Ekran kartını en çok zorlayan 15 oyun yazımızla sizlerleyiz. Yüksek grafikli oyunlar birçok oyuncu tarafından oynanamıyor ancak ilgi görmeye devam ediyor. Bu listede de donanımı en çok zorlayan oyunları derledik.

Bilindiği üzere yüksek kalitede grafik için iyi donanım gerekiyor. İşlemci, ekran kartı, RAM, disk vb. birçok etken faktör bulunuyorken, oyunların geliştirilme aşaması da önem taşıyor.

Ekran kartını en çok zorlayan 15 oyun listesi tahmin edildiği gibi

Genellikle en yeni oyunlar, en yüksek sistem gereksinimlerine ihtiyaç duyuyor. Bazen de özel oyunlar yüksek grafikleriyle dikkat çekebiliyor. Hatta bazı oyunlar, bir bilgisayarın performanslı olup olmadığını belirtmek için kıyas alınıyor.

Bazı oyunlar geliştirilme esnasında yüksek grafikle geliştiriliyor. Bazı oyunların da optimizasyon kısmı oldukça başarılı oluyor. Optimizasyonda başarılı olmayan oyunlar da ekran kartlarının korkulu rüyası olmaya devam ediyor.

Şimdi yüksek grafikli oyunları incelediğimiz listeye başlayalım. Liste yer almayıp da grafikleriyle adından söz ettiren oyunlar da bulunuyor. Ancak en çok zorlayan 15 oyunun bunlar olduğunu belirtmekte yarar var.

15. Star Wars Battlefront II

Yüksek grafikli oyunlar listemize dünya genelinde hayran kitlesi bulunan Star Wars serisine ait olan oyunla başlıyoruz. Oyun, oyuncularla ilk buluştuğunda sahip olduğu gereksinimlerle dikkat çekmişti. Oyun içinde yer alan aksiyonun oyunculara hissettirilmesi amaçlamıştı. 2017’de oyuncularla buluşan oyun, ilk günlerde adından epeyce söz ettirmişti.

Oyunun önerilen sistem gereksinimlerine bakıldığında Intel i7 6700 veya AMD FX 8350 işlemci, NVIDIA GTX 1060 veya AMD Radeon RX 480 ekran kartı ve 16 GB RAM olduğu görülüyor. Oldukça yüksek olan bu donanım ihtiyacıyla birlikte 60 GB depolama alanına ihtiyaç duyuluyor.

14. Forza Horizon

Yarış oyunları arasında akıllarda en çok kalan oyunlardan biri de kuşkusuz Forza Horizon 4. Oyunun sahip olduğu grafiklerin gerçekliği oyuna olan ilgili de artırmıştı. Oyuncular, yarış arabalarını kaliteli grafikler ve yüksek akıcılık içinde sürüyor. Elbette ki bu keyifli anlar için oyun yüksek performans veren bir donanıma ihtiyaç duyuyor. Ayrıca oyun uzun süre en çok oynanan oyunlar arasında da bulunmuştu.

Oyunun önerilen sistem gereksinimleri Intel i7-3820 işlemci, NVIDIA GTX 970 veya NVIDIA GTX 1060 ya da AMD R9 290x veya AMD RX 470 ekran kartı olacak duyurulmuştu. RAM kısmında da 12 GB değerinin bulunduğu gereksinimlerinde 75 GB depolama alanı da yer alıyor.

13. Grand Theft Auto V

Ekran kartını en çok zorlayan 15 oyun listesinde yer aldığı tahmin edilen oyunlardan biri şüphesiz GTA V. Oyunun grafikleri donanımı o kadar çok zorluyor ki, bir bilgisayarın yüksek donanımlı olduğunu belirlemek için oyundan söz ediliyor. Bilgisayar için “GTA V kaldırır mı?” sorusu klişe haline gelmiş durumda.

Açık dünyalı oyunlar arasında en sevilenlerden olan oyunun online kısmı hala oynanmaya devam ediyor. Özellikle “role play” kısmında tercih edilen GTA V, 4K ayarlarda da bilgisayarlarda çalıştırılabiliyor.

