9 Ekim 2020 tarihinde birçok platformda satışa sunulan Fifa 21 oyunu Fifa serisinin en yenilikçi oyunu olarak öne çıkmayı başardı. Birçok oyuncu merakla beklediği bu oyunu ön siparişle sa2tın alarak 6 Ekim 2020 tarihinde oynamaya başlasa da çoğu oyuncu 9 Ekim’i beklemek zorunda kaldı.

Büyük ses getiren Fifa 21 bu oyun çağının birçok özelliğine sahip olduğundan sistem gereksinimleri de bazı bilgisayarlar için zorlayıcı olabiliyor. Bilgisayarını zorlayıp zorlamayacağından emin olamayan oyuncular fifa 21 sistem gereksinimleri hakkında bilgi sahibi olmaya çalışıyor. Bu yazıda Fifa 21’in gelişimlerini ve sistem gereksinimlerini detaylı bir şekilde öğrenebileceksiniz.

Fifa 21 Sistem Gereksinimleri

Fifa 21 Sistem Gereksinimleri

Fifa 2021’in Önerilen Sistem Gereksinimleri Nelerdir?

Fifa 21 oyununu oynayabilmek adına birtakım sistem gereksinimlerini yerine getirmeniz gerekiyor. Aşağıda listelenen sistem gereksinimlerini yerine getiren bir bilgisayara sahipseniz bu oyunu doyasıya oynayabilir, oyunun zevkini çıkartabilirsiniz.

  • Fifa 21’i önerilen ayarlarda oynayabilmek için işlemci olarak Intel i5-3550 3.4 GHz ya da AMD FX 8150 3.6 GHz’e sahip olmalısınız.
  • Bilgisayarınızın işletim sistemi Windows 10- 64 bit olmak zorundadır.
  • Bilgisayarınızda bulunan bellek 8 GB RAM olmalıdır.
  • Bu oyun için ekran kartı çok önemli olduğundan NVIDIA GeForce GTX 670 ya da AMD Radeon R9 270X ekran kartları öneriliyor.
  • Depolama olarak SSD öneriliyor, depolamanızda 50 GB kullanılabilir alan olmasına dikkat etmelisiniz.

Yukarıda listelenen sistem gereksinimlerine sahipseniz veya sisteminiz belirtilen özelliklerden daha iyiyse Fifa 21 oyununu rahatlıkla oynayabileceksiniz.

Fifa 2021’in Minimum Sistem Gereksinimleri Nelerdir?

Bir bilgisayar oyununu almaya karar verdiyseniz yapmanız gereken ilk şey alacağınız oyunun sistem gereksinimlerini karşılayıp karşılayamadığınızı öğrenmek olmalıdır.

Fifa 21’i oynayabilmek için ise şu sistem gereksinimlerine sahip olmalısınız:

  • Bu oyun için işlemci büyük önem arz ettiğinden Intel Core i3-6100 3.7 GHz ya da AMD Phenom II X4 965 3.4 GHz’e sahip bir bilgisayarınız olmalıdır.
  • İşletim sistemi olarak sadece Windows 10- 64 bit iş görecektir.
  • Bellek olarak mutlaka 8 GB RAM’e ihtiyacınız var.
  • Ekran kartı bu oyun için çok önemli olduğundan ortalama üstü olan NVIDIA GTX 660 2 GB ya da AMD Radeon HD 7850 2 GB ekran kartlarına sahip olmalısınız.
  • Depolama olarak 50 GB kullanılabilir alan ise yeterli olacaktır.

Bahsedilen sistem gereksinimlerine sahipseniz bu oyunu sadece açabileceğinizi ve ortalama ayarlarda oynayabileceğinizi unutmamalısınız. Eğer ortalama üstü bir oyun deneyimi istiyorsanız önerilen sistem gereksinimlerine sahip olan bir bilgisayarınızın olması gerekiyor.

Fifa 21 Sistem Gereksinimleri

Fifa 21 Sistem Gereksinimleri

Fifa 2021’in Türkiye Fiyatları Nedir?

EA Play’in kendi oyunu olan Fifa 2021 bilgisayar için, Xbox için ve Playstation için olmak üzere üç farklı fiyatlandırmaya sahip durumda. Bilgisayara indirmek istediğiniz Fifa 21 oyunu Steam üzerinden 419,99 Türk lirası olarak satışa sunuldu. Xbox One’da ise standart Fifa 21’in fiyatı 497,50 Türk lirası olarak belirlendi.

PS4 için ayrı bir fiyat tarifesine sahip olan bu oyunun PS4 standart sürüm fiyatı da 499,90 Türk lirasıdır. Fifa serisinin diğer oyunlarında olduğu gibi Fifa 21 de hem standart sürüm hem de ultimate edition olarak satışa sunuldu. Eğer ultimate edition satın almak istiyorsanız 100 ile 200 Türk lirası daha fazla ödemeniz gerekeceğini söylemekte fayda var.

Fifa 21 Hangi Platformlar İçin Satışa Sunuldu?

Fifa 21, Fifa serisinin 2021 yılı için çıkan oyunu olmakla beraber yanında birçok yenilik de getirdi. Bu oyunun çıkacağı platformlar ise Microsoft Windows, PS4, Xbox One, Nintendo Switch ve PS5 olarak belirlendi.

