İçerisindeki bileşenler itibarıyla kimyasal bir madde gibi görünen karbonat, hemen hemen hepimizin evinde bulunur. Çeşitli yöntemler silsilesiyle evimize giren karbonatın; sağlıklı beslenmeden temizliğe, kozmetikten daha bir çok alana etki ettiğini biliyoruz. Peki ya karbonatın daha bilmediğimiz birçok faydası nelerdir?

Karbonat ve bitmek bilmeyen faydaları

İçeriğinde karbon ve sodyum bulunan karbonatın, kullanım alanları dahil faydaları ve etkileri saymakla bitmiyor. Eski dönemlerde karbonatla diş temizleme yaygınken, şimdilerde de karbonatlı suyun zayıflamaya yardımcı olduğu yönünde birçok görüş bulunuyor. Suyun içerisinde kolaylıkla çözünebilen karbonatlı suyun ne gibi faydalarını şu şekilde sıralayabiliriz;

 • Karbonatlı suyun düzenli tüketimi birçok hastalığa karşı şifa olduğu, uzmanlar tarafından belirlendi.
 • Mide asidini dengelemeye yarayan karbonat, mide kanserinin önüne geçerek, yemek sonrasında oluşan mide ekşimelerine karşı birebir çözüm oluyor.
 • Midede olduğu gibi idrar da oluşabilen asidi dengeliyor. İdrar asidi ile oluşabilen böbrek taşına, karbonatlı su asit miktarını düşürerek dengelemeyi sağlıyor.
 • Karbonatlı su; kronik rahatsızlığı bulunan insanları yaşadığı sağlık problemlerine karşı uygulanabilecek en sağlıklı yöntemlerden bir tanesidir.
 • Gece uyumadan evvel içilen karbonatlı su, uyku esnasında bozulan ph değerinin dengede kalmasını sağlıyor.
 • Karbonatlı su ile ağızda gargara yapmak, ağızda ve boğazda oluşan bakterilerin temizlenmesine yardımcı oluyor.
 • Karbonatlı su, eklem bölgelerinde ağrı yaşayanların ağrılarını dindirmeye yardımcı olmaktadır. Eklemlerinde sorun yaşayan insanlar, düzenli olarak karbonatlı su tüketimi sayesinde bu ağrılarından kolaylıkla kurtulabilir.
 • İdrar bölgesinde yaşanılan enfeksiyonu iyileştirmeye yarar. Mide ve bağırsakta yaşanan enfeksiyonu, karbonatlı su tüketimi yaparak yok etmek mümkündür.
 • Oluşan ağız yaralarını karbonatlı su ile gargara yaparak geçirmek mümkündür.
 • Sık sık hazımsızlık sorunu yaşayan insanların düzenli olarak karbonatlı su tüketimi yapması önerilmektedir.

Karbonatlı su zayıflamaya yardımcı olur mu?

Kilo problemi yaşayan birçok insan her yönü denemeleri yöntemiyle, bazı durumlarda sağlıklarından olabiliyor. Sağlığından herhangi bir sorun yaşamadan kilo vermenin mümkün olduğunu gösteren en güzel örneklerden bir tanesi de karbonatlı sudur. Karbonatlı suyun en önemli özelliklerinden bir tanesi, kilo verme noktasında yardımcı olmasıdır. 3 ay boyunca tüketilen karbonatlı su ile en az beş gün tüketilmesi durumunda 3 – 9 kilo vermek mümkündür. Karbonatlı suyun, kilo verme sürecinde en sık tercih edilme nedeni ise yağlara kaşı adeta bir savaşçıdır. Kasları eritmeden sadece yağları eriterek kilo vermenize yardımcı olur.

Karbonatlı su faydaları nelerdir?

Karbonatlı su, sıradan sudan daha yüksek bir pH seviyesine sahip olabilir ve bu nedenle bazı kişiler tarafından içilerek mide asidi azaltılması ve mide rahatsızlıklarının önlenmesi amacıyla kullanılabilir. Ayrıca, karbonatlı su, vücutta bulunan toksinlerin atılmasına yardımcı olabilir ve bu nedenle de detoks etkisi olabileceği iddia edilmektedir. Bunun yanı sıra, karbonatlı su, ağız ve diş sağlığı için de faydalı olabilir, çünkü ağızda bulunan bakterilerin üremesini azaltarak dişlerin çürümesini önleyebilir. Ancak, karbonatlı su tüketiminin faydaları konusunda yapılan çalışmalar yeterli değildir ve bu nedenle tavsiye edilen günlük sıvı alımı içinde tüketilmesi önerilmemektedir.

Peki ya karbonatlı suyun herhangi bir zararı var mıdır?

Karbonatlı suyla alakalı saydığımız tüm bu faydaların yanı sıra, karbonatın bir kimyasal olduğunu unutmamak gerekir. Karbonatlı su tüketmeden evvel, kesinlikle bir doktora başvurmalı, kronik hastalıklara karşı sağlıkta oluşabilecek herhangi bir problem olup olmayacağını sormamız ve öğrenmemiz gerekir.

İLGİLİ MAKALE  İngiliz karbonatı ne işe yarar?

Karbonat maskesi ile sivilcelere karşı önlem alın!

Birçok konuda faydaları saymakla bitmeyen karbonatın, sivilcelere de iyi geldiği bilinmektedir. Hayatın her anında güzel çözümler bırakan karbonat, güzellik sektöründe de büyük etkileri vardır. Kolay ulaşılabilir ve ucuzluğuyla da yüzleri güldüren karbonatın mucizevi maskeleri;

 1. Limon ve karbonat maskesi; Karbonat ve limon maskesi, cilt lekelerine iyi gelen etkili bir çözüm yöntemidir. Beyazlatıcı özelliği bulunan karbonatın, ciltte oluşan lekelerin geçmesi için kullanılması oldukça etkilidir. 1 tatlı kaşığı karbonata 2 yemek kaşığı limon suyu eklenir. Hazırlanan karışım lekelerin üzerine sürülür ve yaklaşık 10 dakika bekletildikten sonra su ile temizlenir. Bu işlem haftada bir kez tekrarlanır.
 2. Karbonat ve su maskesi; 1 tatlı kaşığı su ve 1 tatlı kaşığı karbonat ile hazırlanan karbonat maskesi, diğer maskelere göre biraz daha yoğun bir karışımdır. Hazırlanan karışım kuru cilt üzerine sürülür ve kuruyana kadar bekletilir. Kuruduktan sonra ılık su ile yıkanır. Bu maske haftada bir kez uygulanması, cildin temizliği için önemlidir.