Ekran kartının yoğun kullanıldığı kripto para sonrası, sıcaklık konusunda nasıl bir yol izlenmesi gerektiği merak edilmeye başlandı. Dijital döneme adım attığımız bu günlerde işlemci ve ekran kartının yoğun ısınması işleri zorlaştırıyor. Üst seviyede piyasaya yeni sürülen bazı ekran kartları bu sorunu ortadan kaldırabilir. Yüksek teknolojinin kullanıldığı ekran kartları ile ısınma sorununa çözüm bulunacak. Yüksek ısıya maruz kalan ekran kartı ekran kartı sıcaklığı kaç olmalı sorusunun cevabını gelin birlikte bulalım.

Ekran Kartlarının Bakımı Sıcaklığı Düşürmek İçin Yeterli Mi?

Grafiklerin yer aldığı video oyunları, kripto para üretiminde kullanılan madencilik ya da çoklu kullanım nedeniyle ekran kartlarının ısısı yeterli olmayabilir. Sürekli bakım yapılan en titiz davranılması gereken donanımlar arasındadır. Piyasada yer alan ve hala hızla değişen dijital çağa uygun üretilen ekran kartları her geçen dönem yetersiz kalıyor. Stokların tükenmesi, talebin arzdan yüksek olması mevcut ekran kartının muhafaza edilmesini gerektiriyor.

Ekran Kartı Sıcaklığı Kaç Olmalı

Ekran Kartı Sıcaklığı Kaç Olmalı

Ekran Sıcaklık Ölçümü Nasıl Yapılır?

Ekran kartlarının hangi düzeyde ısındığını bilmek için ölçüm yapmanız gerekiyor. Windows 10 işletim sisteminin 2004 yılı güncellemesi sonrasında 3. parti tür ölçümlere gerek kalmıyor. Cihazın görev yöneticisi kısmından kontrolü sağlanan ekran kartı sıcaklığı için performans kısmına giriş yapmanız ve GPU bölümünden ölçüm değerlerine bakmanız mümkündür. Ekran sıcaklığının görünmemesi güncelleme yapmamış olmanıza bağlıdır. Ekran kartlarının ideal sıcaklığı vardır. Karşınıza çıkan değerlerden sonra ideal seviyede olup olmadığını kontrol etmelisiniz.

Ekran Kartı Sıcaklığının Kaç Olması Gerekir?

Bilgisayarınızda yer alan ekran kartınızın sıcaklık değeri kaç olduğunda müdahale etmeniz gerektiğini bilmeniz önemlidir. Bunun için maksimum sıcaklık seviyesini ve ideal sıcaklık seviyesini bilmeniz yeterlidir. Ekran kartının yüksek sıcaklıkta olması yüksek performansta çalıştığı anlamına geliyor. Dengenin aşırı oranda bozulmadığı sürece çok fazla sorun olmaz. Özellikle 30–50° oranı normal kabul edilir. Oyun bilgisayarlarında 80° normal seviye olarak kabul edilir. İdeal sıcaklığın artması genel anlamda tüm ekran kartlarında yaşanan olası bir durumdur. Boş olan ekran kartında ideal ısı 30–35° olurken, ekran kartının 0–80° olması ideal yüke sahip olduğunu gösterir.

Ekran Kartının Yüksek Sıcaklıkta Olduğu Nasıl Anlaşılır?

Ekran kartının ideal sıcaklığından fazla olduğunu düşünüyorsanız o halde ölçüm değerlerine göz atmanız gerekir. Ölçüm değerinde 80–85° oranlarını görüyorsanız sorun büyük demektir. Tavan sıcaklık seviyesi bu oran kabul edilir ve fazla yüklenme olduğu düşünülmelidir. Derecenin aşırı yüksek olması halinde bazı adımları uygulamalısınız.

İLGİLİ MAKALE  Ekran kartını en çok zorlayan 15 oyun

Ekran Kartının Yüksek Isıya Sahip Olması Halinde Ne Yapılmalıdır?

Ekran kartınızın 80–85° olması yazılım güncellemesi gerektirir. Ekran kartınızın yazılımını güncelleyerek sıcaklığı dengelemeye başlayın. Güncelleme yapılmayan bilgisayarlarda sıcaklığın oluşması beklenen bir durumdur. Verimli çalışmayan bilgisayara uygulanan her komut daha fazla yük altına girmesine neden olur. Oyun ve diğer uygulamaların çalışması için bu önemlidir.

Sıcaklığı dengelemek için yapılması gereken adımlar;

  • Güncelleme yapılmalı
  • Ekran kartı fan temizliği yapılmalı
  • Ekran kartı sıcaklık macun değişimi yapılmalı

Ekran kartınızın bulunduğu fanları temizlemeniz hava akışını sağlamak adına önemlidir. Bilgisayarınızın bulunduğu koşullar nedeniyle fanlarda biriken tozlar zamanla hava giriş çıkışını engeller. Yumuşak bir fırça ile tozları uzaklaştırabilirsiniz. Sert malzemelerle temizlemeye çalıştığınızda ekran kartınızın kırılmasını göze almanız gerekir.

