Tarım ve Orman Bakanlığı katılım gösterdiği “Su ürünleri av sezonu” açılışında sezonun açıldığını büyük bir coşkuyla paylaştı. 4,5 aydır balık av sezonunun açılmasını bekleyen balıkçılar büyük bir coşkuyla sezonun tekrardan başlamasının sevincini yaşadı. Katılım gösterdiği programda sezonla ve balıkçılıkla alakalı çeşitli açıklamalarda bulunan Tarım ve Orman Bakanı Prof. Dr. Vahit Kirişci, konuya dair tüm detayları birer birer açıkladı…

Su ürünleri av sezonu açıldı

Su ürünleri av sezonunun açıldığı katıldığı programda açıklayan Tarım ve Orman Bakanı Prof. Dr. Vahit Kirişci, balıkseverlere müjdeli haberi verdi. Katılım gösterdiği programda birbirinden farklı pek çok konuya değinen Kirişci, “Cumhurbaşkanımızın talimatlarıyla, bugünkü politika faizi olan yüzde 13,5 üzerinden balıkçı kardeşlerimize Ziraat Banka’mız bir işletme kredisi kullandıracaktır, buna da bugünden itibaren başlayacaktır.” şeklinde sözlerine başladı. 4,5 aydır av yasağının kalmasını bekleyen balıkçılarla Kireçburnu Balıkçı Barınağı’nda bir araya gelen Kirişci, balıkçıların sevincini paylaştı. Ekolojik olarak bölgelerde bulunan balıkların farklı gelişim süreçleri olduğunu dile getiren Kirişçi Akdeniz bölgesinin 15 Eylül’de denize açılacağını hatırlattı. Av sezonu ve yasaklarla alakalı çeşitli açıklamalarda bulunan Kirişci tüm süreci şu şekilde açıkladı. “İşte bu sayede 30 yıldır Marmara’dan çıkmayan uskumru geri geldi. Kalkan ve kırlangıçlar, hatta orkinoslar yüzüyorlar. Denizlerimiz çok bereketli, balıkçılarımız da çok mahir maşallah. Bir yandan denizlerdeki varlıklarımızı korurken balıkçılık sektörümüzü de bütün gücümüzle destekliyoruz. AK Parti hükümetleri döneminde balıkçılarımıza bugünün parasıyla 10,2 milyar TL ÖTV indirimli yakıt desteği, yetiştiricimize 7,2 milyar TL, diğer desteklerle toplam 18,2 milyar TL ödeme yaptık, yapmaya devam edeceğiz. Su ürünleri avcılarına, üreticilere Ziraat Bankası aracılığıyla düşük faizli kredi imkânı getirdik. Sektöre 2002 yılından bugüne kadar bugünün parasıyla 13,9 milyar TL, 2021’de ise 936 milyon TL sübvansiyonlu kredi sağladık. 30 Ağustos itibarıyla 2 bin 700 balıkçımıza 19 milyar TL tutarında kredi kullandırdık. Dünyada adından söz ettiren güçlü bir balıkçılık sektörümüz var. Su ürünleri sektöründe 18 bin 476 balıkçı gemisi ile Avrupa’nın en güçlü balıkçılık filosuna sahip ülkelerinden biriyiz. Yetiştiricilik sektöründe 2 bin 223 tesisimiz var. Avrupa’nın en modern 281 adet su ürünleri işleme tesisine sahibiz ve AB ülkeleri arasında en çok üretim yapan ülkeyiz. 250 bin vatandaşımızın istihdam edildiği sektörümüz, sizlerin sayesinde büyüyor, gelişiyor.”

İLGİLİ MAKALE  Balık fiyatları dalgalanmaya devam ediyor! Güncel Su Ürünleri Hali balık fiyatları

“2023 yılı ihracat hedefimiz 2 milyar dolar”

Kirişci, sektör adına büyük bir gurur duyduğunu dile getirirken balıkçılık sektörünün ihtiyacın üzerinde bir kapasiteye sahip olduğunu belirtti. Geçen yıl su ürünlerinde gerçekleştirilen ihracatın 1,4 milyar dolar düzeyine geldiğini söylerken konuşmalarına şu şekilde devam etti “2022 yılı ihracatımızın 1,5 milyar dolar olmasını bekliyoruz. 2023 yılı ihracat hedefimiz 2 milyar dolara emin adımlarla ilerlemek. Geçtiğimiz sene başlattığımız uygulama neticesinde, balıkçılarımızın Akdeniz’de kırmızı karides avcılığını sürdürmelerine ve Mavi Vatan’ın her noktasında bayrağımızı dalgalandırmalarına imkân sağladık. Bu sayede, balıkçılarımız, trol gemileriyle Doğu Akdeniz’in uluslararası sularında 12 ay boyunca avcılık yapabiliyor. Balıkçı kardeşlerim, yeter ki siz dünyaya açılmak isteyin, biz sonuna kadar yanınızdayız. Sizlerin yolunu açmak, işlerinizi kolaylaştırmak için ne gerekiyorsa yapıyoruz, yapmaya da devam edeceğiz.”

Ekosistemin korunması gerekiyor

Ekosistemin büyük ölçüde korunması gerektiğine dair açıklamalarda bulunan Kirişci, sadece balıkların değil denizde yaşayan tüm canlıların korunması gerektiğine dikkat çekti. Bu durum itibarıyla Marmara, Karadeniz ve Ege’de av sezonunun açıldığını dile getirirken Akdeniz’in 15 eylülü beklemesi gerektiğine dair söylemlerde bulundu. Denize ilk ağı atmada balıkçılarla birlikte çalışan Kirişçi bu deneyimini şu sözlerle açıkladı. “Burada büyük bir emek sarf ediliyor. Ben bakan olarak ilk defa böyle bir deneyim ve tecrübe edindim, emeklerine sağlık, aziz milletimize de afiyet olsun.”

Kaynak: https://www.tarimorman.gov.tr/