Gün içerisinde fazlasıyla tükettiğimiz çay bazı durumlarda en büyük problemlerimizden bir tanesi olma potansiyelini taşımaktadır. Ansızın kıyafetimize ya da eşyalara dökülen çay, pek çok insanın en muzdarip olduğu konular arasında yer alırken bu çay lekesinin yüzey üzerinde kuruması lekenin inatçı bir durumda olmasına neden olurken haberimizin bu bölümünde inatçı gibi görünen çay lekelerini yüzeyden nasıl çıkartabiliriz onu inceleyeceğiz…

Kurumuş çay lekesini dert etmeyin

Çay içilmesi son derece keyifli olan içeceklerimiz arasında yer alırken aynı zamanda içeriğinde bulunan bileşenler sayesinde kişinin sağlıklı bir yapıda olmasına da büyük ölçüde katkı sağlamaktadır. En keyifli sohbetlerin, uzun soluklu konuşmaların yanında olmazsa olmaz çayın aniden dökülmesi sonucunda kıyafetlerinizde ya da eşyalarınızda çeşitli çay lekeleri oluşmaktadır. Bu çay lekelerini derinlemesine çıkarmak esasında zor gibi görünse de uygun bileşenlerin uygun tekniklerle uygulanması durumunda kurumuş çay lekesini yüzeyden kolay bir şekilde çıkarabilirsiniz. İşte kurumuş çay lekesini çıkarmaya yardımcı olan o yöntemler;

  • Kurumuş olan çay lekesinin üzerine soğuk su ile müdahale etmeye başlayabilirsiniz. Açık renk yüzeyde çay lekesi çıkarma işlemi gerçekleştireceksiniz bu noktada en etkili çözümlerden bir tanesi şüphesiz karbonattır. Karbonat ile leke çıkarma işlemi içerisinde bulunmak için uygun bir kase içerisine bir miktar karbonatı alın ve üzerine su ilavesinde bulunun. Karbonat ile su kıvam aldıktan sonra macun formuna getirin ve lekeli olan bölgenin üzerine güzelce ovalayın. Ovalama işlemini tamamladıktan sonra bir miktar bekletin ve akabinde nemli bezle temizleyin.

Halı yüzeyinden kurumuş çay lekesi nasıl çıkar?

Halı yüzeyinden kurumuş çay lekesini çıkarmak için dikkat edilmesi gereken birkaç durum bulunmaktadır. Halı yüzeyinden kurumuş çay lekesini çıkarmak için sirke su ve bulaşık deterjanını uygun bir kabın içerisinde karıştırın. Karıştırma işlemini tamamladıktan halı üzerindeki kurumuş çay lekesinin bulunduğu bölgeye bu hazırladığımız formülasyonu dökelim. Lekeli bölgenin üzerine hazırladığımız çamaşır deterjanı döktükten sonra temiz bir havlu ya da beyaz bir bez yardımıyla güzelce temizleyin. Bu noktada halının formunu bozmadan güzelce ovalamaya başlayın. Ovalama işlemini tamamladıktan sonra duru su yardımıyla bölgeyi temizleyin. Temizleme işlemini tamamladıktan kuruma sürecinden sonra halı yüzeyindeki tüm lekelerin çıktığını göreceksiniz.

İLGİLİ MAKALE  Yağ lekesini çıkarmak için pratik yöntemler (Kaynak: izlehaber.com)

Kıyafetten kurumuş çay lekesi nasıl çıkar?

Kurumuş çay lekesinin bulunduğu kıyafetinizin renkli olması durumunda çay lekesini çıkarmak için limonlu su ile kolay bir şekilde çıkarabilirsiniz. Çay lekesinin bulunduğu kıyafetten çay lekesini çıkarmak için kıyafeti ilk olarak ters çevirin. Ters çevirme işleminden hemen sonra soğuk su yardımıyla alanı durulayın. Durulama işleminden hemen sonra bir bardak içerisinde limon ve su ile bir karışım hazırlayın. Karışımı hazırladıktan sonra temiz bir bezle bu sudan alın akabinde kıyafetin yüzeyini bu su yardımıyla güzelce temizleyin. Bu işlemi uyguladıktan sonra kıyafetinizi çamaşır makinesine atın ve derinlemesine temiz olmasını sağlamak için güzelce yıkayın.

Koltuktan kurumuş çay lekesi nasıl çıkar?

Koltuk yüzeyinden kurumuş olan çay lekesini çıkarmak için uygulanması gereken belli başlı durumlar bulunmaktadır. Karbonat kurumuş olan çay lekesini çıkarmaya da büyük ölçüde yardımcı olmaktadır. Karbonat sayesinde kurumuş olan çay lekesini çıkarmak için uygun bir kabın içerisine karbonatı alın, karbonatın ardından içerisine bir miktar kadar soğuk su ilavesinde bulunun. Akabinde macun kıvamına gelene dek güzelce karıştırın. Karıştırma işlemini tamamladıktan sonra beyaz bir bez yardımıyla güzelce temizleyin. Bu noktada tampon hareketlerde bulunmanız önemlidir. Temizleme işleminin ardından durulama sürecini tamamlayın ve her iki işlemden sonra kurumuş çay lekesinin çıktığını göreceksiniz.

Video: Halıya Dökülen Çay Lekesini Onca Denemeden Sonra Anında Öyle Bir Şey Çıkardı ki, Çok Şaşıracaksınız!