Vitaminlerin cilt için önemli faydaları bulunur. Bu vitaminler arasında cilde faydaları bakımından E vitaminin daha önemli bir yeri vardır. Düzenli ve düzgün kullanıldığında, E vitamini birçok cilt sorununun tedavisine katkı sağlar.

Klinik ve deneysel dermatolojide çok uzun süredir kullanılan Vitamin E en iyi bilinen antioksidanlardan biridir. Vitamin E ve türevleri fotoyaşlanma belirtilerini azaltmak amacıyla kozmetik ürünlerde yaygın olarak kullanılmaktadır.

E Vitamini Nedir?

E vitamini güçlü bir antioksidan ve anti – enflamatuardır. Cilt için önemli bir bileşen olan E vitamini, normal bir ciltte yeteri kadar mevcuttur. Güneş ve yaş ilerlemesi gibi birçok sebepten dolayı, ciltteki E vitamini miktarı azalabilir. Bu da, cildin sağlıklı görünümünü olumsuz etkiler.

E Vitamini Nelerin İçinde Bulunur?

E vitamini sadece yağ ya da krem formunda kullanılarak fayda sağlamaz, aynı zamanda doğa da birçok besinde de bu vitamin bulunur. İçinde yüksek miktarda E vitamini bulunduran besinlerden bazıları şunlardır;

 • Kara lahana
 • Kabak
 • Ispanak
 • Badem ve fıstık ezmesi
 • Kuşkonmaz
 • Kırmızı biber
 • Zeytinyağı
 • Avokado
 • Ton balığı
 • Yumurtanın sarısı

E vitamini içeren yağ ve kremlerin kullanılması ile bu besinlerin birlikte tüketilmesi, cilt üzerinde maksimum faydayı sağlar. Bu nedenle, söz konusu besinlerin düzenli olarak tüketilmesi gerekir.

E Vitamininin Cilde Faydaları Nelerdir?

E vitamini, cilt için en faydalı vitaminler arasında ilk sıralarda yer alıyor. Cilt için faydalarından bazıları şu şekildedir;

*Ciltte oluşan kırışıklıklar ile ince çizgilerin giderilmesine katkı sağlar: E vitamininin güçlü bir antioksidan olması nedeni ile yaşlılık belirtilerinin giderilmesinde, çok başarılı sonuçlar elde ediliyor. Cildi UV ışınlarının oluşturduğu hasarlardan korur ve kaybolan elastikiyetin tekrar oluşmasına yardımcı olur. Cildin esnek olması ise, kırışıklıklarla çizgilerin kaybolmasını sağlar.

 • Çok iyi bir cilt temizleyicisidir
 • Cildin kaybettiği nemi telafi eder
 • Güneş yanıklarından oluşan rahatsızlıkların azalmasına yardımcı olur
 • Cildin tonunu düzenler ve daha aydınlık bir cilt tonu sağlar
 • Cilt üzerindeki, yanık ve yara izlerinin kaybolmasına yardımcı olur
 • Cilt hücrelerinin yenilenmesini sağlar
 • Sarkmış ciltlerin daha sıkılaşmasına katkıda bulunur

Bunların yanı sıra, E vitamini ciltte siyah nokta oluşmasına da engel olur. kış aylarında dudaklara sürülen E vitamini yağı da, bu bölgede çatlak oluşmasını önleyeceği gibi oluşan çatlakların giderilmesine de yardımcı olur.

İLGİLİ MAKALE  Bebeksi cilt için öneriler (Kaynak: soru.com.tr)

E Vitamini ile C Vitamini Birlikte Kullanırsa Cilde Faydası Nedir?

Cilt için birçok faydası olan E vitamini, C vitamini ile birlikte kullanıldığı zaman, cilt için daha çok faydalar sağlıyor. E vitamini cildin alt katmanlarında bakım yaparken, C vitamini de üst katmanda bu faaliyeti gerçekleştirir. Böylece, cildin tüm katmanlarının aynı zamanda bakımı yapılmış olur. Bu iki vitamin sayesinde, cilt zararlı etkenlere karşı daha güçlü bir savunmaya sahip olur. Ayrıca, daha sağlıklı ve parlak bir cilt tonu oluşur.

E Vitamini Çatlaklar ile Cilt Lekelerinin Giderilmesinde Nasıl Kullanılır?

