Diyet yapmak isteyen ya da sağlıklı beslenmek isteyen herkes, lif oranı yüksek ve uzun süre tok tutan besinlere yönelmekte. Bu besinlerden bazıları da ceviz ve avokado. Ceviz ve avokado, içlerinde lifler ve sağlıklı yağ asitleri barındırmaktadır. Bu yüzden bu besinleri tüketmek hem diyetinize yardım ederken hem de uzun süre tok kalmanızı sağlayacaktır. Bu yazımızda sizlere çok lezzetli, cevizli ve avokadolu bir tarif veriyoruz.

Tok tutan akşam öğünü için gerekli malzemeler nelerdir?

Tok tutan akşam öğünü için çok fazla malzemeye ihtiyacımız yoktur. Bu malzemeleri ise neredeyse tüm marketlerden, kolayca temin edebiliyoruz. Tok tutan akşam öğünü için gerekli malzemeler şunlardır:

  • 1 adet avokado
  • 5 adet ceviz
  • 1 yemek kaşığı bal

Tok tutan akşam öğünü nasıl hazırlanıyor?

Tok tutan bu öğünü hazırlamanız oldukça kolay. En kısmı diyebileceğimiz yer ise avokadomuzu 1 gece boyunca bekletmek. Avokadomuzu marketten aldığımızda sert olmakta. Ancak avokadomuzun yumuşaması lazım. Bu yüzden 1 gece boyunca, avokadomuzu oda sıcaklığında bekletmemiz gerekmekte.

Avokadomuz yumuşadıktan sonra ise bir yoğurma kabına almamız gerekiyor. Ancak avokadomuzu ortadan ikiye bölelim ve kabuğundan ayıralım. Daha sonra ise bir çatal yardımı ile avokadomuzu iyice ezelim. Avokadomuzu ezdikten sonra ise cevizlerimizi eklememiz gerekiyor. Ancak cevizlerimizi ufalamamız gerekmekte. Daha sonra ise ceviz ve avokadoyu iyice karıştıralım. Ceviz ve avokadoyu karıştırdıktan sonra ise 1 yemek kaşığı bal eklememiz gerekmekte. 1 yemek kaşığı kadar bal ekledikten sonra, öğünümüzü son kez güzelce karıştıralım. İsteğe bağlı olarak öğününüz içerisine biraz toz tarçın ekleyebilirsiniz. Öğünümüz hazır, afiyet olsun.

Tok tutan akşam öğününün faydaları nelerdir?

Cevizin içerisinde sağlıklı yağ asitleri bulunmaktadır. Bu yağ asitleri sayesinde vücudumuzun bazal metabolizması hızlanmaktadır. Aynı zamanda sindirim sistemini düzenleyen ceviz, kabızlık gibi sorunların da önüne geçmektedir. Bu öğünün akşam tüketilmesini önermekteyiz. Çünkü içeriğinde bal bulunmakta. Bal hem boğazdaki sorunları giderirken hem de bağışıklık sistemini güçlendirmektedir. Bu sayede soğuk kış günlerinde grip, nezle ve soğuk algınlığı gibi hastalıklardan korunmuş olacaksınız.

Avokado içeriğindeki maddeler, kalp ve damar sağlığına iyi gelmektedir. Avokado, daralan kan damarlarını genişletmektedir. Bu sayede ani kalp krizi ve yüksek tansiyon gibi sorunların önüne geçmiş olacaksınız. Bu öğünün en güzel yanı, içeriğinde sağlıklı şeker barındırmasıdır. Bu karışımda bal olduğu için ani tatlı krizlerini engellemiş olacaksınız. Aynı zamanda sağlıklı şeker tüketeceğiniz için çok fazla kalori almayacaksınız.

İLGİLİ MAKALE  Bu yöntem ile avokado bir ay boyunca olgun kalabiliyor (Kaynak: soru.com.tr)

Ceviz ve avokado içerisindeki yağ asitleri, antioksidandır. Bu sayede vücutta biriken toksinleri vücudunuzdan atmış olacaksınız. Aynı zamanda bağırsaklarda oluşan parazitlerin de atılmasını sağlayan avokado ve ceviz, içeriğinde kalsiyum barındırdığı için diş ve kemik sağlığına da iyi gelmektedir. Ceviz beyin fonksiyonlarını geliştirmektedir. Düzenli olarak bu öğünü tüketirseniz, hafızanı güçlendireceksinizdir. Aynı zamanda odaklanmayı güçlendiren ceviz, dikkat dağınıklığı problemlerini de azaltmaktadır.

Ceviz ve avokado, kan şekerini dengelemektedir. Kan şekeri yükselirse, uyku düzeniniz bozulabilir. Bu yüzden bu öğünü akşam tüketmenizi öneririz. Eğer şeker hastasıysanız, uyku düzeniniz düzgün olmayabilir. Ancak bu öğünü tükettiğinizde kan şekeriniz düzenleneceği için uyku sorunlarınızın da önüne geçmiş olacaksınız.