Limon, uzun yıllardır faydaları ile bilinen bir meyvedir. Limon yağını herhangi bir aktarda kolayca bulabiliyorsunuz. Bunlarla beraber tıp alanında da çok uzun sürelerdir kullanılan limonun birçok faydasını bilmekteyiz. Ayrıca limonun her çeşidi ile tüketebiliyorsunuz. Bu yazımızda sizlere limon yağının faydalarından bahsedeceğiz.

Limon yağı faydaları nelerdir?

Limon yağı, bulantıyı hafifletecek doğal bir ilaç olarak kullanılabilir. Eğer midenizde bir bulantı hissediyorsanız, 1 çay kaşığı limon yağı tüketmeniz, midenizdeki bulantının kısa sürede geçmesini sağlayacaktır. Ayrıca limon yağını mikrop öldürücü bir doğal antibiyotik olarak da kullanabilirsiniz. Bildiğiniz gibi limonun kendisi de bu şekilde kullanılabiliyor. Limonun içeriğindeki antioksidan maddeler, vücuttaki toksik maddelerin atılmasında büyük rol oynamakta. Aynı zamanda idrar yolu enfeksiyonunu temizleyen limon yağı, solunum yolları hastalıklarına da iyi gelmektedir.

Limonda yüksek miktarda C vitamini bulunmaktadır. Limondaki bu C vitamini tabii ki de limon yağında da bulunuyor. Bu yüzden limon yağı, bağışıklık sistemini güçlendirmede oldukça iyi bir rol oynuyor. Bağışıklık sisteminin güçlü olması soğuk kış günlerinde yaşayabileceğiniz grip, nezle ve soğuk algınlığı gibi hastalıklara yakalanmanızı önlemekte. Bununla beraber güçlü bir bağışıklık sisteminiz varsa, bu tür hastalıkları atlatma evreleriniz daha çabuk gelişiyor.

Limon yağı sindirim sistemini düzenliyor. Midedeki asit dengesini ayarlayan limon yağı, midenin besinleri daha rahat bir şekilde sindirmesini sağlamaktadır. Bununla berber limon yağı, hazımsızlık veya ülser gibi mide hastalıklarının önüne geçmektedir. Ayrıca limon yağı, bağırsak hareketlerinin daha verimli ve daha hızlı olmasını sağlıyor. Daha hızlı çalışan bağırsak sayesinde de kabızlık gibi sorunaların önüne geçmiş oluyorsunuz. Bununla beraber daha hızlı çalışan sindirim sistemi, bazal metabolizmanın da hızlanmasını sağlıyor. Bazal metabolizmanız da hızlı olduğu için vücudunuz hem gün içinde daha enerjik oluyor hem de yağ yakımınız daha hızlı gerçekleşiyor. Bu özellikleri yüzünden birçok diyetisyen, danışanlarına verdiği diyet listelerine her zaman limon yağını eklemek istiyor.

Limon yağının içindeki maddeler, ağız ve diş sağlığının korunmasını da sağlıyor. Eğer gün içerisinde kahve ve sigara tüketiyorsanız, diş macunuza bir ya da iki damla limon yağı damlatmanızı tavsiye ediyoruz. Bu sayede hem dişlerinizin minesi beslenecek hem de dişlerinizi çok daha iyi bir şekilde beyazlatabileceksiniz.

İLGİLİ MAKALE  Yüksek tansiyon nasıl düşürülür?

Limon yağı ile cilt maskesi

Limon yağı, cildimizin sağlığı açısından da oldukça faydalıdır. Evde yapabileceğiniz bazı cilt maskeleri sayesinde limon yağının cilde olan faydalarından yeterince yararlanabileceksiniz. Limon yağı ile cilt maskesi yapabilmek için şu malzemelere ihtiyacınız var:

  • 1 yemek kaşığı limon yağı
  • yarım çay bardağı sirke
  • yarım çay bardağı maden suyu

Bu malzemelerin hepsini bir kap içerisinde karıştırın. Bütün malzemeleri güzel bir şekilde karıştırdıktan sonra ise yüzüne uygulayabilirsiniz. Bunun için parmaklarınızı hazırlamış olduğunuz karışıma daldırın ve yüzünüze masaj yaparak uygulayın. Bu işlemi haftada 3 defa uygulamanız yeterli olacaktır.

Limon yağı içerisindeki C vitamini, cildimizin elastikiyetini kaybetmemesini sağlayacak. Bu sayede de cilt kırışıklığı ve sarkma gibi yaşlanma belirtilerinin önüne geçmiş olacaksınız. Ayrıca limon yağı ile yaptığınız cilt maskesi, cildinizin sebum dengesini düzenleyecek. Bu sayede de akne ve sivilce gibi cilt sorunlarının önüne geçeceksiniz.

Limon yağı ile yapılan cilt maskesini uyguladığınızda, cildinizdeki renk tonunun dengelenmesini sağlayacaksınız. Ayrıca nem dengesini ayarlayan limon yağı maskesi, cildinizdeki gözeneklerin açılmasını sağlayarak siyah nokta oluşumlarının da önüne geçecektir.