Dünyanın en çok kullanılan internet üzeri anlık mesajlaşma uygulaması olan WhatsApp’ta birçok iletişim seçeneği mevcut. Sesli ve görüntülü ara dışında sesli mesaj gönderebildiğiniz WhatsApp, 2022 yılı için birçok yenilik yapmayı planlıyor. Sesli mesaj özelliği bazı durumlarda dinlenemeyebiliyor. Çünkü kalabalık bir ortamda arkadaşınızdan birinin ya da ailenizden birinin sesli mesajını dinlemek, çevre tarafından ayıplanabilir. Bu aynı kulaklık olmadan müzik dinlemek gibi. Bu yazımızda sizlere WhatsApp’taki sesli mesajları nasıl gizli bir şekilde dinleyebileceğinizi gösterdik.

WhatsApp’tan gelen sesli mesajları gizlice dinleme

Sesli mesajlar oldukça kullanışlı olabiliyor. Özellikle dışarıdaysanız ve eliniz doluysa, mesaj yazmak zor olabiliyor. Fakat sesli mesaj atmak için klavye kullanmanıza gerek yok. tek bir tuşa bası tutarak, karşı tarafa direkt olarak söylediklerinizi yollayabiliyorsunuz.

Bununla beraber WhatsApp’tan gönderdiğiniz ses kayıtları için bir tuşa basılı tutmanız gerekiyordu. Fakat geçtiğimiz yıllarda bu sorun ortadan kalktı ve uzun ses kayıtlarınızı atmanın çok kolay bir yolu ortaya çıktı. Ses kayıt tuşunu yukarıya çektiğiniz zaman, kayıt tuşu kilitleniyor. kayıt tuşunu kilitlediğiniz zaman da siz de sesli mesajlarınızı gönderirken bir tuşa basılı tutmak zorunda kalmıyorsunuz. Ses kaydını bitirdikten sonra ise kilit tuşuna basarak sesli kaydınızı karşı tarafa gönderebiliyorsunuz.

Bazı ses kayıtlarını toplum içinde dinlemek zor olabiliyor. Bu yüzden de WhatsApp, sesli mesajları dinlemenin gizli bir yolunu sunmakta. Eğer gelen sesli mesajı açıp telefonu kulağınıza götürürseniz, sesli mesaj sadece telefonun ahizesinden gelecektir ve çevredeki insanlar da sizin sesiniz duymayacaktır. Bu sayede de WhatsApp’tan gelen sesli mesajları gizli bir şekilde dinleyebileceksiniz. Ayrıca sesli mesaj üzerinden size şaka yapabilecek olan arkadaşlarınızın şakalarına da bu yöntem sayesinde maruz kalmayacaksınız.

WhatsApp’a yeni sesli mesaj özelliği geliyor

Sesli mesajlar, yoğun tempodaki günlerde işimize çok yarıyor. Çünkü mesajlaşırken klavye kullanmak, yoğun günlerimizdeki en büyük zaman kaybı olabiliyor. Ancak sesli mesajlar sayesinde iletişim kurmak istediğimiz biri ile çok kolay bir şekilde iletişim kurabiliyoruz. Fakat sohbetinizde bulunan bir sesli mesajı açtığınızda, o sohbetten çıkamıyorsunuz. Eğer sohbetten çıkarsanız, dinlediğiniz sesli mesaj otomatik bir şekilde kapanıyor. Ancak yeni yapılan haberlere göre bu sorun ortadan kalkacak. Hatta WhatsApp’ın bazı beta sürümlerinde bu özellik test edilmeye başlandı bile. Kullanıcılar artık dinledikleri sesleri başka sohbet ekranlarında dinlemeye devam edebilecek. Bu da sesli mesaj iletişimini çok daha kolay kılacak.

İLGİLİ MAKALE  WhatsApp'a şifre koymak için yöntemler (Kaynak: izlehaber.com)

WhatsApp’ta sesli mesajlarınızı göndermeden önce nasıl dinlenir?

WhatsApp’a yeni gelen özelliklerden biri de gönderdiğimiz sesli mesajın önizlemesini dinleyebilmek. Genellikle gönderdiğimiz mesajı ilk başta dinlemek isteriz. Ancak WhatsApp buna izin vermiyordu. Sesli mesajımızı ancak gönderdikten sonra dinleyebiliyorduk. Fakat geçtiğimiz haftalarda yapılan bu güncelleme ile birlikte bu sorun da ortadan kalkmış oldu. Artık WhatsApp sesli mesajlarınızı göndermeden önce kolay bir şekilde dinleyebileceksiniz. Bunun için belli başları adımları yerine getirmeniz gerekiyor. Bu adımlar şu şekildedir:

  • Bireysel bir sohbeti veya bir grup sohbetini açın.
  • Mikrofon simgesine dokunup basılı tutun ve ses kaydetmeye başlayın.. Ardından da kilidi etkinleştirip eller serbest kayıt yapmak için parmağınızı yukarı kaydırın.
  • Konuşmaya devam edin.
  • Konuşmanız bitince kırmızı durdur simgesine dokunun.
  • Aldığınız ses kaydını dinlemek için oynat simgesine dokunun. Dilerseniz ses kaydının herhangi bir bölümüne dokunarak kaydı o noktadan itibaren oynatabilirsiniz.
  • Sesli mesajı silmek için çöp kutusu simgesine, göndermek içinse gönder simgesine dokunun.

Bütün bu adımları yaptıktan sonra sesli mesajınızın önizlemesini, mesajı göndermeden önce kolay bir şekilde dinleyebiliyorsunuz.