Kıyafetlerimizin, çantalarımızın ve hatta ayakkabılarımızın fermuar kısımlarını sürekli kullanmamız nedeni ile bu kısımlar bazen bozulabilirler. Her seferinde tam da ihtiyacımız olan bir anda bozulan bu fermuarları tamir ettirmek için ise terzilere ve tamircilere koşarız. Ancak kıyafet ve aksesuarlarımızın fermuarları olmadık bir anda bozulduğunda ilk tercih olarak terzilere götürmek ve tamir parası vermek yerine evde kendimiz tamir edebilir ve bu şekilde daha ekonomik bir yol izleyebiliriz.

Bozulan fermuarı tamir etmek

Pek çoğumuz fermuarımız bozulduğu zaman eşyalarımızı terzilere bırakır ve bu fermuar sorununu  çözülmesini bekleriz. Ancak fermuarların bozulması halinde tamir sürecini beklememize gerek kalmadan evde pratik bir şekilde fermuar tamiri yapmamıza yarayacak yöntemler var. Bu yöntemleri kullandığınız zaman bozulan fermuarları çok kısa sürede ve yalnızca ev içerisinde bulunan kaynakları kullanarak çok hızlı bir şekilde tamir edebiliyorsunuz. Aslında bildiğimizden çok daha basit olan bozulmuş fermuarların tamiri için yalnızca çatal kullanmak bile yeterli oluyor. Fermuar tamirinde bir daha terziye gitmenize gerek kalmamasını sağlayacak fermuar tamir yöntemleri ise şu şekilde karşımıza çıkıyor:

Çatal ile fermuarı yerine takın

Bozulan fermuarlarınızı yalnızca bir çatal ile tamir edebilirsiniz. Tamiri için para ödediğimiz fermuar sorunu aslında bu kadar basit bir şekilde sonuçlandırılabiliyor. Yerinden çıkan fermuarı çatal kullanarak tekrar yerine yerleştirebilirsiniz Bu yöntemi kullanmak için bir fermuarın iki kısmını iki çatal ucuna denk gelecek şekilde çatala yerleştirin. Alt kısmından takacağınız fermuarın üst kısmını ise fermuar dişlerine doğru sabit kalacak bir şekilde takın Ardından yavaşça çatal ile birlikte fermuarı ilerletmeye başlayın ve tüm dişlerin yerinde kaldığından emin olduktan sonra çatalı fermuardan çıkarın.

Sıkışan fermuarı kayganlaştırın

Fermuarların sıkışması ve hareket etmemesi en yaygın fermuar problemi olarak bilinmektedir. Sıkışan fermuarları sıkıştıkları yerden çıkarmak için ise çoğu zaman ilk aşamada kaba kuvvet uygularız ve bu nedenle de fermuarın daha çok sıkışmasına yol açarız. Sıkışan fermuarları tamir etmek için aslında bunun yerine kısa sürede sorunu çözecek bir yöntem bulunuyor. Bir grafit çubuğu kullanarak kayganlaştırma işlemini kolayca halledebilirsiniz. Kayganlaştırma amacı ile üretilen bu çubuğu fermuarın sıkıştığı yere kadar kapalı olan dişlerin üzerine sürün. Fermuar rahat bir şekilde hareket edene kadar bu işlemi tekrarlayın. Eğer grafit çubuğu yoksa bu işlem için krem de kullanabilirsiniz.

İLGİLİ MAKALE  Fermuarınız bozulduysa terziye gitmeden evvel bu yöntemleri denemeniz hayatınızı kurtaracak!

Bulaşık deterjanı ile temizleyin

Sıkışan fermuarları sıkıştıkları yerden çıkarmak için aynı zamanda bulaşık deterjanı da kullanabilirsiniz. Grafit çubuğu ya da krem gibi yöntemlerin işe yaramaması halinde kullanılan bu yöntemde bir kulak çöpü yardımı ile fermuarın dişleri üzerinde deterjanı gezdirmeniz gerekiyor. Eğer grafit çubuğu gibi deterjan da işe yaramaz ise, bu durumda fermuarı bozulan eşyanızı önce yıkamanız, daha sonra se kayganlaştırma işlemine geçmeniz gerekiyor.

Ayrılmış fermuarı temizleyin

Dişlerinden ayrılmış bir fermuarı tekrar yerine takmak için ise öncelikle fermuarın dişlerini temizlemeniz gerekiyor. Muhtemelen dişler arasında kir birikmesi sonucunda fermuarınız yerinden çıktı ve takmakta zorluk çekiyorsunuz. Bir kap içerisinde sabunlu su hazırlayın ve bir bez yardımı ile sabunlu su kullanarak fermuar dişlerini temizleyin. Sonrasında temiz nemli bir bez ile sabunu silerek temizliği tamamlayın. Ardından fermuarınızı normal bir şekilde yerine takmayı deneyin.

Çarpık dişleri pense ile düzeltin

Fermuarınız yerinden çıktıysa bu durumda diş kısmında bazı çarpıklıklar da meydana gelmiş olabilir. Çarpık dişleri düzelterek fermuarınızı tekrar yerine takabilirsiniz. Bu işlem için küçük bir pense ya da kargaburnu kullanmanız yeterli olacaktır. Çok güç uygulamadan yapmanız gereken bu işlemde dişleri yanlışlıkla yerinden sökmemeye dikkat etmelisiniz. Ayrıca dişleri düzeltirken daha da çarpık bir hale gelmemesi için çok güç uygulamadan gerektiği kadar kez tekrarlamak en sağlıklısı olacaktır.

Fermuarı tamir ederken sabırlı olun

Fermuar tamirini evde yapmak oldukça basit ve hızlı bir süreç olsa da, bazen bazı şeyler yanlı gittiğinde bu süreç uzayabilir. Sürecin uzaması halinde ise farklı yöntemler denmeniz ve sabırlı olmanız gerekebilir. Bu noktada aynı sorun için tanımlanmış diğer yöntemleri deneyebilir ve içlerinden herhangi biri ile sorunu çözebilirsiniz. Kısa, pratik ve ekonomik şekilde fermuarları tamir etmek için bu yöntemlerden herhangi birini deneyebilirsiniz.