Yüzde oluşan tüyler bazı durumlarda baş belası olabiliyor. Bu yüzden acı verici ağda uygulaması ile bu tüyler temizlenmeye çalışıyor. Ancak bu yazımızı okumaya devam ederseniz, yüzünüzdeki tüy oluşumunu azaltabilirsiniz. Bu yazımızda yüzünüzdeki tüyleri azalatacak doğal tariflerden bahsettik.

Yüzde neden tüy oluşur?

Yüzde tüy oluşumu kadın veya erkek farketmez, her cinsiyette de bu tüyler oluşabilir. Ancak bazı kimselerde fazla olurken bazı kimselerde ise daha az tüy oluşumu görülmektedir. Genellikle erkeklerde olan bu sorun, kadınlarda da görülmektedir. Bu tüylerin oluşumunu azaltmak için ise birçok yöntem bulunmaktadır. Bu yöntemlerin en bilineni ise lazer epilasyondur. Ancak bazı kişilerin acı eşiği düşük olduğu için lazer epilasyonu tercih etmek istemiyorlar. Yazımızın devamında okuyacağınız doğal yöntemler, yüzünüde oluşan tüylerin büyük oranda azalmasını sağlamaktadır. Hatta bazı durumlarda bu doğal yöntemler, yüzdeki tüy oluşumunu tamamiyle yok edebilmektedir.

Yüzde oluşan tüyler için doğal yöntemler

Nane çayı

Türk araştırmacılar tarafından hazırlanan raporda, nane çayı tüketimi aşırı tüylenmeyi engellemektedir. Aşırı tüylenme sorunu, vücudumuzun yüksek miktarda androjen hormonu salgılamasından kaynaklanmaktadır. Ancak nane çayı tüketimi, vücudun hormon dengesini sağlamaktadır.

Nane çayı demlemek için bir bardak kaynar suyun içerisine bir yemek kaşığı nane koyun. Daha sonra ise bu naneyi yaklaşık 15 dakika boyunca kaynatın. Düzenli kullanım sağlamak için ise en az iki hafta boyunca, günde 2 fincan nane çayı tüketmeniz gerekmektedir.

Fito – östrojenler

uzmanların yaptığı araştırmaya göre, tüylenme sorununun en büyük sebebi östrojen hormonundaki dengesizliklerdir. Eğer tüylenme sorununuz varsa fito – östrojen açısından zengin gıdalarla beslenmeniz gerekmektedir. Bu sayede östrojen hormonunuzu dengelersiniz ve aşırı tüylenme sorunundan kurtulmuş olursunuz. Meyan kökü, rezene, yonca ve keten tohumu fito – östrojen içeren besinlerden birkaçıdır.

Zerdeçal ve gülsuyu

Zerdeçal, birçok malzeme ile kombinlenerek kullanılabilen bir baharattır. Bu tariflerden en bilineni ise gülsuyu ve süt ile yapılan yüz maskesidir. Bu maskenin içerdiği maddeler, ciltteki fazla tüylerin kökünü kurutmaktadır. Bu sayede de fazla tüylerinizden kurtulmuş olacaksınızdır.

Bir kap içerisine 1 yemek kaşığı süt, 1 yemek kaşığı gülsuyu ve  yemek kaşığı zerdeçalı koyun. Daha sonra ise yaklaşık 5 dakika kadar karıştırmanız gerekmektedir. 5 dakika sonra karıştırdığınız malzemeler, macun kıvamına erişecektir. Bu maskeyi yüzünüze masaj yaparak uygulayın. Bu maskenin yüzünüzde yaklaşık 40 dakika kadar kalması gerekmektedir. 40 dakika sonra ise yüzünüzü ılık su ile yıkamanızı önermekteyiz.

İLGİLİ MAKALE  Yüzdeki 'istenmeyen tüylerden' kurtulmak için doğal yöntemler

Zerdeçal ve kepekli un

Zerdeçal kepekli un ile birlikte kullanıldığında da etkili bir tüy dökücü doğal tarif olabilmekte. Kepekli un ile hazırlanan zerdeçal maskesi, daha çok hızlı bir kullanım sağlamaktadır. Bu maskenin uygulanması için gülsuyu ile yapılan maske gibi 40 dakika gibi uzun bir süreye ihtiyacınız bulunmamaktadır. Bu maskenin uygulanması için 10 dakika yeterli olacaktır. Bu maskenin hazırlanışı da bir o kadar pratik ve kolaydır.

1 yemek kaşığı zerdeçal ile 1 yemek kaşığı kepekli unu bir karıştırma kabına ekleyin. Maskemizin kıvamını alabilmesi için üzerine bir miktar da susam yağı ekleyin ve biraz karıştırın. Kısa bir süre sonra karıştırma kabındaki malzemeler macun kıvamına ulaşacak. Bu maskeyi her gün uygularsanız, 1 hafta sonra yüzünüzde oluşan tüylerde azalma olduğunu farkedeceksiniz.