Hemen hemen herkes hayatının bir döneminde ansızın bozulan fermuar vakasıyla karşı karşıya kalmıştır. Aniden meydana gelen bu durum kişinin son derece canını sıkan durumların başında gelse de, terzinin yolunu tutmadan evvel evde uygulanacak birkaç çözüm bozulan fermuarın tamir edilmesine yardımcı olmaktadır. Haberimizin bu bölümünde bozulan fermuarınızı eski haline getirecek yöntemleri işlerken, terziye gitmeden önce mutlaka denemenizi tavsiye ederiz. İşte o hayat kurtaran yöntemler…

Fermuarınız bozulduysa mutlaka uygulayın

Bozulan fermuarları tamir etmek esasında son derece kolay ve basit bir durumdur. Bozulan fermuarı terziye götürmeden evde kolay bir şekilde tamir etmek için uygulanması gereken belli başlı yöntemler bulunurken, bu yöntemler hayat kalitenizi kolaylaştıracak ve çok daha pratik çözümleri sizlere sunacak. Fermuarınızın bozulması durumunda bu yöntemleri uygulamayı ihmal etmeyin;

Çatal hayat kurtarıyor

Bozulan fermuarı tamir etmenin belki de en kolay yöntemlerinden bir tanesi şüphesiz bozulan fermuarı çatan yardımıyla tamir etmektir. Çatal pek çok kişinin aklına bu yöntemle gelmezken, bozulan fermuarınızı kısa süre içerisinde tamir ederek eski haline getirmenize büyük ölçüde katkı sağlayacak durumlardan bir tanesidir. Yerinden çıkan fermuarı tekrardan fermuar dişlerine geçirebilmek için ilk önce mutfağınızdan bir çatal alın. Çatalı aldıktan sonra fermuarın ağız bölmelerini çatalın uç kısımlarına yerleştirin. Yerleştirme işlemini tamamladıktan sonra çatalı fermuarın dişlerine geçirin ve akabinde tüm işlerin fermuarın içerisinde olduğundan emin olduktan sonra fermuarınızı yukarıya doğru ilerletmeye başlayın. Bu işlemi dikkatli bir şekilde gerçekleştirdikten sonra fermuarınızı kolay bir şekilde tamir etmiş olacaksınız.

Bulaşık deterjanı ile aktif hale getirin

Fermuar bozulmalarında sıklıkla yaşanılan durumlardan bir tanesi de şüphesiz fermuarların sıkışmasıyla alakalıdır. Sıkışan fermuarınızı sıkıştığı yerden çıkarmak için, sıkışan bölmeye bir miktar dökeceğiniz sıvı bulaşık deterjanı sıkışan fermuarın sıkıştığı yerden çıkmasına yardımcı olurken aynı zamanda fermuarın çok daha hızlı bir şekilde hareket etmesine yardımcı olacaktır. Bulaşık deterjanının yanı sıra fermuarın sıkıştığı yerden kurtarmak için krem ya da bebek yağı kullanmak da problemin çözülmesine yardımcı olacaktır. İki yöntemi de bozulan fermuarı tamir etme noktasında kullanabileceğiniz gibi bu yöntemler hayatınızı kolaylaştıracak.

İLGİLİ MAKALE  Fermuarınız bozulduysa terziye gitmeden önce mutlaka bu yöntemi deneyin (Kaynak: izlehaber.com)

Bozulan fermuar dişlerini düzeltin

Fermuarın bozulmasının nedenlerinden bir tanesi de şüphesiz fermuar dişlerinin bozulmasından kaynaklanmaktadır. Bozulan fermuar dişleri, fermuarın dişler üzerinde kaymasını ve fermuarın tam manasıyla kapanmasını büyük ölçüde önlerken, bozulan dişleri tamir etmek fermuarın eski formunda çalışmasına yardımcı olacak yöntemlerden bir tanesidir. Bozulan dişleri küçük bir pense yardımıyla düzeltebileceğiniz gibi bu işlem bozulan fermuarınızın düzelmesine büyük ölçüde yardımcı olacaktır. Yalnız düzeltme esnasında fermuarın çok daha fazla bozulmaması için fazlasıyla güç uygulamamalı dişleri uygun yörüngeye doğru çevirmeniz yeterli olacaktır.

Yeni bir fermuar dikin

Kıyafetlerinizde bulunan fermuarların bozulması durumunda, fermuar yukarıda yer alan çözümlerle kurtulmayacak durumda ise yeni bir fermuar dikmek çok daha mantıklı olan çözümler arasında yerini alacaktır. Yeni bir fermuarı tüm tuafiyelerden oldukça makul fiyatlarla satın alabileceğiniz gibi dikimini de son derece basit bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz. Kıyafetinize uygun boyutta satın aldığınız fermuarı dikmeden evvel, eski fermuarı yerinden sökün. Sökme işlemini eksiksiz bir şekilde tamamladıktan sonra yeni fermuarı fermuar bölgesine yerleştirin ve küçük bir iğne ile iplik sayesinde iki yana dikin. Hiç dikiş bilmeyen insanlar bile fermuar dikimini son derece kolay bir şekilde gerçekleştirebilir. Teğelleme yöntemiyle fermuarınızı dilediğiniz yere kolay bir şekilde dikebilir ve sevdiğiniz kıyafetlerinizi uzun yıllar giymeye gönül rahatlığıyla devam edebilirsiniz.