Tüm dünyayı etkisi altına alan ekonomik kriz nedeni ile gümüş ve altın gibi değerli metallerin fiyatları yükselmeye devam ediyor. Ancak FED ve diğer dünya merkez bankaları, altın ve gümüş gibi emtiaların fiyatlarını baskılamaya devam ediyor. BU yüzden de hala altın ve diğer değerli metallerdeki fiyatları, tam olarak yükselebilmiş değil. Altın ve Para Piyasaları Uzmanı İslam Memiş, gram altın ve diğer değerli metallerin fiyatlarının yükselme ihtimaline sıcak bakıyor. Bununla birlikte İslam Memiş, altın fiyatlarının yıl sonundaki geleceği fiyat ile ilgili önemli tahminlerde bulundu.

Seyredin: Tarım emitası nedir, nasıl işlem yapılır? İslam Memiş açıkladı

Altın fiyatlarında düşüş olacak mı?

Altın ve Para Piyasaları Uzmanı İslam Memiş, gram altındaki yaşanan düşülerin kalıcı olmadığını düşünüyor. Bunlara ek olarak İslam Memiş, Amerika Birleşik Devletleri’nde başlayan resesyonu Amerikan Merkez Bankası’nın kabul etmediğini anlattı. Altın ve Para Piyasaları Uzmanı İslam Memiş, “Düşüşlerin kalıcı olacağını tahmin etmiyorum. Özellikle şu anda küresel piyasalarda teknik olarak kabul edilmeyen bir kriz ve resesyon var. Teknik olarak başlayan bu resesyonu ABD kabul etmiyor. Diğer yandan özellikle ülkelerin eylül ayı itibarıyla enerji kriziyle alakalıyla ilgili ciddi bir süreçten geçme ihtimali çok yüksek. IMF, merkez banları sık sık açıklama yapıyorlar. Eylül itibarıyla hem jeopolitik tarafta hem de resesyon tarafında ciddi endişelerin arttığını ifade ediliyorlar. gelen verilere baktığımızda kafalar oldukça karışık” ifadelerine yer verdi.

Değerli metallerin fiyatlarında baskı var

Altın ve Para Piyasaları Uzmanı İslam Memiş, Amerikan Merkez Bankası (FED) tarafından sürekli olarak altın ve diğer değerli metallerin fiyatlarında baskı yapıldığını açıkladı. Bu yüzden de altın gibi emtiaların fiyatlarının normal seviyelere ulaşmadığını vurguladı. Ancak bu baskılama sonucu özellikle gram altın fiyatlarının patlama yapacağını anlatan İslam Memiş, “ABD Merkez Bankası Başkanı Jerome Powell cuma günü açıklama yaptı. Burada riskler yüksek ve tedirginlikte bahsetti. Bu süreçte FED’in faiz artımı devam edecek. 50 ya da 75 baz puanlık artışla yoluna devam edecekler. Soru şu; bu süreç ne kadar devam edecek? Resesyonu baskılayabilecekler mi? Enflasyon düşecek mi? Çok ciddi belirsizlikle var. Faiz artırımda altın, gümüş diğer değerli metallerde ons tarafına baskı var ve devam ediyor. Ancak düşüşlerin de kalıcı olacağını sanmıyorum. Eylül ile yılın son çeyreğinde ons tarafında tekrar 2 bin dolar seviyesi üzerinde bir yükseliş görebiliriz.” diye konuştu.

İLGİLİ MAKALE  Dolar karşısında değeri düşen her şeyi alın! Altın ve Para Piyasaları Uzmanı İslam Memiş'ten şoke eden altın yorumları

İzleyin: Kira kontratlarına dikkat! İslam Memiş’ten kiracı ve ev sahiplerine tavsiyeler

Altın yatırımı yapan doları takip etmek zorunda

Altın ve Para Piyasaları Uzmanı İslam Memiş, altın yatırımcılarını uyardı. Gram altın alımı yaparken doların da takip edilemsi gerektiğini vurgulayan İslam Memiş, dolar ile gram altın fiyatlarının birbirleri ile bağlantılı olduğunu vurguladı. Bu yüzden de dolara bağlı olarak gram altın fiyatlarında iniş ya da çıkışlar meydana gelebiliyor. Altın ve Para Piyasaları Uzmanı İslam Memiş, yıl sonunda artacak olan dolar kuru ve gram altın için uyardı. Yıl sonuna doğru 1.200 TL seviyesine kadar yükselecek olan gram altın, yıl sonunda ise gram altın fiyatı 1.450 TL seviyesine kadar çıkacak. DOlar kurunun da 20 lira seviyelerine çıkacağını anlatan İslam Memiş, “İçeride gram altın yatırımcısı mecburen doları da takip etmek zorunda. Çift ayaklı, dolar kuru ve ons altın. Gram altın 1,020 lira seviyesinde kapanış gerçekleştirdi. 1,020-1,030 sevilerinde takip ediyoruz. Teknik olarak gram altın/TL fiyatında 1,012 güçlü bir destek, yukarıda ise 1,038. Gram altın yatırımcısı şuna dikkat etmeli, ekranlarda gördüğü rakamlar ile kapalı çarşı ya da bankalarda 10-15 TL’lik bir makas aralığı var. Gram altında düşüşleri zor görüyorum, özellikle bin TL altına çok zor. Zirveler görebiliriz. Gram altın 1.200 TL ve devamında 1,450 TL olabilir. Önümüzdeki sene düğün yapacak olanlar önümüzdeki bir kaç haftayı iyi değerlendirmeli. Dünya genelinde bir kriz var. Altın fiyatlarında farklılıklar görebiliriz. Özellikle de yılın son döneminde. Vatandaşlarımızın altın olarak borçlanmaması da çok önemli.” sözlerine yer verdi.