Oyunun önerilen sistem gereksinimlerine bakıldığında ise karşımıza Intel i5 3470 veya AMD X8 Fx-8350 işlemci, NVIDIA GTX 660 veya AMD HD7870 ekran kartı ve 8 GB RAM çıkıyor. Oyun bilgisayar üzerinde çalışabilmek için 72 GB depolama alanına ihtiyaç duyuyor.

12. Red Dead Redemption 2

Son zamanların adından en çok söz ettiren oyunlarından biri Red Dead Redemption 2 olmuştu. Önce konsollarda sonra da bilgisayarlarda oyuncularla buluşan oyun, yoğun sistem kullanımıyla da anılmıştı. Bununla birlikte oyunun yüksek grafikleriyle de fiyatı da ilgi çekmişti. Oyun oyuncularla ilk buluştuğunda, yaşanan FPS kayıpları da oyunun negatif hanesine yazılmıştı. Daha sonra oyuncular oyunun optimizasyon tarafından güncelleme yapılmasını beklemişti.

Oyunun önerilen sistem gereksinimleri incelendiğinde Intel i7-4770K veya AMD Ryzen 5 1500X işlemci, NVIDIA GTX 1060 veya AMD Radeon RX 480 ekran kartıyla birlikte 12 GB RAM gerekiyor. Oldukça yüksek gereksinimlerle birlikte 150 GB gibi bir depolama alanı da gerekiyor. Oyun bu yönüyle diğer oyunlara göre oldukça önde duruyor. Büyük boyuta sebep olarak da oyunda yer alan yüksek grafik kalitesi gösteriliyor.

İLGİLİ MAKALE  Arkadaşlarla oynanabilecek mobil oyunlar. Eğlencenizi doruklara çıkartın

11. Crysis 3

2013’te oyuncularla buluşan oyun, uzun süre geçmesine rağmen halen grafikleriyle akıllara kazınmış durumda. İhtiyaç duyduğu sistem gereksinimleri günümüze göre kolayca sağlanabiliyor oluyor. Ancak oyun ilk çıktığı tarihlerde sistem gereksinimleriyle dikkat çekmişti. O günlerde oyunun yoğun olan grafikleri tepki de çekmişti. Ancak oyunun sahip olduğu atmosferi oyunculara aktarabilmesi için bu grafiklere ihtiyacı olduğu belirtiliyor.

Oyunun önerilen sistem gereksinimlerine bakıldığında ise Intel i5-750 veya AMD Phenom II X4 işlemci, NVIDIA GTX 560 veya AMD Radeon HD5870 ekran kartı ve 4 GB RAM bulunuyor. Oyun, listedeki oyunlara göre daha avantajlı kullanım alanına sahip. Bu değer sadece 17 GB seviyesinde.

10. The Witcher 3: Wild Hunt

Yüksek grafikli oyunlar listesine sıra dizisiyle de efsaneleşen oyun The Witcher. Oyun, yüksek grafik ihtiyacıyla da gündem olmuştu. Yapılan performans testlerinde, donanım üzerinde yoğun kullanım olduğu görülmüştü. Oyunun böylesine yoğun donanım kullanımına sebep olarak, doku “texture” kalitesi görülüyor. Eğer oyunun daha çok donanım kullanmasını isterseniz NVIDIA HairWorks özelliğini devreye alabilirsiniz. Bu özelliğin oyuna geleceği önceden de konuşulmuştu. Özellikle birlikte, adından anlaşılacağı üzere saçlara özel çalışma yapılıyor.

Oyun, 2015 yılında oyuncularla buluşmuştu. Sistem gereksinimlerine bakıldığında ise Intel Core i7 3770 veya AMD FX-320 işlemci, NVIDIA GeForce GTX 770 veya AMD Radeon R9 290 ekran kartı gerekiyor. İhtiyaç duyulan RAM ise 8 GB.

