Saç uzatmak, pek çok kadının en büyük hayalidir ancak pek çok nedenden dolayı saçları kestirmek zorunda kalabiliyorlar ya da saç çok yavaş uzayabiliyor. Saçlarınızın hızlı ve sağlıklı uzaması aslında bir anda olacak bir şey değildir ve birçok farklı yöntemle sağlanır. Sabır ve düzenli bakım ile saçlarınız hızlı uzasın ve güçlensin. İşte, saçı anında uzatan yöntemler.

Saçı anında uzatan yöntemler

Vitaminleri eksik etmeyin

Saç vitaminleri, saçlarınızda kırık oluşmasının önler ve bu da sağlıklı bir şekilde saç uzatmanızı sağlar. Vitaminsiz kalan saç kırılır, kopar ve dökülür. Vitaminini almış saç ise sağlıklı ve hızlı uzar. Saç için gerekli olan vitaminleri atlamadan kullanmanız bu anlamda çok önemli.

Saç yağlarını mutlaka kullanın

Saçlarınızın uzaması ve doğru bir şekilde beslenip güçlenmesi için saç bakım yağları ya da doğal yağları mutlaka kullanmalısınız. Saç bakım yağını banyodan önce kuru saçınıza masaj yaparak sürün ve 1 saat bekletin. Daha sonra duşta durulayın. Saçlara son derece faydalı olan bu bakımı sakın atlamayın.

Saçınızı dikkatli bir şekilde tarayın

Saçlarınızı tararken çok nazik olmalısınız ve acele edip saçlarınızı yolmamalısınız. Banyodan veya denizden sonra karışmış ve dolanmış saçları açmak daha zor olduğundan ve yanlış taranırsa saçlara zarar verdiğinden bir saç bakım spreyi ya da kremi ile saçlarınızı yumuşatmanız gerekir. Ayrıca saçları dipten değil uçlardan taramalısınız. Bu da saçın hızlı uzamasında önemli bir yoldur.

Doğru beslenmeye özen gösterin

Saçlarınızın daha sağlıklı olması ilk olarak içten gelmelidir. Doğru ve düzenli beslenmek, saçlarınızın ihtiyacı olan sağlığa kavuşması için son derece önemlidir. Protein içeren besinler, saçın ihtiyacı olan proteini kazanmasını sağlar ve sağlıklı uzamasına destek olur. Beslenmeye su içmek de dahildir. Günde en az 2 litre su içmek de saçlarınızın hızlı ve sağlıklı uzamasına destek verir.

Keratin kullanın

Saçların hammaddesi olan keratin, saçları en çok güçlendiren yapıdır. Saçlarda azalan keratini bitkisel keratin yoluyla geri alabilir, saçlarınızın eski sağlığına kavuşmasına ve hızlı uzamasına katkı sağlayabilirsiniz. Keratini saçlardan uzak tutmak, saçlarınıza vereceğiniz en büyük cezadır.

İLGİLİ MAKALE  Evde yapabileceğiniz saç bakımı için kürler (Kaynak: izlehaber.com)

Saçlarınızı soğuk su ile yıkayın

Sıcak su, saçlarınızın kurumasına ve cansızlaşmasına neden olur. Saçlarınızın bu şekilde zarar görmesine engel olmak için biraz üşüseniz bile duştan çıkmadan hemen önce saçlarınızı bir dakika kadar soğuk su ile durulamanız gerekiyor. Böylelikle hem kan akışı hızlanır hem de saçlar nemli kalır.

Maşa ve düzleştirici gibi ısı veren ürünleri azaltın

Saç şekillendiriciler elbette ki saça gayet güzel bir görünüm veriyor ancak eğer saçlarınız hızlı ve sağlıklı uzamasın istiyorsanız bu gibi ürünleri kullanmayı mümkün olduğu kadar azaltmalısınız. Kullanmak durumunda kaldığınızda da saçı ısıya karşı koruyucu kremler kullanmayı unutmayın. Bu kremler sayesinde saçlarınızın göreceği zarar biraz olsun azalacaktır.

Şems Arslan’dan saç uzatan ve gürleştiren maske tarifleri

Malzemeler

  • 2 kök zencefil
  • 2 yemek kaşığı renksiz kına
  • 1 limon suyu
  • 1 tatlı kaşığı tarçın
  • 2 yemek kaşığı sıcak su ile hazırlanan hibiskus çayı

Uygulanışı

Maskeyi saça uygulamak için ilk olarak 2 adet yaş kök zencefili rendeleyin ve suyunu sıkın. İçerisine 1 tatlı kaşığı tarçın, 1 limon suyu, 2 yemek kaşığı renksiz beyaz kına ve 2 yemek kaşığı sıcak su ile hazırlanan hibiskus çayını ekleyin. Tüm malzemeleri bir güzel karıştırın. Saç diplerinden başlayın ve maskeyi saç uçlarına kadar nazik dokunuşlar ile sürün. Bir süre saçınızda bekletin ve yeteri kadar beklediğinde saçınızı durulayın.

Malzemeler

  • Sinemaki
  • B vitamini kapsülü
  • Tatlı badem yağı

Uygulanışı

Biraz yaprak sinamekiyi kaynatın. Kaynattıktan sonra süzün. Biraz ılıyınca 1 tane B vitamin kapsülü ve 1 çay kaşığı tatlı badem yağı da ekleyip karıştırın.