Sirke, uzun yıllardır insan sağlığına yararları ile gündemde. Birçok hastalığın tedavisi için sirkeden yararlanılmakta. Ancak sirkeyi sadece sağlık için değil, güzellik için de kullanabilirsiniz. Sirkenin cilde ve özellikle saçlara oldukça fazla yararı bulunmaktadır. Sirkenin içeriği asidik olduğu için ciltteki sivilce izlerini kolaylıkla temizleyebiliyor ve ciltteki yağ dengesini sağlayabiliyor. Fakat bu yazımızda neden saçınıza sirke sürmeniz gerektiğini anlatacağız.

Saçımıza sirke sürmenin faydaları nelerdir?

Saçlara sirke sürmenin en bilinir faydası, saç kırıklarını onarmasıdır. Düzenli olarak saçlarınıza sirke sürerseniz saç kırıklarınızı ayda bir kez kestirmek zorunda kalmaz, dilediğiniz gibi saçlarınızı uzatabilirsiniz. Ayrıca saça sirke sürmek, saç köklerini beslemektedir. Bu yüzden saça sirke sürmek aynı zamanda saçları da uzatabilmektedir. Bu sayede saçlarınızı daha hızlı uzatabileceksiniz.

Saçlarımıza sirke sürmenin bir diğer faydası ise saç dibini derinlemesine temizlemesidir. Özellikle yağlı saçlarda bu sorun çok daha fazla görülmektedir. Bu yüzden saçlarınızı sirke ile temizlerseniz, hem saçınızdaki yağ dengesini ayarlar hem de saç diplerindeki kaşıntıyı giderebilirsiniz. Bununla beraber saça sirke sürmek, saçlardaki yağ dengesini ayarlar ve saçınız kısa süreler içerisinde yağlanmaz.

Sirke, saçlarımızın kendisini de beslemektedir. Bu yüzden saçlarınıza sirke sürerseniz, saçınızın koparak dökülmesini azaltabilirsiniz. Çünkü sirke içerisinde bulunan maddeler, saçlarda bulunan proteinleri besler. Bu sayede saçınız daha sağlam olur. Aynı zamanda saçlara sirke sürmek, saçlarınızın daha canlı gözükmesini sağlamaktadır. Saçlara sirke sürmenin bir diğer yararı da saçları oldukça yumuşatmasıdır. Bu sayede hem canlı hem sağlam hem sağlıklı hem de yumuşak saç tellerine sahip olursunuz.

Hangi sirkeleri saçlarda kullanmalıyız?

Market ve bakkallarda satılan çoğu sirkelerde katkı maddeleri bulunmaktadır.Bu yüzden doğal sirkeleri bulup, bu tür sirkeleri saçınıza uygulamanızı tavsiye ediyoruz. Aynı zamanda sağlık açısından da organik sirkeleri kullanmak her zaman daha yararlı olacaktır. Bir sirkenin organik olduğunu ise sirkenin biraz daha bulanık olmasından anlayabiliriz. Özellikle organik elma sirkeleri, bulanık bir yapıya sahiptir. Bu yüzden de organik elma sirkesini bulmak çok zor olmayacaktır.

Sirke ile saç bakım solüsyonu nasıl hazırlanır?

Sirkeyi direkt olarak saçınıza uygulamalısınız. Eğer sirkeyi direkt olarak saçınıza uygularsanız ve cildiniz hassassa, saç diplerinizde alerjik reaksiyonlara sebep olabilirsiniz. Bu yüzden sirkeli saç solüsyonu hazırlamak için sirkeyi su ile biraz seyreltmeniz gerekmektedir. Sirkeli saç solüsyonu hazırlıyorsanız, ne kadar sirke kullandıysanız o kadar su kullanmanız gerekmektedir. Eğer bir çay bardağı sirkeniz varsa, bu sirkeyi bir bardak su ile seyreltmeniz gerekmektedir. Daha sonra ise saçınıza uygulamak için hazırladığınız solüsyonu bir sprey kutusuna koyabilirsiniz. Bu sayede sirkeyi su ile iyice karıştırmış oluruz.

İLGİLİ MAKALE  Kuru şampuan nedir ve kuru şampuan ne işe yarar? (Kaynak: soru.com.tr)

Sirke ile hazırladığınız solüsyonu duş sırasında saçınıza uygulayabilirsiniz. Ancak sirkeli solüsyonu uygulamadan önce saçınızı iyice durulamanız gerekmektedir. Daha sonra ise sirkeli solüsyonu saçınıza iyice sıkın. Daha sonra ise ellerinizle masaj yaparak, sirkeli solüsyonu saçınıza iyice yedirin. Yaklaşık 10 dakika kadar bekleyin ve saçınızı durulayın. Sirkeli solüsyonu uygulamadan önce saçınızı şampuanlamanız gerektiğini de unutmamanızı belirtmemiz gerekmektedir. Sirkenin yararlarını saçınızda hissetmek istiyorsanız, 2 hafta boyunca sirkeli solüsyonu saçınıza uygulamanız gerekmektedir.

Sirkenin genel faydaları ise:

  1. Bağışıklık sistemini güçlendirmesi: Sirke içerisindeki bileşenler arasında anti-mikrobiyal özelliklere sahip olanlar bulunmaktadır.
  2. Kan şekeri düzeyini düzenlemesi: Sirke, vücutta glikozun emilimini yavaşlatır ve kan şekeri düzeylerini düzenler.
  3. Ağırlık vermeye yardımcı olması: Sirke, metabolizmayı hızlandırarak ağırlık verme sürecine yardımcı olabilir.
  4. Cildi nemlendirmesi: Sirke, cildi nemlendirerek yaşlanma belirtilerini geciktirir.
  5. Bağırsak sağlığını koruyan: Sirke, bakterilerin büyümesini engellediği için bağırsak sağlığını korur.

Sirke, gerçek bir superfood. Bağışıklık sistemini güçlendiriyor, kan şekeri düzeylerini düzenliyor, ağırlık vermeye yardımcı oluyor, cildi nemlendiriyor ve bağırsak sağlığını koruyor. Bu yüzden her gün birkaç yemek kaşığı sirke almaya başlamanı öneriyoruz.