Çatlaklar ve cilt lekelerinin giderilmesinde, cilt yağı yaygın ve başarı ile kullanılıyor. Bu sorunların giderilmesinde, E vitamini yağı leke ve çatlakların bulunduğu bölgelere direk olarak uygulanmalıdır. Yağın cilt tarafından çok iyi bir şekilde emilebilmesi için, ortalama 15 dakika civarında masaj uygulanmalıdır. Yarım saat beklendikten sonra, cilt ılık su ile durulanmalıdır. Bu uygulama günde iki defaya kadar uygulanabilir.

İzleyin: Cilt ürünlerinde sıkça karşılaştığımız E Vitamini hakkında bilgiler

E Vitamini Yüze Sürülebilir mi?

Kaliteli ve güvenilir firmaların ürettikleri E vitamini yağları ile kremleri, yüze sürülebilir. Bunların yüz için önemli faydaları bulunur. Burada önemli olan husus, E vitamini yağ ve kremlerinin yüzdeki ciltte alerji yapıp yapmayacağıdır. Bunun için öncelikle bir dermatoloğa başvurulması gerekir. Dermatoloğa başvurulmamışsa, kullanılacak ürün öncelikle kolun üst kısmına sürülerek 10 ile 15 dakika beklenerek, herhangi bir olumsuzluğun olup olmadığı izlenmelidir.

E Vitamini Yağı Göz Çevresine de Sürülebilir mi?

Göz altlarında oluşan morlukların giderilmesinde de E vitamini yaygın olarak kullanılıyor. Göz çevresi çok hassas bir bölge olduğu için, genellikle bu bölgelere özel olarak üretilen E vitamini kapsülleri kullanılmaktadır. Eğer E vitamini içeren yağ ve kremler bu bölgeler için de kullanılacaksa, öncelikle vücudun başka bir bölgesine sürülerek, alerji durumu gözlenmelidir. eğer emin olunamıyorsa, mutlaka bir uzmana danışılması gerekir.

E Vitamini Yüzde Kıllanma Yapar mı?

Yüze sürülen birçok kremler gibi E vitamini içeren kremler de, kıl köklerine kadar emilemezler. Bu nedenle de yüzde kıllanma yapmazlar. Bunun yanı sıra, saf E vitamini yağlarının aşırı kullanılması ise, kıl köklerini besleyip güçlendirebilir. Bunun için de bu yağların bir uzman önerisine göre uygulanması gerekir.

İLGİLİ MAKALE  Salisilik asit nedir ve 'salisilik asit' ne işe yarar?

E Vitamini Yağı Cilt Nemlendiricisi Olarak Kullanılabilir mi?

Sağlıklı ve güzel bir görünümlü cilt için, en önemli husus nem dengesinin uygun olmasıdır. Özellikle E vitamini yağı, kuru ciltlerin nemlendirilmesinde önemli rol oynar. Ayrıca, normal ciltlerin de, daha uzun süre nemli kalmasını sağlar. E vitamini yağı uygulanmadan önce, cildin ılık bir su ile yıkanarak temizlenmesi gerekir. Daha sonra, pamuğa damlatılan E vitamini yağı yüze iyice yedirilerek sürülür ve sabaha kadar temizlenmez. Ertesi sabah, ılık bir su ile tekrar cilt temizlenir, bu uygulama cildin daha parlak bir yapıya kavuşmasına da katkı sağlar.

Yan Etkileri

Vitamin E ve türevleri topikal olarak birçok üründe kullanılsa da allerjik ya da irritan kontakt dermatit gelişimi nadirdir. 2950 hastanın yama testi sonuçlarının incelendiği 20 yıllık retrospektif bir çalışmada 18 hastada (%0.61) alfatokoferole pozitif sonuç izlenmiştir (39). Literatürde vitamin E kullanımına bağlı kontakt dermatit gelişimi ile ilgili olguların önemli bir bölümü alfa-tokoferol linoleat içeren bir kozmetik ürün serisinin depo koşullarında kolayca okside olmasına bağlı oluşan yaklaşık 1000 olgudan oluşan bir epidemidir (40). Ancak genel olarak vitamin E içeren topikallerin güvenli olduğunu söyleyebiliriz. Sonuç olarak; günümüzde vitamin E kullanımı hala büyük oranda kozmetiklerle sınırlı olsa da yukarıda bahsedilen dermatolojik hastalıkların ve foto karsinogenezin önlenmesi gibi endikasyonlarda kullanımı için kontrollü klinik çalışmalara ihtiyaç olduğu açıktır.