Yağlı saç görünüm açısından kirli bir saç hissiyatı vermektedir. Saçların yağlanamsı, saç derisinde bulunan sebasöz bezlerin sayesinde meydana gelmektedir. Sebasöz bezlerinin ürettiği yağ ve sebum, saçlarınızı ve saç derinizi hem nemlendirir hem de korur. Bu sayede saçlarınızın yıpranması ve kopması önlenmeye çalışılır. Bu yazımızda sizlere yağlı saç nedir? Yağlı saç sorununu nasıl çözeriz? Sorularını cevapladık.

Yağlı saç nedir?

Saç derisindeki sebasöz bezleri, saçlarımızı ve saç derimizi korumak için sebum üretmektedir. Bu sebumun fazla üretilmesi ise saçların yağlı bir hal almasına sebep olmaktadır. Her saç yağlanabilir. Ancak bazı kişilerde genetik olarak daha fazla yağlanma olabilmektedir. Bazı kişilerin saçlarının yağlanması nedeni ise kullandığı yanlış veya kalitesiz saç bakım ürünlerinden kaynaklı olabilir. Kalitesiz saç bakım ürünleri, saç derisindeki sebasöz bezlerinin dengesini bozabilir. Çünkü içlerindeki kimyasallar buna sebep vermektedir.

Saçların yağlanması, saçın havadaki tozu ve kiri çekmesine neden olur. Ayrıca yağlı saç daha donuk bir hal alır. Bu yüzden de saçların yağlanması, insanda kirlilik etkisi uyandıracaktır. Yağlı saçlar için özel olarak hazırlanmış şampuan ve saç kremleri mevcut. Bu özel olarak hazırlanmış saç bakım ürünleri, saç derisinin sebum dengesini düzenleyerek saçlardaki yağlı saç görünümünü azaltmaktadır.

Yağlı saç sorununu ortadan kaldıracak doğal yöntemler

Her türlü cilt sorununu doğal yöntemlerle çözebiliyoruz. Aynı durum saçlar için de geçerli. Bir çok doğal ürün, saçlara farklı farklı faydalar sağlamaktadır. Yağlı saçlara iyi gelebilecek bazı doğal yöntemler şöyledir:

Sirkeli su

Yağlı saçlar için doğal yöntem denince akıllara ilk gelecek olan sirkeli su, sadece yağlanmayı değil aynı zamanda saçlardaki kepek sorunu ile de baş etmemizi sağlamakta. Sirkeli su, saçlar için düzenli bir şekilde uygulandığında olumlu sonuçlar veren oldukça pratik bir yöntemdir.

Sirkeli suyu saçlarınıza uygulamadan önce saçalarınızı yıkayıp, durulamalısınız. 1 su bardağına 5 yemek kaşığı kadar üzüm veya elma sirkesi koyun. Ardından bardağın geri kalanını su ile doldurun. Fakat doldurduğunuz su, içme suyu olmalı. Çünkü çeşme suyundaki kireç seviyeleri oldukça yüksektir. Suyunuzu da doldurduktan sonra sirkeli suyu saçlarınıza masaj yaparak uygulayın. Yaklaşık 25 dakika kadar sirkeli su saçlarınıza ve saç derinize işlesin. En sonunda ise ılık su ile saçlarınızı durulayın. Bu işlemi düzenli olarak haftada 4 defa uygularsanız, saçlarınızdaki yağ ve kepek sorunlarından kurtulacaksınızdır.

İLGİLİ MAKALE  2022 saç trendleri! Yüz şeklinize göre saç kesim önerileri

Biberiye yağı ve kekik

Biberiye yağının faydalarını bu yazımızda anlatmıştık. Biberiye yağı kekik ile kullanıldığında, saçlar için çok faydalı olabilmekte. Biberiye yağı ve kekik karışımı, düzenli bir şekilde kullanıldığında saç yağlanmasına çözüm olabiliyor. Ayrıca biberiye yağı ve kekik karışımı, saçlardaki kırıkların onarılmasını da sağlamakta.

Bu karışım için size biraz biberiye yağı ve her mutfakta bulunan kekik lazım. 10 damla biberiye yağını bir kaba damlatın. Ardından da bir tutam kadar kekiği de bu kaba atın. Daha sonra ise önceden kaynatacağınız içme suyunu da bu kapa koyun. Yaklaşık 15 dakika bekledikten sonra, suyu süzerek bir sprey şişesine dökün. Bu karışımı uygulamak için, temiz saçlarınıza 7 veya 8 kez sıkın. Daha sonra ise elinizle masaj yaparak bu karışımı saç derinize ve saçlarınıza yayın. Yaklaşık 15 dakika sonra ılık su ile saçlarınızı durulayın.

Aloe vera ve limon

Aloe vera ve limon karışımını direkt olarak değil, şampuanınıza ekleyerek kullanmanız gerekiyor. Bu karışım şampuanlarınıza lavel atlatıcaktır. Ayrıca bu karışım sadece yağlanma sorununu değil, aynı zamanda kaparak dökülme sorunlarını da önlemekte.

Bu işlem için ilk önce bir yemek kaşığı aloe vera jelini, bir çay bardağına döküyoruz. Ardından da bir yemek kaşığı limon suyu döküyoruz. En sonunda da kullandığımız şampuanı, bu çay bardağına döküyoruz. Saçlarımızı bu hazırladığımız karışımla yıkarsak, yaklaşık 1 hafta içerisinde saçlardaki yağlanma sorununu çözecektir.