun saç modasının yanı sıra tercih ettiği modellerden bir tanesi olan Amerikan tıraşı seveninin de sevmeyeninin de fazlasıyla olan bir modeldir. Bebeksi yüze sahip erkeklerin çok daha küçük gösterdiğini düşünerek yaptırmadığı Amerikan tıraşını, genellikle sert mizaca sahip erkekler tercih etmektedir. Yuvarlak yüz hattına sahip insanların yüz biçimine fazlasıyla yakışan Amerikan tıraşı aynı zamanda oldukça pratiktir. Herhangi bir şekil ya da kuruma problemi olmadan, saçın yıkanmasının ardından direkt kuruma evresine geçmektedir. Amerikan saç tıraşının diğer saç tıraşlarından ayıran en önemli özelliklerinden bir tanesi, saçın sağ ve sol bölgelerinin çok daha kısa gelirken yukarıya doğru saçların orantılı bir biçimde uzuna doğru gitmesiyle olmaktadır. En kaba haliyle bu formla birbirinden ayrılan Amerikan tıraşı kendi arasında da pek çok farklı formları bulunmaktadır.

Amerikan tıraşı nasıl yapılır?

Amerikan saç kesiminde saçın yan ve arka kısımları 1 numaraya vurulurken, diğer bölgeleri 7- 8  numarada bırakılmasıyla olmaktadır. Bu formda pek çok erkeklerin görüntülerine çok daha güzel bir görünüm katmalarının yanı sıra aynı zamanda bakışlarını da ortaya çıkarmaktadır. Seveni de sevmeyeni de fazlasıyla olan Amerikan tıraşında bazı erkekler sıklıkla tercih ederken, bazı erkekler zoraki durumlar dolayısıyla kestirmektedir. Amerikan tıraşının aynı zamanda kendi arasında belli çeşitleri de bulunmaktadır. Bu çeşitleri şu şekilde sıralayabiliriz;

İzli Amerikan Tıraşı;

İzli Amerika tıraşının esasında en bilindik ve görünen farkı saçların kısa bölümleriyle uzun bölümleri arasında büyük bir geçiş farkı olmasıdır. Belli belirsiz bir geçişten ziyade yanlar ile saçın tepe bölümünde ciddi farklar bulunmaktadır. İzli Amerikan saç tıraşında tepe bölmesini dilediğiniz şekilde kestikten sonra yan kısımları 2 veya 3 numarada kesip izlerin belirgin olduğu saç kesim modelidir.

İLGİLİ MAKALE  Saç renginiz karakterinizi ortaya çıkartıyor. Saç renginize göre siz nasıl bir kişisiniz?

İzsiz Amerikan Tıraşı;

İzsiz Amerikan tıraşı ise izli Amerika tıraşının tam tersi olurken bu modelde geçişler fark edilmeyecek şekilde yapılmaktadır. İzsiz Amerikan tıraşında saçların yan tarafları 3 numara vurulurken, üst tarafları 5-6 numaraya vurulur. Saçın uzunluğuna ve sizin istediğiniz uzunluğa göre bu numaralar elbette değişkenlik gösterirken izsiz Amerikan tıraşının en büyük özelliği Amerikan tıraşının belirli bir iz içerisinde olmamasıdır. Tamamıyla doğal ve natural geçişler yapılmaktadır.

Gizli Amerikan Tıraşı;

Gizli Amerikan saç tıraşında ise saçların yan ve arka kısımları makine ile kesilirken saçın üst kısımlarına makas ile müdahale edilir. Diğer Amerikan saç kesim türlerine nazaran üst kısımlarının makas ile düzeltildiği Amerikan tıraşını tercih eden erkeklerin sayısı da bir hayli fazladır.

Amerikan tıraşı hangi yüz tipi için uygundur?

Amerikan tıraşının yakıştığı belli başlı şekiller bulunmaktadır. Bu şekillerin başında ise şüphesiz oval yüz tipine sahip erkekler gelmektedir. Oval ve elmacık kemikleri daha dolgun kişilere Amerikan saç tıraşı yakışırken, yüzü ince ve zayıf kişilere Amerikan saç tıraşı çok fazla önerilmemektedir. Amerikan tıraşı noktasında en büyük yanılgılar arasında Subay tıraşı ile karıştırılmasıdır. Subay tıraşında saçların yan ve arka bölümleri 1 ya da 3 numarayla alınırken saçın üst kısımları tamamıyla kişinin zevkine bırakılırken makas ile şekil verilmektedir. Ancak Amerikan saç tıraşında daha çok makine kullanımı tercih edilmektedir.