Dönemin en büyük problemlerinden bir tanesi olan stres ve kaygı bozukluğu dolayısıyla birçok kişide sivilce ve egzema gibi problemlerin olduğunu gözlemelemek mümkün. Bilhassa cilt yüzeyinde oluşan sivilce kişinin ergenlik döneminden başlayarak, doğru tedavi yöntemi uygulanmadığı süre zarfında yaşlılık dönemine kadar peşini bırakmayan bir durumdur. Evde var olan sivilceleri ezmek ya da içeisinde bulunan iltihabın farklı yollar ile dışarıya çıkmasını sağlamak, tüm iltihabın cilt yüzeyine yayılmasına neden olarak kişinin tüm cildinde sivilcelenme probleminin yaşanmasına neden olmaktadır. Sivilce ve cilt yüzeyinde oluşan bu durumun doğru tedavi edilememesi aynı zamanda bu duurmların cilt yüzeyinde leke probleminin yaşanmasına da neden olmaktadır. Cilt yüzeyini sivilce ve cilt lekelerinden arındırmak için mutlaka bu yöntemleri deneyin!

Cilt yüzeyinde sivilce neden çıkar?

Yağlı cilt tipi başta olmak üzere cilt yüzeyinde sivilce her kişiye göre farklı sebepler dolayısıyla hayatının mutlaka bir döneminde çıkan ve büyük uğraş gerektiren bir durum olurken, sivilcenin neden çıktığını şu şekilde sıralayabiliriz;

  • Stres, kaygı
  • Ergenlik dönemi
  • Hormonal olan bozukluklar
  • Cilt temizliğinin yeterince iyi yapılmaması
  • Bazı kullanılan ilaçların yan etkisi
  • Duygu değişimleri
  • Psikolojik sorunlar
  • Yağlı yiyeceklerin fazla tüketilmesi
  • Paketli gıdaların tüketilmesi
  • Kadınlarda regli dönemi

Ciltte oluşan sivilce ve cilt lekelerine son verin!

Cilt berraklığını sağlamanın yolu yoğurtta gizli

Cilt yüzeyinde oluşan sivilce probleminin ciltte bıraktığı tahriş görüntüsünü en aza indirgemek amacıyla, en etkili yöntemlerin başında yoğurt gelmektedir. Cilt yüzeyinde sivilce ya da cilt lekesi probleminiz varsa o noktada cildinize ince bir dokuda yoğurt uygulamasında bulunun. Cildinize yoğurdu sürdükten sonra yaklaşık olarak 15 dakika kadar bekletin. Yoğurt maskesinin etkisini çok daha fazla arttırmak için içerisine 1 tatlı kaşığı ezilmiş yulaf ezmesi ve 5 damla kadar taze sıkılmış limon suyunu ilave etmeyi deneyin. Tüm malzemeleri karıştırdıktan sonra cildinize sürün ve 15 dakikalık bir bekleme süresinin ardından ılık su yardımıyla cildinizde bu maskeyi temizleyin.

Her derde deva elma sirkesi

Cilt yüzeyind eoluşan sivilce lekelerini gidermek ve cildi çok daha sağlıklı ve güzel bir forma dönüştürmek için cildinize elma sirkesi kürü uygulamayı deneyebilirsiniz. Elma sirkesini cilt yüzeyindeki sivilce ve leke probleminin tedavi edilmesinde kullanmak için yarım çay bardağı elma sirkesi ile yarım çay bardağı suyu karıltırın. Karıştırma işleminden sonra temiz bir pamuk yardımıyla bu azaltılmış elma sirkesini cildinize sürün. Sivilce ve lekelerin bulunduğu bölgelere sürmeye özen gösterin. Ardından 5 dakika kadar beklettikten sonra cildinizi güzelce yıkayarak arındırın. Ardından cildinizi nemlendirmeyi kesinlikle ihmal etmeyin.

İLGİLİ MAKALE  Kulak içinde sivilce neden çıkar, nasıl geçer? (Kaynak: soru.com.tr)

Hindistan cevizi yağı tüm lekeleri yok ediyor

İçeriğinde bulunan E vitamini sayesinde kişinin cilt sağlığına iyi gelen Hindistan cevizi yağı, cilt yüzeyinde bulunan sivilce ve cilt lekelerinin tedavi edilmesine de yardımcı oluyor. Hindistan cevizi yağını lekelerin bulunduğu bölgeye uygulamak için ilk olarak biz cezveye bir miktar Hindistan cevizi yağı alın. Yağın erimesini bekledikten sonra pamuğa bir miktar bu yağdan alın ve lekelerin bulunduğu bölgeye uygulayın. Cildinize 10 dakika kadar güzelce masaj yapın. Bu tüm hücrelerin harekete geçmesini sağlamaya da yardımcı olmaktadır. Gereken işlemleri uyguladıktan sonra Hindistan cevizi yağını cildinizde 1 saat kadar bekletin ve ardından cildinizi ılık suyla güzelce durulayın. Bu işlemi düzemli olarak uygulamanız cilt yüzeyinde bulunan sivilce ve lekelerin kısa süre içerisind etedavi edilmesine yardımcı olurken, cilddin sağlıklı ve berrak bir görüntüye kavuşmasına neden olacaktır. Cildinize kimyasal ürünler uygulamak  yerine doğal bileşenlerle çok daha sağlıklı yöntemlerde bulunabileveğinizi kesinlikle unutmayın.