30 yaş ve sonrası cilt bakımının düzenli bir rutine oturması için oldukça önemli bir yaş grubudur. Bu yaş itibarıyla cilde gereken takviyelerinin yapılması cildin ilerleyen zamana yenik düşmesine engel olurken, belirgin ve derin kırışıklıkların önüne geçmektedir. Genç görünmek ve cildi kırışıklıklara karşı koruyabilmek amacıyla uygulanan bakımlar kişinin cilt sağlığı için epey önemlidir. Tüketilen besinlerin içeriği kadar, cildin ihtiyacı olan bakımın düzenli periyotlarla uygulanması gerekir bu süreç itibarıyla. Cildinizde meydana gelen en küçük kırışıklık, ilerleyen yaş faktörü dolayısıyla çok ciddi bir boyuta dönüşebileceği gibi, alınan önlemler olduğunuzdan çok daha genç görünmenize yardımcı olacak etmenler arasında yerini alıyor. İşte gençliğinizin büyük bir sırrı olacak ve bilhassa 30 yaş üstü kadınların titizlikle uygulaması gereken o bakım tüyoları…

Cildi genç tutmak için neler yapılmalı?

Cildi ilerleyen yaş faktörüne yenik düşürmemek tamamıyla kişinin elinde olan bir durum olurken, cilde ihtiyacı olan uygulamaları yapmak cildin sağlıklı ve canlı bir görünümde olması için büyük bir anahtar görevi görmektedir. Bilhassa 30’lu yaşlardan sonra her gün düzenli bir cilt bakım rutini oturmak cildin kırışıksız ve sağlıklı bir görünümde olmasını sağlarken aynı zamanda genç görünmenize yardımcı olan faktörler arasında de yerini almaktadır. Genç bir cilde sahip olmak için yapılması gereken en büyük husus, erteleme yapmaksızın cildin ihtiyaçları doğrultusunda düzenli bir bakım periyodunun oluşturulmasıdır.

30 yaş ve sonrasında uygun cilt bakımı nasıl olmalıdır?

Uzmanlar tarafından açıklanan bilgiler doğrultusunda yaş fark etmeksizin cilt bakımı için mutlaka uygulanması gereken durumlar; cildi arındırmak, nemlendirmek ve güneş ışınlarından korumaktır. Bu üç bileşene dikkat edilmesi cilt sağlığı için yapılması gereken mutlak uygulamaların başında gelmektedir. Cilde bu üç uygulamayı düzenli olarak yaptıktan sonra, bilhassa 30’lu yaşlara aşkın kişiler cildi için sırasıyla şu bakımları yapmayı ihmal etmemesi gerekir…

Temizleme;

Cildin düzenli olarak temizlenmesi cilt bakımının olmazsa olmaz en önemli durumlarının başında gelmektedir. Cildin tüm gözeneklerinin açılarak derinlemesine bir temizlikte bulunmak, kişinin cilt yüzeyinde sivilce ve akne gibi iltihap problemlerinin oluşmasına engel olurken, cildin sağlıklı bir yapıda olmasına yardımcı olmaktadır. Cilt temizliği için piyasa da bulunan yüksek meblağlı ürünlerden ziyade içerisinde alkol, paraben bulunmayan ürünleri tercih etmeniz çok daha sağlıklı sonuçlar doğuracaktır.

İLGİLİ MAKALE  Bu doğal krem hem lekeleri hem de kırışıklıkları yok ediyor (Kaynak: soru.com.tr)

Peeling;

Haftada en az 1 kere olacak şekilde ciltte bulunan tüm ölü hücrelerin temizlenmesi için peeling uygulamasında bulunmak önemlidir. Bu uygulama gözeneklerin tamamının derinlemesine temiz olmasını sağlarken, cilt yüzeyinde bulunan ölü hücrelerin canlanması için de bir hayli önemlidir. Peeling uygulamalarında dikkatli olunması gerekir. Aksi durumlarda kişinin cilt yüzeyinde belli başlı deformasyonların olabileceği ihtimali gözden kaçırılmamalıdır. Peeling uygulamasından sonra cildi uygun bir nemlendirici ile nemlendirmeyi de ihmal etmeyin.

Sıkılaştırıcı tonerler

Cilt yüzeyindeki kirleri derinlemesine temizledikten sonra uygulanması gereken bir diğer adım ise, cilt gözeneklerini sıkılaştırmaya yardımcı olan toner uygulamasıdır. Düzenli olarak cildinize toner uygulamasında bulunmanız, cildin temizlenmesine olanak sağlarken gözeneklerin sıkılaşmasını sağlamaktadır. Cilt dengeleyici tonerleri, cildinize düzenli olarak uygulamayı ihmal etmeyin.

Cildin kaybettiği nemi tekrar kazandırmak

Cilt yüzeyinde kırışıklıkların oluşmasının en büyük nedeni, cildin kuru ve nemsiz kalmasıdır. Kuruyan ve nemsiz kalan cilt kırışmaya meyilli olurken cansız ve mat bir görüntüye de sahip olmaktadır. Bu süreçleri yaşamamak amacıyla, cildinizi ne olursa olsun, cilt tipine uygun bir nemlendirici ile nemlendirmeniz oldukça önemlidir. Cildin ihtiyacı olan nemi kazandırmanın iki kolay yolu bulunmaktadır. Bu yolların ilki bolca su içmek iken diğeri ise uygun nemlendirici kremler yardımıyla cildin kaybettiği nemi tekrar kazanmasını sağlamaktır.

Göz çevrelerinizi unutmayın

Göz çevreleri cildin kırışmaya en meyilli olduğu bölümleri arasında yer almaktadır. Kırışmaya en meyilli olan göz çevreleri aynı zamanda yaşlanma belirtilerinin en sık rastlandığı bölümler arasında yer almaktadır. Göz çevresine gereken nemi, uygun kremler vasıtasıyla sağlamak ve gözlere minimal dokunuşlar ile masajlarda bulunmak göz çevresinin rahatlamasına ve daha sağlıklı bir görünüme kavuşması için uygulanması gereken önemli hususların başında gelmektedir.