Kadın erkek fark etmeksizin mutfakta vakit geçirmeyi seven kişilerin en çok zorlandığı ve belki de mesaisinin büyük bir çoğunluğunu ayırdığı konuların arasında yer alan lekeler, pek çok kişinin canının sıkılmasına neden olmaktadır. Mutfakta bulunan ve inatçı gibi görülen lekeleri temizlemek için esasında uygun yöntemlerin kullanılması gerekir. Lekeleri yüzeylerden derinlemesine çıkarmak ve yüzeyin temizlenmesini sağlamak amacıyla düzenli temizlik yapmak elbette ki en önemli unsurların başında gelmektedir. Mutfakta bulunan inatçı lekeleri temizlemek ve herhangi bir zorluk çekmeden sağlıklı hijyenik bir mutfak ortamına kavuşmak için bu yöntemleri uygulayabilirsiniz…

Mutfak temizliği nasıl yapılmalı?

Mutfakta bulunan inatçı lekeleri temizlemek ve yağlardan arınmış bir mutfak için hayal güçlerinizi zorlamaya gerek yok. Uygun temizlik malzemeleri kullanarak mutfağınızda bulunan tüm lekeleri kolaylıkla temizleyebilir ve mutfağınızın hijyeni bol bir yere çevirebilirsiniz. Mutfağın temizliğini sağlarken dikkat etmeniz gereken en büyük husus, temizliğin yapıldığı alanlardır. Her alana her yüzeye farklı uygulama ve farklı malzemelerin kullanılması gerekir. Mutfak tezgahını temizlemek için ve mutfak tezgahın bulunan lekeleri yok etmek için şu yöntemleri uygulayabilirsiniz;

Limon ve beyaz sirke karışımı

Mutfak tezgahınızın pırıl pırıl parlamasını istiyorsanız o noktada yapmanız gereken durumların başında gelen ilk şey limon ve beyaz sirkedir. Asitli özelliği sayesinde yüzeyde bulunan tüm lekelerin derinlemelesine temiz olmasını sağlayan limon ve beyaz sirke tezgahın hijyenik olmasını sağlamaktadır. Limon ve beyaz sirke karışımını hazırlamak için uygun bir kap içerisine yarım fincan beyaz sirkeyi alın ve üzerine birkaç damla limon suyunu sıkın. İki malzemeyi birbirine karıştırdıktan sonra, bilhassa lekenin bulunduğu bölgeye bu karışımı dökün. Döktükten yaklaşık 15 – 20 dakika sonra tezgahınızı süngerin yumuşak tarafıyla güzelce temizleyin. Temizleme işlemini tamamladıktan sonra tezgahın üzerini nemli bir bez ile durulamayı ihmal etmeyin. Durulama işleminden sonra tezgahın parladığını ve tüm lekelerden kolaylıkla arındığını gözlemleyeceksiniz.

Mutfak dolaplarındaki lekeler için bu yöntemi uygulayın

Bulaşık deterjanı ile sirkeyi karıştırın

Bulaşık deterjanı ile sirkeyi karıştırarak hazırlayacağınız karışım mutfak dolaplarında bulunan lekelerin derinlemesine temiz olmasını sağlarken, lekelerin yüzeylerden kolaylıkla çıkmasına yardımcı olmaktadır. Bu karışım ile mutfak dolaplarınızı temizlemek için uygun bir kap içerisine bir miktar bulaşık deterjanını alın. Bulaşık deterjanını ilave ettikten sonra içerisine bir çay bardağı sirkeyi ekleyin. Bulaşık deterjanı ile sirkeyi güzelce karıştırdıktan sonra üzerine bir miktar su ekleyin ve su ilavesinden sonra tekrar karıştırın. Bu noktada mutfak dolaplarınız için uygun karışımı hazırlamış oluyorsunuz. Mutfak dolaplarının çizilmemesi için uygun bir sünger ya da mikrofiber bez yardımıyla hazırladığınız karışımı süngerinizi batırın ve dolaplarınızı güzelce silin. Silme işleminden sonra ılık nemli bir bez yardımıyla mutfak dolaplarınızı deterjandan arındırmayı ihmal etmeyin. Tüm mutfak dolaplarının temizliğini sağladıktan sonra yüzeylerde herhangi bir lekenin kalmadığını ve hijyenik parlak bir mutfak dolaplarına sahip olduğunuzu gözlemleyeceksiniz.

İLGİLİ MAKALE  Camda leke bırakmadan temizleme yöntemleri (Kaynak: soru.com.tr)

Arap sabunu ile tüm mutfak yağlarından arının

Geçmiş dönemlerden bugüne kadar kullanılan temizlik malzemelerinden bir tanesi olan Arap sabunu, mutfakta bulunan yağlardan arınmaya da yardımcı olmaktadır. Mutfaktaki yağ lekelerinden Arap sabunu yardımıyla kurtulmak istiyorsanız uygun bir kap içerisine bir miktar Arap sabunu ilave edin ve Arap sabunun üzerine bir miktar da su ilavesinde bulunun. Arap sabunu ve suyu karıştırdıktan sonra, uygun bir bez yardımıyla yağ lekelerinin olduğu tüm bölümleri güzelce silin. Silme işlemini tamamladıktan sonra mutfak yüzeylerinde bulunan tüm yağ lekelerinin derinlemesine temizlendiğini göreceksiniz. Bu yöntemleri düzenli olarak uygulamanız mutfağınızın her daim sağlıklı ve hijyen dolu bir alana dönüşecektir.