Ekran Kartı Termal Macunu Değiştirilmeli

Ekran kartınızın yeterli sıcaklığa düşmesi için termal macun değişimi şarttır. Yılda bir kez macun değişimi yapmaya özen göstermelisiniz. Termal macunun işlevi soğutucu ve işlemci arasında yer alan hava boşluğunu ortadan kaldırır. Böylelikle ısı soğutucu alanına iletilir. Termal macun işlevini kaybettiğinde bu sirkülasyon gerçekleşmez. Ekran kartına ait olan termal macun değişiminde ekran kartında bulunan fan titizlikle sökülmelidir. Macun temizlenerek yeni ve kaliteli termal macun aynı alana uygulanır. Ekran kartının verimli çalışması ve ısınmaması için macun değişimini senede 1 kez yapmanız doğru olacaktır.

Ekran Kartı Tüm Müdahalelere Rağmen Isınıyorsa Ne Yapılmalıdır?

Tüm çözümleri uyguladıktan sonra ekran kartınız aynı yüksek sıcaklıkta kalıyor ya da daha fazla yükseliyorsa ekran kart değişimi zamanı gelmiştir. Ekran kartınızı kullanım alanınıza uygun seçmeniz gerekir. Yeterli olmayan ve olumsuzlukları tecrübe ettiğiniz ekran kartından daha verimli bir yol seçilmelidir. Oyun bilgisayarı için seçmeniz gereken ekran kartının, seyrek kullanılan bir bilgisayarda kullanılacak ekran kartından farklı olması dikkate alınmalıdır.

Bilgisayar Parçalarının Isınması Ekran Sıcaklığını Etkiler Mi?

Bilgisayar parçasının her biri soğutucu tarafından kontrol altında tutulmalıdır. Hızla ısınan parçalar birbirini kısa sürede etkiler ve ekran kartının ısısının daha fazla artmasına neden olur. Isınma sonucu deforme olan bilgisayarınızın garanti süresi bitiminden önce bozulması kötü bir durumdur. Performans düşüşü ise verimli çalışmanızı etkiler.

İLGİLİ MAKALE  Paylaşımlı ekran kartı nedir? Paylaşımlı ekran kartı performansı nasıl arttırılır?

Fanların Tozlu Olmasının Ekran Kartına Etkisi Nedir?

Bir bilgisayarın ekran kartı aşırı ısınıyorsa kontrol edilecek başlıca nokta fanlardır. Fanlar hava akımını sağlayan ve sıcak havanın soğutuculardan geçmesini sağlayan parçalardır. Bu parçaların tıkanması ekran kartının sıcaklığının maksimum seviyenin üzerine çıkmasına neden olur.

İşlemci ve Ekran Kartı Neden Isınır?

Oyun bilgisayarları için özenle seçilen işlemci ve ekran kartları artık dijital paralarda da yoğun aranan parçalar arasındadır. Bu parçaların bilgisayarın beyni olması yüklemenin fazla olması ile hızlı bir şekilde arıza vermesine neden oluyor. İdeal sıcaklık seviyesinden yukarı çıkan bir ekran kartı için çalışmanızı durdurarak dinlendirmek mantıklı bir çözümdür. Sonrasında fan kontrolü yapılabilir. Büyük hasarlar tüm mekanik parçalarda sıcaklıktan kaynaklı olarak meydana gelir. Bilgisayarın yavaşlamasında da başlıca sorun yoğun sıcaklıktır.

İşlemci Sıcaklığı Kontrolü Nasıl Yapılır?

BIOS, işlem sıcaklığında bakılması gereken yerdir. Boş duran işlemci ve ekran kartı için görülen yüksek sıcaklığın tek sebebi fanların tamamen iptal olmasıdır. Çalışmayan fanların yüksek performans göstermesi beklenemez. İşlemci sıcaklığında bazı programlar değeri görmenize yardımcı oluyor. Core Temp programı ile çekirdek ısı değerlerini görmeniz mümkündür. Detaylı bilginin yer aldığı bölümde işlemci ısındığında kaç ° ise otomatik kapatılacağı konusunda bilgiye ulaşmak mümkündür.

Ekran Kartı Sıcaklığı Kaç Olmalı

Ekran Kartı Sıcaklığı Kaç Olmalı

İşlemcinin Soğutulması Nasıl Olur?

Ekran kartının ısınmasında ek takviye soğutuculardan destek alabilirsiniz. Fanların tıkanması ve sonucunda temizlenmesi biraz zaman alabilir. Bu nedenle vantilatör, klima ya da soğuk ayarda fön makinesi ile ısınan parçaları hızlı soğutmanız kalıcı hasarları önleyebilir. Bilgisayar kasasının ayrı ya da monitörle birlikte olması konumlandırmanın doğru yapılmasını gerektirir.

Dizüstü bilgisayarlarda ise kullanılan fanlar çoğu zaman alt kısımda bazı engellere takılabiliyor. Dizüstü konumlandırdığınız bilgisayar altında yer alan fanı kapatan kumaş türü malzemeler havanın girmesini engeller. Ek fanlardan satın alarak dizüstü bilgisayarınızı daha yüksekte konumlandırabilirsiniz. Fan ile laptop bağlantı kablosu çıktığında fanın çalıştığını zannedebilirsiniz. Aynı şekilde rutin kontroller yaparak fanın çalıştığından emin olmalısınız.

Ekran kartının ısınması yüklenmeye ve işlemcinin hata vermesine neden olur. Bilgisayarı bir bütün olarak değerlendirdiğinizde tüm donanımlarının sıcaklıktan uzak tutulması gerekir. Bazen soğuk havalarda ortam sıcaklığının yüksek olması ya da sıcak havalarda güneş ışınlarına maruz kalmak bilgisayarınıza zarar verebilir. Çalışan her elektronik cihazın sıcaklık kontrolünü yapmak uzun ömürlü bir performans için önemlidir.