Fifa 21’deki Yeni Maç Keskinliği ve Aktif Antrenman Özelliği

Fifa 21’in en yeni özelliklerinden biri olan maç keskinliği özelliği, oyuncularınızın maç anında nasıl performans sergileyebileceğini belirliyor. Yeni aktif antrenman sisteminde oyuncularınızı gruplar halinde antrenmanlar yapmalarını sağlayabilirsiniz.

Ayrıca forvetlerinizin ya da defans oyuncularınızı bu grup antrenmanlarında çalıştırarak oyuncularınızın maç anlarında maçın seyrini değiştirecek müdahalelerde bulunma ihtimalini arttırabilirsiniz. Oyuncularınıza aktif antrenman yaptırmak maç keskinliği özelliğini arttıracağından oyuncularınız maçlarda daha iyi bir performans sergileyecek, sizi hüsrana uğratmayacaktır.

Fifa 21’de Yer Alan Yaratıcı Koşular Nelerdir?

Herhangi bir oyun kurarken kullanabileceğiniz savunmanın kilidini açabilmek için yaratıcı koşularla forvetlerinizin hareketlerini daha fazla kontrol edebilirsiniz. Bu yaratıcı koşular yönlendirmeli koşular, yönlendirmeli duvar pası ve oyuncu kilidi olarak üç adettir. Takım arkadaşlarınıza yönlendirmeli koşu yaptırmak için bir koşu başlattıktan sonra sağ çubuğu itmelisiniz.

Herhangi bir takım arkadaşınıza pas verdikten sonra pas verdiğiniz takım arkadaşınızın hangi yöne doğru koşacağına karar verebilirsiniz. Yine sağ çubuğu iterek kullanabileceğiniz bu sistem, yönlendirmeli duvar pası olarak adlandırılıyor. Fifa 21’e yeni gelen bir diğer koşu yöntemi olan oyuncu kilidi ile hücum esnasında iki çubuğa da aynı anda basarak mevcut olarak kullandığınız oyuncuya kilitlenebilirsiniz.

Fifa 21’e Yeni Gelen Planlama Programı Nedir?

Planlama programı sekmesini açtığınızda önünüze gelecek olan takvim yardımıyla ileride yapılacak olan aktiviteleri kolaylıkla planlayabileceksiniz. Hafta veya ay boyunca ne zaman antrenman ne zaman dinlenme yapacağına karar verebilirsiniz. Bu yöntem ile oyuncularınızın keskinliğini kolaylıkla arttırabileceksiniz ancak oyuncularınızın moralini ve kondisyonunu dengelemeniz, takımınızdan tam verim almanız için oldukça önemlidir.

Fifa 21’deki Yeni Transfer Seçenekleri Hakkında

Fifa 21’in en gelişmiş özelliklerinden biri olan transferler oyunculara artık gelişmiş olarak sunuluyor. Transferlerin gerçekçiliği hem yapay zekâ hem de oyuncu kontrolünde olan takımlara yapılan transferlerde yeni yollar açıyor. Gelecekte yapılacak olan transferlerin ücretleriyle satın alma opsiyonlu kiralama teklifleri yapabilirsiniz.

Yeni yeni kendini göstermeye başlayan oyuncuları kendinize çekerek takımınıza katabilirsiniz. Ayrıca yeni bir özellik olan yapay zekâ teknik direktörünün başlattığı oyuncu takas tekliflerine de yanıt verebilirsiniz. Bu yöntemlerle her transfer döneminde takımınızı daha da ileriye taşıyabilirsiniz.

Fifa 21’in Yenilenen Rakip Yapay Zekâ Sistemi

Artık gelişmiş bir özellik olarak sunulan rakip yapay zekâ sayesinde daha gerçekçi bir oyun deneyimine şahit olacaksınız. Yeni rakip yapay zekâ rakiplerinin, yani sizin, maçlardaki tutumlarını inceleyerek kendi takımı için daha iyi yönlendirmelerde buluyor.

Bu yönlendirmelerle rakip takım maçlardaki hem hücum hem de savunma pozisyonlarında daha zorlayıcı bir takıma sahip oluyor. Daha da geliştirilen yapay zekâ sayesinde her maçta yeni zorluklarla karşılaşacaksınız ve mücadele isteğiniz hiçbir zaman sönmeyecek.

Fifa 21’de Futbolun Temelleri Hakkında Güncelleştirmeler

Futbolun temelleri Fifa 21’de dört alanda geliştirme almış durumda. Bu alanlar sırasıyla paslaşma, engelleme, tepki süresi ve manuel kafa vuruşlarıdır. Fifa 21’de takım oyuncularınız boş alanı ve rakibin pozisyonlarını daha iyi kavradığından daha akıllıca bir pas oyunu gerçekleştiriyor. Engelleme sisteminde ciddi bir değişiklik söz konusu olmasa da defans oyuncuları şutları ve ortaları daha dengeli bir şekilde engelliyor.

Fifa 21’de yer alan tepki süreleri de daha hızlı bir hale getirildiğinden bu durum oyuncuların rakip baskısı altında bulunan dar alanlardan kolayca kurtulmalarını sağlıyor. Geliştirilen manuel kafa vuruşları ise topu tam olarak hedeflediğiniz yere göndermekle kalmıyor, şut ve pas amacıyla yapılan kafa vuruşlarında da tam kontrol sağlıyor.