Avokadolu kahvaltılar yapıyoruz ve modaya uygun, avokado smoothie’lerimizle gösteriş yapıyoruz, ancak avokado nedir biliyor muyuz? Sebze mi meyve mi? Kilo verme kahramanı mı yoksa sadece diyet yutturmacası mı? Kabul edin, hiçbir fikriniz yok. Özellikle avokado sevenler ve yemek isteyenler için çok önemli bir yazı bu.

Avokado Tam Olarak Nedir?

Kaliforniya Halk Sağlığı Departmanı’na (CDPH) göre, Orta Amerika avokado ağacı yaklaşık 7.000 yıl önce Güney Meksika ve Kolombiya’da ortaya çıkmıştır. 16. yüzyıla gelindiğinde, Aztekler ve İnkalar avokadoyu İspanyol işgalcilerle paylaştılar ve daha sonra onları aguacate olarak adlandırdılar. Daha sonra yeşil, ölçek benzeri cilt ve armut şekilleri için İngiliz sömürgeciler tarafından “timsah armutları” olarak adlandırılan avokadolar, Kuzey Amerika kültürüne şu anda 80 Kaliforniya çeşidi olacak kadar asimile oldu – Hass avokadoları türünün en popüleri.

Avokadonun içinde ne var? Temel Beslenme Gerçekleri

Ulusal Biyoteknoloji Bilgi Merkezi’ne (NCBI) göre, bunlar bir avokadonun yaklaşık yarısı veya 68 gramı (g) için beslenme gerçekleridir:

 • Kalori 114
 • Diyet lifi 6 g
 • Toplam şeker 0.2 g
 • Potasyum 345 miligram (mg)
 • Sodyum 5.5 mg
 • Magnezyum 19.5 mg
 • A vitamini 43 mikrogram (μg)
 • E vitamini 1.3 mg
 • K Vitamini 14 μg
 • B-6 vitamini 0.2 mg
 • Tekli doymamış yağ asitleri 6,7 g

Genel olarak, avokado oldukça fazla potasyum, diyet lifi ve yağ içerir. Sadece avokado yağı neredeyse üçte ikisidir. Kaliforniya Süt Konseyi’ne göre LDL’yi düşürmek veya  HDL’yi artırmak için gösterilen “iyi yağlar” veya “iyi” kolesterol bu sebzede mevcuttur. Bu önemli içerikler bir dizi sağlık yararına katkıda bulunur, ABD Tarım Bakanlığı’nın MyPlate yönergelerine dikkat çekiyor.

Avokado kullanımında sınır söz konusu değildir. Avokadoların tost üzerine sürüldüğünü, salatalara atlandığını veya smoothie’lerle karıştırıldığını görmeye alışkın olsak da, püre haline getirilmiş avokado sütü ve hatta Brezilya’da avokado dondurmasının yaygın olduğu da belirtiliyor. Sonuç olarak, bu çok yönlü meyve çorbalar, salatalar, soslar, tatlılar, smoothie’ler ve kahvaltıya ek olarak, hatta kendi başına tuz ve karabiber serpilmiş dahil olmak üzere hemen hemen her şeyle inanılmaz derecede iyi yeniyor.

Avokado Sos

Avokado Sos

İşte başlamak için bazı harika tarifler:

İLGİLİ MAKALE  Bu besin vücutta bulunan tüm şişkinliği anında alıyor ve sindirimi rahatlatıyor!

Avokadoların fiyatı zaman zaman yükselse de “sağlıklı yağ” olması nedeniyle, avokadolar kısaca keto diyeti olarak da adlandırılan ketojenik diyeti takip edenler arasında popüler bir besin haline gelmiştir. Şubat 2019’da The Wall Street Journal, avokado gibi yüksek yağlı yiyeceklerin, muhtemelen keto ve Atkins diyeti gibi yüksek yağlı diyetlerin popülaritesinin artması nedeniyle yükseldiğini bildirdi. Makalede, zeytin ve zeytinyağı da dahil olmak üzere diğer yüksek yağlı yiyeceklerin fiyatının da arttığı belirtiliyor.