Çay içmeyi seven Türk halkı olarak, çaydanlık içerisindeki kireçler pek çok kişinin en muzdarip olduğu konular arasında yer almaktadır. Çaydanlığın içerisinde yer alan kireçlerin temizlenmesi esasında çok da zor bir uygulama değildir. Dikkat edilmesi ve uygulanması gereken belli başlı hususlar bulunmaktadır. Bu hususları uyguladıktan sonra çaydanlık içerisinde yer alan kireçlerin kolaylıkla temizlendiğini ve ekstra bir efor sarf edilmesine gerek olmadığını gözlemlemeniz mümkün. Önemli olan doğru malzemeyi, doğru uygulama metoduyla buluşturmada saklı. Peki çaydanlık içerisindeki kireçlenmeyi temizlerken hangi uygulamaları yapmakta fayda vardır? İşte konuya dair tüm detaylar!

Çaydanlık içerisinde yer alan kireçleri bu yöntemle çıkarın

Temizlik noktasında hemen hemen her yerde gördüğümüz üçlüler arasında yer alan sirke, tuz ve karbonat çaydanlık içerisindeki kireçlerin temizlenmesinde de karşımıza çıkıyor. Çaydanlık içerisinde bulunan kireçlerin derinlemesine temiz olması için ve ekstrem bir efor sarf etmek istemiyorsanız bu yöntem size göre. Sirkenin içerisinde bulunan asitler, çaydanlık içerisinde yer alan kireçlerin kolaylıkla temizlenmesine yardımcı olurken, tepkimeye girmesine yardımcı olan tuz ya da karbonat kireçlerin yüzenden çok daha kolay ayrılmasına yardımcı olmaktadır. Musluk suyunda bulunan kireç kaynatıldığında suyun kireçlerden arınmasına yardımcı olurken, kireçlerin çaydanlığın yüzeyinde tutularak yer edinmesine neden olmaktadır. Bu uygulamaya gereken özveri ve temizleme uygulamasının yapılmaması durumunda, çaydanlık içerisinde yer edinen kireçlerin su içerisinde yüzdüğünü gözlemleriz. Bu görüntünün önüne geçmek amacıyla sık sık çaydanlık içerisini temizlemek, ve çaydanlık içerisinde yer alan kireçlerin temizliğini sağlamak önemlidir. Çaydanlık içerisinde yer alan kireçlerin temizliğini kolaylıkla sağlamak için bu yöntemleri uygulayabilirsiniz…

Çaydanlık içindeki kirece birebir!

Çaydanlığın içerisinde kireç yer edindiyse ve bu kireci çay içerisinden kolaylıkla temizlemek istiyorsanız bu yöntemi kolaylıkla uygulayabilirsiniz. İçerisi kireçlenmiş çaydanlığın içerisine bir çay bardağı kadar sirke koyun ve temiz bir sünger ya da temizleme fırçasıyla çaydanlık içerisini hafifçe ovalayın. Sirkenin tüm çaydanlık içerisine değindiğinden emin olduktan sonra, sirkeyi çaydanlık içerisinde 30 dakika kadar bekletin. 30 dakikalık bir beklemenin ardından sirkenin içerisine 1 tatlı kaşığı tuz ya da karbonat ekleyin. Tuz ya da karbonat ilavesinden sonra tepkimeye girmesini bekleyin ve ardından çaydanlığın içini tekrardan bir sünger yardımıyla ovalayın. Tüm kirecin çaydanlık içerisinden arındığından emin olduktan sonra, çaydanlığınızı güzelce durulayın ve çaydanlık içerisinde yer alan kirecin tamamının temizlendiğini gözlerinizle görün.

İLGİLİ MAKALE  Kararan tencere ve çaydanlıklarınızı bu yöntemle sadece '10 dakikada' eski haline döndürün

Çaydanlık içerisindeki kireci patates kabuğu ile temizleyin

Ekonomik bir kireç çıkarma metodu arıyorsanız o noktada patates kabuğunu denemeniz önemlidir. Akşama patates yemeği yapacaksanız patatesin kabuklarını değerlendirmeyi deneyebilirsiniz. Patatesin kabuklarını çaydanlık içerisinde yer alan kireçlerin temizliğinde kullanmak için, patates kabuklarını çaydanlığın içerisine doldurun ve üzerine bir miktar su ekleyin. Su eklemesini yaptıktan sonra çaydanlığı ocağın üzerine alın ve kaynamaya bırakın. Çaydanlığı, patates kabukları ile birlikte yaklaşık olarak 15 dakika kadar kaynatmanız, çaydanlığın içerisinde yer alan kireçlerin kolaylıkla temizlenmesine yardımcı olmaktadır.

Limon karbonat, kireçlerin düşmanı oluyor

Çaydanlığınızın içerisinde inatçı kireçler mevcutsa o noktada limon ve karbonatın gücünden yararlanabilirsiniz. Limon ve karbonat bileşenindeki asitler kireçlerin kolay bir şekilde temizlenmesine yardımcı olurken, çaydanlığın çok daha parlak ve temiz olmasına yardımcı olmaktadır. Uygulama için kireçlenmiş çaydanlığınızın içerisine birkaç dilim limon atın ve üzerine 1 paket karbonat eklemesi yapın. Bu işlemden sonra çaydanlığın yarısına kadar su doldurun. Ardından suyu da ekledikten sonra çaydanlığı ocağa alın ve kısık ateşte kaynatmaya bırakın. Bir miktar kaynattıktan sonra çaydanlığın içerisinde bulunan kireçlerin kolaylıkla temizlendiğini gözlemleyeceksiniz.

Video: Kireçlenmiş Çaydanlık Bİr Saniye İçinde Nasıl Temizlenir-Denemeyen Kalmasın

Kaynak: Türk Gazete