Ramazan ayının bitmesine sadece 2 gün kala artık son sahurlarda buluşamaya başladık. Sahurda farklı lezzetler denemek isteyenler için doyuruculuğu ve lezzet keyfi yüksek harika bir tarifle geldik. Hazır yufkadan kısa süre içerisinde hazırlayabileceğiniz gözleme sahurlarınızın ve hatta kahvaltılarınızın vazgeçilmezi olacak. İşte pratik gözlemenin o lezzetli hali…

Malzemeler;

  • 3 adet yufka

İç harcı için;

  • 200g beyaz peynir
    1 tutam maydanoz

Yufkaların üzerine sürmek için;

  • Sıvı yağ

Yapılışı;

Gözleme yapımına ilk olarak gözlemenin iç harcını hazırlayarak başlayalım. Uygun bir kasenin içerisine 200 gr yarım yağlı beyaz peyniri ve bir tutam ince doğranmış maydanozu alalım. İki malzemeyi bir kaşık yardımıyla iyice karıştıralım. Kullandığınız peynir çeşidine göre tuz ilavesi yapabilirsiniz. Lor peyniri, beyaz peynir, kaşar peynir gibi dilediğiniz peynirleri tercih edebilirsiniz tamamıyla damak zevkinize kalmış bir durum. İç harcı hazırladıktan sonra, 1 adet yufkayı serelim ve ardından yufkanın yüzeyine güzelce sıvıyağ sürelim.

Sıvıyağı yufkanın üzerine sürdükten sonra hazırladığınız iç harcı, yufkanın tam ortasına gelecek şekilde koyalım ve yufkanın bize doğru bakan kısımlarını iç harcın üzerini kapatacak şekilde kapatalım. Katladığımız kısımlara sıvıyağ sürmeyi ihmal etmeyelim. Yufkanın diğer karşı kısımlarını da ortaya gelecek şekilde kapatalım. Kapatma esnasında yufkanın kenarlarına sıvıyağ sürmeyi ihmal etmeyelim. Bu uygulama, gözlemenin çok daha kolay pişmesine yardımcı olurken, gözlemenin çok daha lezzetli olmasına yardımcı olacaktır.

Kare bir form elde ettikten sonra gözlemenizi, tavaya fırça yardımıyla sıvıyağ sürelim ve sıvıyağın ısınmasını bekleyelim. Sıvıyağ ısındıktan sonra gözlemimizi tavanın içerisine alalım ve orta ateşte kontrollü bir şekilde pişirelim. Yaklaşık 2 – 3 dakika kadar bir yüzünü pişirdikten sonra diğer yüzünü de aynı süre zarfında pişirelim. Tavada olan yufkayı sallamayı ihmal etmeyin. Bu uygulama tavaya yapışmasına engel olacaktır. İki tarafını da pişirdikten sonra dilimleyip servis edebilirsiniz.

Video: Hazır Yufkadan Gözleme Tarifi | Nasıl Yapılır?