Telefon değiştirme durumu olduğu durumlarda kişiler Whatsapp mesajlarının aynen kalmasını isterken bazı durumlarda, mesajları yedeklemeyi direkt olarak atlamaktadırlar. Yedeklemenin atlanması durumunda Whatsapp üzerinden mevcut olan mesajları geri getirebilmek için uygulanması gereken belli başlı yöntemler bulunmaktadır. Bu yöntemlerin uygulanması, Android telefonlar için mesajların geri gelmesine yardımcı olurken, gelin hangi adımların uygulanması gerektiğine birlikte bakalım…

Whattsap’da yedeklenmeyen mesajlar nasıl geri getirilir?

Mesajlaşma noktasında en çok tercih edilen uygulamalardan bir tanesi olan Whatsapp’ta konuşulan konuşmaları yedekleme yapmadan telefon değişikliğine gidilmesi ya da herhangi bir dolayısıyla mesajların silinmesi sıklıkla karşılaşılan durumlar arasında yerini almaktadır. Whatsapp üzerinden yedekleme yapmadan mesajlarınızı geri getirebilmek için uygulanması gereken belli başlı yöntemler bulunmaktadır. Ancak bu yöntemleri uygularken cep telefonunuzun herhangi bir işletim sistemi ya da arızasıyla alakalı yaşanılan sorunlar tamamıyla kullanıcıya ait problemler kaynaklı olurken yönteme geçiş yapabiliriz. Whatsapp, kullanıcıların konuşmalarını hem bulut sunucuna hem de çeşitli dosyaların içerisinde gizli tutuyor. Bu durum itibarıyla kullanıcılar, Whatsapp’da yedeklenme özelliği kapalı olsa dahi mesajlarınızı geri getirebilmeniz mümkün. Bu yöntem için ilk olarak Whatsapp’da olan mesajlarınızı yedekleyin. Akabinde cihazınızda bulunan Whatsapp uygulamasını silip tekrar yükleyin. Eğer bu noktada yedekleme sorununuz hala devam ediyorsa bir sonraki yedekleme çözümüne geçebilirsiniz. Yedekleme özelliğini kapatan ve mesajlarını yedeklemeyi unutan kullanıcılar, Whatsapp üzerindeki konuşmalarını geri getirebilmek için şu adımları sırasıyla gerçekleştirmeniz gerekmektedir. İşte o yöntemler;

  • Cihazınızın dosya yöneticisine giriş yapın.
  • Dosya yöneticisine giriş yaptıktan sonra karşınıza çıkan Whatsapp klasörüne girişinizi sağlayın.
  • Whatsapp klasörü içerisinde yer alan  msgstore.db.crypt12 adlı dosyanın ismini msgstore_BACKUP.db.crypt12 ile değiştirin.
  • Dosya adını değiştirme işleminden sonra içerisinde bulunduğunuz klasörün msgstore-yedektarihi.1.db.crypt12 şeklinde dosya adlarını göreceksiniz.
  • Uygun adı gördükten sonra Google Drive uygulamasına girişinizi sağlayın. Google drive’ın sağ üst köşesinde bulunan üç noktaya girişinizi sağlayın. Akabinde karşınıza çıkan ekrandan Whatsapp yedeklerinizi temizleyin.
  • Akabinde gerçekleştirdiğiniz işlemden sonra Google Drive, cihazın içerisinde yer alan tüm mesajları geri getirecek ve sisteme otomatik olarak geri yükleyecektir.
  • Bu işlemi tekrarladıktan sonra yedeklenmelerin tam manasıyla geldiğinden emin olduktan sonra, Whatsapp uygulamasını telefonunuzdan silip tekrar yüklemeyi ihmal etmeyin.
İLGİLİ MAKALE  Sonunda geldi! İşte herkesin beklediği yeni WhatsApp özelliği kullanıma sunuldu

Yukarıda yer alan adımları sırasıyla gerçekleştirmeniz durumunda Whatsapp da yedeklenmeyen mesajlarınızın geri geldiğini göreceksiniz. Bu yöntemi uygulama noktasında bazı kullanıcılar telefonlarında çeşitli problemlerin oluştuğunu dile getirirken, yapılan uygulamalar sonucunda ortaya çıkan sorunlar tamamıyla kullanıcıya aittir. Whatsapp üzerinde yedekleme yapmadığınız halde mesajlarınızı geri getirmek istiyor ve bunun için nasıl bir yol izlemeniz gerektiğini bilmiyorsanız yukarıda yer alan adımları sırasıyla izleyebilirsiniz. Bu adımları uygun ölçülerde takip etmeniz, yedeklenmeyen mesajlarınızın geri gelmesine yardımcı olurken aynı zamanda Whatsapp mesajlaşma uygulamasını kaldığınız yerden kullanmanıza yardımcı olacaktır. Yukarıda yer alan yedeklenmeyen mesajları geri getirme yönteminin yanı sıra çeşitli uygulamaları telefonuna yükleyerek de mesajlarınızı geri getirebilirsiniz. Ancak bu tarz uygulamalar tamamıyla kişisel verileri kullanma hedefli olurken, mesajlarınızın bir başka kişilerce okunabilir olduğunu unutmamanız gerekmektedir. Bir başka uygulama yükleyerek yedeklenmeyen mesajlarınızı geri getirme fazlasıyla riskli bir durum olurken, bu riski alabilmek elbette size kalmış bir durumdur.