Fazla kilolar çoğu insanın dert yakındığı bir konudur. Özellikle gelişen dünyada insanların tüketici bir toplum olmasıyla son zamanlarda ciddi bir şekilde artış yaşanmıştır. Son dönemlerde çıkan sağlıksız yemekler (fast food) insanların aşırı şekilde kilo almalarını sağlamıştır. Kendisine hâkim olamayıp sürekli tüketen, hareket sahası çok daralan ve bu durumdan dolayı psikolojik sorunlar yaşayan insan sayısı hiç azımsanmayacak derecede çoktur. Elbette bunun bir kurtuluş yolu var. İlk önce fazla kiloları vermek için inanç, azim ve sabır gereklidir. Bilimsel olarak kanıtlanmış en etkili kilo verme yöntemini sizler için derledik. İşte bilimsel olarak kanıtlanmış kilo verme yöntemleri;

  1. Bol su tüketmek
  2. Kardiyo yapmak
  3. Şekerden uzak durmak
  4. Sebze meyve tüketmek
  5. Uyku düzeni
  6. Sağlıklı beslenmek

Su içmek insanlar için en temel fizyolojik ihtiyaçların başında gelmektedir. Aynı zamanda yaşamın temelini oluşturmaktadır. Su içmenin birden fazla faydası bulunmaktadır. Bunlardan birisi de fazla kilolardan kurtulmak isteyeler için metabolizmayı hızlandırmaktadır. Her gün bol bol su içmek metabolizma hızını çok fazla arttırmakta ve bu da daha çok kalori yakılmasına olanak sağlıyor. Suyun yanı sıra kahvenin de birden fazla faydası bulunmaktadır. Aklı keskinleştirmekte ve insanların daha dinç olmalarını sağlamaktadır. Bu da fazla enerji tüketimine neden olduğu için bir nevi zayıflatma etkisi vardır. Şekersiz, kremasız, aromasız kahve içmek yağ yakma hızınızı yüzde 30’a kadar hızlandırabiliyor. Kafein metabolizmayı hızlandırırken, antioksidanları da beraberinde getiriyor. Kahvaltıların vazgeçilmez bir parçası olan yumurta da zayıflamayı sağlamaktadır. Karnı tok tuttuğu için fazla kilo almayı engellemektedir. Daha az kalori almaya neden olmaktadır. Günün en önemli öğünü kahvaltı olduğu için alınan besinlere dikkat edilmesi çok önemlidir.

Şekerden uzak durun

Günümüz beslenme alışkanlıklarına bakıldığında şekerin çok fazla kullanıldığı görülmektedir. Bu da kilo almada çok etkilidir. Sadece kilo almayı sağlamamaktadır. Ayrıca şeker hastalığı başta olmak üzere çok fazla hastalığa davetiye çıkarmaktadır. O yüzden olabildiğince az tüketilmesi ve mümkünse hiç tüketilmemesi çok önemlidir. Sağlıklı ve dengeli beslenmek özellikle günümüz şartlarında her ne kadar pek mümkün olmasa da çok büyük bir öneme sahipti. Yemek yerken alınan besinleri tamamının karbonhidrat ve ya tamamen protein olmaması çok önemlidir. Önemli olan dengeli besinler tüketmek ve bunu alışkanlık haline getirmektir. Bu sayede vücuda giren enerji miktarı, besin miktarı dengeli ve sağlıklı olmaktadır.

İLGİLİ MAKALE  Büşra Pekin'in 15 kilo verdiği 'diyet programı' açığa çıktı!

Bol bol sebze ve meyve tüketin

Düzenli egzersiz ve spor yapmak sağlığımız için oldukça önemlidir. Vücudumuzu sürekli hareket ettirmeli ve çalıştırmalıyız. Bu sayede vücuda giren besinleri, fazla yağları eritmiş oluruz ve kilo almayı engellemiş oluruz. Bunun yanında sebze ve meyve tüketmekte zayıflamaya destek olmaktadır. Sebze ve meyvelerin büyük bir kısmı sudan oluşmaktadır. Bu da düşük kalorili olmalarını sağladığı için günün belli vakitlerinde bol bol sebze ve meyve tüketmek hem açlığı önleyecek hem de fazla kilo almayı engelleyecektir. Nitekim yapılan araştırmalarda düzenli sebze ve meyve yiyen insanların kilo almaya daha az meyilli oldukları saptanmıştır.  Tüm bunların yanında uyku düzeni de son derece önemlidir. İyi bir uyku hem psikolojik hem de sağlık açısından oldukça önem arz etmektedir.  Bazı kişiler için az uyumak yeterli olabilir. Elbette bireysel farklılıklar vardır. Ancak az uyumak kilo almanın en önemli faktörlerinden birisidir. Az uyumak çocuklarda oldukça fazladır. Bu da obeziteye neden olmaktadır. Onun için dengeli ve ideal bir uyku çok fazla önem arz etmektedir.