9. Final Fantasy XV

2018 yılında bilgisayar kullanıcılarıyla buluşan oyun, sadece ekran kartı değil birçok noktada yüksek sistem gereksinimlerine sahip. Özellikle oyunun 4K için ihtiyaç duyduğu 155 GB depolama alanı dikkatleri üzerine çekmişti. Oyunda yer alan gelişmiş fizik nedeniyle yüksek grafik bulunduğu belirtiliyor. Ayrıca oyunun 4K kalitede oynanışı için 60 FPS almak da oldukça zor. Hatta NVIDIA RTX 2080 gibi bir ekran kartının da oyun için zorlanacağı belirtiliyor.

16 GB RAM gerektiren oyunu 1080p çözünürlükte oynayarak bir nebze yüksek FPS almak mümkün. Oyunun sistem gereksinimlerine bakıldığında ise Intel i7-3770 veya AMD FX-8350 işlemci, NVIDIA 1060 veya AMD Radeon RX 480 ekran kartı görülüyor.

8. Assassin’s Creed: Odyssey

Ekran kartını en çok yoran 15 oyun listesinde sırada, yine 2018’de oyuncularla buluşan bir oyun var. Yüksek grafikleriyle birlikte yüksek fiyatının da dikkatlerden kaçmadığı oyun, tarihi dokusu ve açık dünyasıyla oldukça sevilmişti. Oyun içinde özgürce keşif imkanı da tercih sebebi olmuştu. Antik Yunan’da geçen oyun, hareketli ışık efektleri nedeniyle yüksek donanıma ihtiyaç duyuyordu.

Oyunun sistem gereksinimlerine bakıldığında Intel i7-3770 veya AMD FX-8350 işlemci, NVIDIA GTX 970 veya AMD Radeon R9 290 ekran kartı olduğu görülüyor. Ayrıca oyun 8 GB RAM’i de sistem gereksinimlerine eklemiş durumda.

7. Shadow Of The Tomb Raider

Efsane oyun serilerinden olan Tomb Raider, yıllardır oyuncuların gönlünde bulunuyor. Yüksek fiyatıyla da gündem olan oyun, içinde yer alan grafiklerle büyüleyici yapıya sahipti. Çevredeki dokular ve detaylar oldukça detaylı olarak işlenmişti. Aksiyon, macera türünde oyuncuları bekleyen oyun, sistem gereksinimleriyle de dikkat çekmişti. Özellikle ekran kartı konusunda oyun, yüksek gereksinime sahip.

Önerilen sistem gereksinimlerinde Intel i7 4700K veya AMD Ryzen5 1600 işlemci, NVIDIA GTX 1060 veya AMD Radeon RX 480 ekran kartı ve 8 GB RAM yer alıyor. Oyun 40 GB gibi bir değerde depolama alanına ihtiyaç duyuyor.

6. Project CARS 2

Yarış oyunları için de yüksek grafik ihtiyacı bulunuyor. Çünkü oyundaki hız heyecanını, en iyi şekilde oyuncuya yansıtmak gerekiyor. Bunu da başarıp, ekran kartını en çok zorlayan 15 oyun arasına girmeyi başarabilen Project CARS 2, gerçekçi grafiklere sahip. Öyle ki bu grafiklerin oyuncuya gösterilmesi için 50 GB gibi bir depolama alanı gerekiyor. Oyun, 2017 yılında oyuncularla buluşmuştu ve fiyatı da oldukça yüksekti.

İLGİLİ MAKALE  Bilgisayarınızı hızlandıracak 600 TL altındaki en iyi SSD'ler

Oyunun sistem gereksinimlerine bakıldığında ise önerilen olarak Intel i7 6700 K işlemci, NVIDIA GTX 1080 veya AMD Radeon RX 480 ekran kartı bulunuyor. Oyun RAM noktasında da 16 GB değerine ihtiyaç duyuyor.

5. Kingdom Come: Deliverance

Orta çağda geçen oyun, yeşillikler nedeniyle en çok ekran kartı zorlayan 15 oyun listesinde yer aldı. Oyun motoru Dunia, CryTek tarafından geliştirilen ve Crysis’te kullanılan motoru temel alarak geliştirilmişti. Oyunda 60 FPS değerini alabilmek için hatırı sayılı bir donanıma ihtiyaç duyuluyor.

