Kıvırcık saçlar kabarması ve buklelerinin sönük kalması dolayısıyla diğer saç tiplerine göre daha çok bakım ve ilgi ister. Bukle belirginleştirmenin ilk ve en önemli adımı ise şampuan seçimidir. Çoğu insan yanlış şampuan ve şekillendirici tercihinden dolayı ya kıvırcık saçlı olduğunu fark edemiyor ya da buklelerinin belirgin olmasını sağlayamıyor. Bu yazımızda kıvırcık saçlıların hangi marka ve içerikte şampuan kullanması gerektiğini sizler için derledik…

Kıvırcık saçlar hangi şampuanı kullanmalı?

Pek çok insan saçlarından şikayetçi olur. Düz saç tipine sahip olan insanlar, saçlarının söndüğünü düşünürken kıvırcık saçlı insanlara özenir, kıvırcık ve dalgalı saç tipine ait insanlar saçlarının çabuk kabarmasından dolayı büyük ölçüde rahatsızlık duyarak, saçlarının daha sakin ve düz olmasını istemektedir. Esasında bu durumun, saç tipinden ziyade saçın özelliğini tanımaktan geçer. Saç özelliğine uygun şampuan ve saç malzemesi kullanmak, saçların sağlıklı ve güzel görünmesini sağlamaktadır. Kabarık saç tipine sahip pek çok insan saçlarının elektriklenmesi ve buklelerin karmaşık görünmesinden dolayı büyük bir muzdariplik yaşamaktadır. Bu durumun önüne, doğru içerikte şampuan seçerek geçmek mümkün.  Saçlarınızın elektriklenmesini ve canlı gözükmesini sağlamak için saçınızın nem dengesini korumak çok önemlidir. Dolayısıyla kıvırcık saçlılar için en ideal şampuanlar arasında nem dengesini koruyan ve saçlara yatıştırıcı özelliği bulunan şampuanları seçmek, kıvırcık saça sahip olan insanları çok daha mutlu edebilir. Bu doğrultuda da şampuan içerisinde kullanılan kimyasal maddelerin oldukça büyük önemi vardır. Kıvırcık ya da düz fark etmeksizin saç bakımında yapılan en büyük yanlışlardan bir tanesi, şampuan ne kadar köpürürse saçın o kadar temiz olduğu yanılgısına düşmektir. Saç temizliğinin herhangi bir şekilde köpürmeyle alakası yoktur. Şampuan içerisinde bulunan sülfat, paraben ve slikon kimyasalları saçın dengesini bozarak, saç köklerinin sağlıksız olmasına neden olmaktadır. Fakat kıvırcık saçlılar için şampuan seçimi bir tık daha handikaplarla doludur. Yanlış şampuan seçimi yapan kıvırcık saçlılar, mevcut buklelerinin farkına varmadan saçlarının kabarmasına sebep olabilirler. Dolayısıyla doğru şampuan, doğru tarama ve doğru şekillendirme formülünü bulduktan sonra tüm saç özelliğine sahip insanlar saçlarıyla mutlu olacaktır. Peki ya kıvırcık saçlara sahip kişiler hangi şampuanı kullanması gerekir?

İLGİLİ MAKALE  Yağlı saçlar için etkili 'doğal yöntemler' (Kaynak: soru.com.tr)

Kıvırcık saçlar asla nemini kaybetmemeli

Kıvırcık saçlara sahip insanların genel itibarıyla saçları, kuru ve kabarık görünmektedir. Bu görüntünün asıl sebebi saçlarının yeterli miktarda neme sahip olamamasından kaynaklanmaktadır. Bu yüzden kıvırcık saça sahip insanlar, nem açısından zengin içeriklerle saçlarını her daim beslemeleri gerekir. Bu maddeler, şampuan olurken aynı zamanda doğal içeriklerden de yararlanılabilir. Nem açısından zengin Hindistan cevizi yağı, jojoba yağı, aleo vera yağı, avokado yağı, keratin yağı gibi doğal bileşenler kıvırcık saçlar için adeta bir kurtarıcıdır. Çok kalın ve ve oldukça fazla kabarık buklerere sahipseniz şampuan öncesinde bu bahsi geçen yağlarla bakım yapmanız saçınızın daha sağlıklı ve güzel görünmesini sağlayacaktır. Yıkama öncesinde yapılan bakımın ardından, temiz içerikli şampuan ile saçınızı yıkadıktan sonra pamuklu t-shirt ya da mikrofiber havlu ile saçınızı kurutmak, saçın ıslaklığını alırken, kabarmasını önler ve aynı zamanda yaptığınız bakımın saçınızda kalmasını sağlamaktadır. Bu işlemleri uyguladıktan sonra, uygun bir tarak ile doğru tarama yaparak saçlarınızda bulunan buklelerin daha belirgin olmasını sağlayabilirsiniz. Bu esnada bukle belirginleştirici, krem ya da köpük gibi saç şekillendirici malzemelerden yararlanabilir ve fön makinesinin vigo başlığıyla saçınızı aşağıdan yukarıya ve düşük ısıda kurutmanız saç sağlığınız için oldukça önemli konular arasında yer almaktadır.