Kuru cilde sahip insanlar genellikle tahriş olma, derilerinin pul pul dökülmesi gibi sorunları yaşar. Aynı zamanda kuru cilt, en büyük erken yaşlanma nedenlerinden biridir. Kuru bir cilt, soğuk havalarda çatlamaya daha müsait bir cilt tipidir. Bu yazımızda sizler için kuru cilt nedir? Kuru cilde gelebilecek doğal yöntemler nedir? Sorularına yanıt vereceğiz.

Kuru cilt nedir?

Kuru cilt, epidermis tabakasını besleyen yağ bezelerinin yeterince yağ üretememesi sonucu ortaya çıkan bir durumdur. Genellikle bu yağ eksikliğinin nedeni, kullanılan kimyasal maddeler (duş jeli, sabun, şampuan vb.) kaynaklı olabilir. Bunun dışında güneşe maruz kalma, hava, egzama ve genetik kaynaklı durumlar da kuru cildin nedenlerinden biri olabilmektedir.

Cilt kuruluğu, kaşınma ve deride çatlama gibi sorunlarla kendini belli eder. Kuru ciltler hassas ciltlerle aynı özellikleri göstermektedir. Fakat her hassas cilt kuru cilt değildir.

Cilt kuruluğu genel olarak eller, yüz, dirsek, dudaklar gibi cildin daha hassas olduğu kısımlarda gözükmektedir. Soğuk kış aylarında bu bölgelerde daha çok kuruma beklenir. Size göstereceğimiz doğal yöntemleri, cilt kuruluğuna karşı hem bir önlem olarak hem de tedavi olarak kullanabilirsiniz.

Cilt kuruluğuna iyi gelebilecek doğal yöntemler

Aloe vera

Aloe vera bitkisinin jeli tam bir nem deposudur. İçindeki antioksidanlar sayesinde cildi çok güzel bir biçimde temizlerken aynı zamanda nem dengesini düzenlemede inanılmaz bir etkisi vardır. Aloe vera aynı zamanda ciltteki sebum dengesini düzenleyip sivilce oluşumunu engellemekte.

Aloe vera jelini cildinize masaj yaparak uygulayın. jeli cildinizde 20 dakika kadar beklettikten sonra ise bol ve ılık suyla cildinizi durulayın

Avokado

Avokado, tüm diyetisyenlerin hastalarına önerdiği ara öğünlerden biri olmakla beraber aynı zamanda cildinize de çok faydası vardır. İçinde bulunan A ve E vitaminleri ciltteki bazı kusurlar, yara izleri gibi deformasyonları kapatır. Avokadoyu aynı zamanda püre haline getirilerek cildimize uyguladığımızda, ciltteki nem dengesini düzenler.

Muz, yulaf, bal

1 adet muz, yarım su bardağı yulaf ve bir yemek kaşığı balı merhem kıvamına gelecek şekilde karıştırın. Cildinize masaj yaparak uygulayın ve 15 dakika sonra bol ve ılık suyla yüzünüzü durulayın. Bu maske içinde bulundurduğu (muz, yulaf, bal) besinler nedeniyle protein kaynağıdır. Aşırı besleyici olan bu maske, cildinize doygunluk ve canlılık katarken aynı zamanda yüzünüzün nem ve sebum dengesini önemli ölçüde dengelemekte.

İLGİLİ MAKALE  Porselen gibi pürüzsüz bir cilt ister misiniz? Cilt tipinize göre ev yapımı tarifler

Elma sirkesi

Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu gibi isimlerinde sıkça önerdiği elma sirkesi, yüzdeki pH dengesini çok kısa sürelerde dengeleyebilirsiniz. 1 çay bardağı elma sirkesi ve 1 çay bardağı suyu bir kap içerisinde karıştırın. Bir pamuk yardımıyla bu karışımı yüzünüze yedirin. 20 ile 25 dakika arası beklettiğiniz bu karışımı ılık suyla duruladıktan sonra değişimi göreceksiniz.

Zeytinyağı

Zeytinyağı, yemeklerde ne kadar güzelse cilde de bir o kadar faydalıdır. Zeytinyağının cilde birçok faydası vardır. Bunlardan biri de ciltteki nem oranını dengelemesidir. Zeytinyağını bir pamuk yardımıyla, cildinizin kuru bölgelerine, masaj yaparak uygulayın. 15 dakika kadar bekledikten sonra bol suyla yüzünüzü durulayın. Zeytinyağı, yüzünüzdeki nem dengesini ayarlarken aynı zamanda cildinizdeki gözeneklerin tıkanma sorununu ortadan kaldırıp gözaltı şişliklerinin inmesine yardım eder.

 

X