Oyunun sistem gereksinimlerine bakıldığında Intel i7 3770 veya AMD FX-8350 işlemci, NVIDIA GTX 1060 veya AMD Radeon RX 580 ekran kartı gerekiyor. 90 GB kullanılabilir alanla dikkat çeken oyun için sistemin en az 16 GB RAM’e sahip olması gerekiyor.

4. Far Cry 5

Efsaneleşen Far Cry serisinde 5. oyunun yüksek grafikli oyunlar arasında olması oyuncuları heyecanlandırmıştı. Ubisoft tarafından geliştirilen oyun, hikayesiyle de dikkat çekmişti. Oyun, grafiği içinde oldukça yoğun dokulara ve detaylara sahipti. Bu yoğun detaylar içinde oyunun hikayesi daha etkileyici bir hale gelmişti.

Oyunun sistem gereksinimlerine bakıldığında Intel i7-4770 veya AMD Ryzen 5 1600 işlemci, NVIDIA GeForce GTX 970 veya AMD R9 290X ekran kartı, 8 GB RAM ve 40 GB depolama alanı bulunuyor. Oyunun, depolama alanı optimizasyonu konusunda diğer oyunlara göre daha başarılı olduğu görülüyor.

3. Hitman 2

Bir diğer aksiyon oyunu olan Hitman de filmleri ve oyunlarıyla gönüllerde taht kurmuş durumda. Oyunda yer alan geçiş efektleri ve göze hitap eden dokular, oyunun grafikte can alıcı noktaları olmuştu. Detaylar, filtrelemeler ve ışıklandırma gibi detaylar için oldukça yüksek sistem gereksinimi bulunuyor. Oyunu 4K çözünürlükte oynamak için NVIDIA RTX 2080 Ti ekran kartına ihtiyaç duyuluyor.

Oyunun önerilen sistem gereksinimlerine göz atıldığında ise Intel i7 4790, NVIDIA GTX 1070 veya AMD Radeon RX Vega 56 ekran kartı, 16 GB RAM ve 60 GB depolama alanı görülüyor.

2. Deus Ex: Mankind Divided

Adım adım zirveye yaklaşıyoruz. Listede ikinci sırada ekran kartı için 6 GB RAM ihtiyacı bulunan bir oyun bulunuyor. Ultra ayarlarda hiç görülmemiş detaylara sahip olabilen oyun, 60 FPS görüntüyü NVIDIA GTX 1080 ya da daha üst bir ekran kartında verebiliyor. Buna sebep olarak dokularda yer alan detaylar gösteriliyor.

Oyunun önerilen sistem gereksinimlerinde Intel i7-3770K veya AMD FX 8350 işlemci, NVIDIA GTX 970 veya AMD Radeon RX 480 ekran kartı, 16 GB RAM ve 55 GB depolama alanı yer alıyor.

1. Metro Exodus

Belki de birçok oyuncu ekran kartını en çok yoran oyunlar listesinde, zirvede Metro Exodus var demiştir. Oyunculara yaşattığı atmosferle dikkatleri üzerine çeken oyun, birçok oyuncu tarafından düşük ayarlardan oynanmak zorunda kalıyor. 60 FPS görüntü alabilmek için NVIDIA GTX 1070 ya da daha üst model bir ekran kartı gerekiyor. En yüksek ayarlarda 40 FPS ve üzeri almak içinse NVIDA RTX 2080 Ti ekran kartına ihtiyaç duyuluyor.

Oyunun önerilen sistem gereksinimlerinde Intel i7-4770K işlemci, NVIDIA GeForce 1070 veya AMD RX VEGA 56 ekran kartı, 8 GB RAM ve 59 GB depolama alanı gerekiyor.

Yüksek grafikli oyunlar listemizde sona gelmiş olduk. Sizce ekran kartını en çok yoran diğer oyunlar hangileri? Yorumlarda belirtebilirsiniz. Oyunlar, gereksinim duyduğu donanım ve FPS değerlerine göre değerlendirildi.