İnsan sağlığına oldukça büyük faydası olan balık tüketimi son derece önemli olan gıdaların başında gelmektedir. Bu denli faydalı olan balığı pişirirken, ev içerisinin tamamı balık kokarken, balık kokusunu önlemek için uygulanması gereken belli başlı noktalar bulunmaktadır. Bu noktalara önem verilmesi, balık kokusunun eve sinmeden direkt olarak temizlenmesi için son derece önemlidir. Lezzetli ve keyifle tüketilen balığın sonrasında da mutlu olabilmek bu hususlara kulak verin…

Bu yöntemler sayesinde eviniz balık kokmayacak!

İçeriğinde bulunan vitamin ve mineraller sayesinde insan sağlığına son derece faydalı olan balığın, sağlıklı bir yaşam sürdürebilmek tüketilmesi gerekir. Evde balık pişirmek sağlık ve ekonomik açıdan makul olsa da balık sonrasında ev içerisinde kalan koku pek çok kişinin en muzdarip olduğu konulardan bir tanesidir. Balık pişirilmesi esnasında ev içerisine sinen kokunun evden çıkması birkaç gün bulurken bu durum oldukça kötü bir hal almaktadır. Ancak balık pişirme esnasında yapacağınız birkaç değişiklik balık kokusunun evinizden direkt olarak çıkmasına yardımcı olurken keyifle ve huzurla balık tüketiminizi sağlamanıza yardımcı olacak. İşte evde balık pişirirken balık kokusunun ev içerisine sinmesinin önüne geçen o yöntemler;

  • Balık pişirme esnasında balık kokusunun etrafa sinmemesi için, balık pişirme sırasında mutfağınızda kokulu mum yakmanız balık kokusunun tüm eve yayılmasının önüne geçecektir.
  • Balık kızartma esnasında balık kokusunun tüm eve yayılmasının önüne geçmek için porselen bir tava içerisinde bir miktar şeker eritmeniz, ortaya çıkan tüm balık kokusunu içine hapsederken balık kokusunun eve yayılmasının önüne geçecektir.
  • Balık pişirme esnasında balık kokusunun tüm ev içerisine yayılmasının önüne geçmek için ocak gözünde limon kabuğu yakmanız, kokunun tüm eve yayılmasının önüne geçerken aynı zamanda evin güzel bir limon kokusu altında kalmasına yardımcı olacaktır.

  • Balık pişirirken, balık kokusunun tüm eve yayılmasının önüne geçmek için bir tencere içerisine ekleyeceğiniz bir miktar su ve bir adet çubuk tarçın tüm balık kokusunu içine hapsederek, balık kokusunun eve yayılmasının önüne geçecektir. Balık kokusunun eve yayılmasının önüne geçerken aynı zamanda evin tamamının çubuk tarçın kokmasına yardımcı olacaktır.
  • Balık pişirme sürecine başlamadan evvel, geniş bir kabın içerisine 2 -3 yemek kaşığı karbonatı alın ve karbonatın üzerine bir miktar su ilave edin. Karbonatın suyun içerisinde çözünmesinin ardından bu suyu ocağın yakınına koyun akabinde balık pişirmeye başlayın ve balık pişirme esnasın ortaya çıkan tüm koku bu karbonatlı su içerisine hapsolacaktır. Balık pişirme esnasında ortaya çıkan kokunun önüne geçen karbonat aynı zamanda tavanın içerisinin balık kokmasının da önüne geçmektedir. Bu durum için balığınızı pişirdikten sonra tavanızın içerisine bir miktar karbonat ilave edin. İlave ettiğiniz karbonatın ardından tavanızın içerisinde bir miktar kadar bekletin. Akabinde tavanızı bu karbonat ile temizleyin. Karbonat ile temizleme işleminizin ardından tava içerisinde herhangi bir balık kokusunun kalmadığını göreceksiniz.
İLGİLİ MAKALE  Bu burçlardan uzak durun! En çok yalan söyleyen burçlar

Mutfakta oluşan balık kokusu nasıl önlenir?

Balık kızartırken mutfak içerisinde oluşan balık kokusunu önlemek için, balık pişirme esnasında dikkat edilmesi gereken belli başlı yöntemler bulunmaktadır. Bu yöntemlere dikkat edilmesi mutfak içerisinde balık kokusunun oluşmasını engellerken aynı zamanda, balığınızı çok daha keyifli bir şekilde yemenize yardımcı olmaktadır. Balığınızı fırında pişiriyorsanız, balık kokusunun tüm fırının içerisine yayılmaması için balıkların arasına koyacağınız defne yaprağı balığın tüm fırına yayılmasının önüne geçerken aynı zamanda balığınızın da lezzetli olmasına yardımcı olacaktır. Mutfağınıza yayılan balık kokusunu önlemek için şu adımları inceleyebilirsiniz;

  • Balık kızartma esnasında tavanızın içerisine ekleyeceğiniz bir miktar maydanoz, tüm kokunun mutfağa yayılmasının önüne geçen oldukça etkili bir yöntemdir. Mümkün mertebe balık kızartma esnasında tavanızın içerisine maydanoz ilavesinde bulunmayı ihmal etmeyin.
  • Mandalina, portakal ya da limon kabuklarının bir tava içerisinde kavrulması mutfakta oluşan balık kokusunun önüne geçerken mutfağın çok daha steril bir ortama dönüşmesine yardımcı olmaktadır.
  • Balık pişirme esnasında bir tavanın içerisine ekleyeceğiniz birkaç kaşık siyah çay tüm balık kokusunun etrafa yayılmasının önüne geçecektir. Bu yöntem için uygun teflon tava içerisine bir miktar kuru siyah çayı alın, akabinde birkaç dakika tavanın içerisinde kavurun. Kavurma esnasında ortaya çıkan dumanlardan sonra ocağın altını kapatın. Bu dumanlar balık kokusunu içerisine hapsederken, mutfağınızda balık kokusunun oluşumunun önüne geçecektir.

Video: Balık Pişirirken Kokuları Önlemenin Yolu