Zeytinyağı ve limon, ayrı ayrı oldukça sağlıklı besinler. Ancak bu iki besinin gücünü birleştirdiğinizde, ortaya her derde deva bir doğal ilaç çıkartmış oluyorsunuz. Doğanın bize sunmuş olduğu bu mucizevi iki besin, sağlık açısından vücudumuza faydalar sağlamaktadır. Bununla birlikte bu karışımın içerisinde yer alan vitamin ve mineraller, vücudumuzun günlük ihtiyaçlarının büyük bir kısmını karşılıyor ve aynı zamanda kilo vermemize de yardımcı oluyor. Bu yazımızda sizlere, zeytinyağı ve limon suyu karışımının faydalarından bahsedeceğiz.

Karaciğeri temizliyor

Zeytinyağı ve limon karşımı, vücudumuzun en önemli organlarından biri olan karaciğerin temizlenmesini sağlıyor. Bu sayede de çok daha sağlıklı bir hale geliyoruz. karaciğer yağlanmasını engelleyen bu karışım, birçok hastalığın da engellenmesini sağlıyor. karaciğer yağlanması nedeni ile vücudumuzun belli bölgelerinde yara izleri gibi cilt lekeleri çıkabiliyor. Bu sorunu ortadan kaldırmak için ise zeytinyağı ve limonun karışımından elde edeceğimiz doğal ilaçtan faydalanabiliriz.

Kilo vermek için birebir tarif

Zeytinyağı ve limon karşımı, kilo vermek isteyenlerin sıklıkla kullanmış olduğu bir karışımdır. Çünkü zeytinyağı ve limon içerisinde yer alan besin maddeleri, vücudun metabolizmasını önemli ölçüde hızlandırmaktadır. Hızlanan metabolizma sayesinde ise vücuttaki yağları çok daha hızlı bir şekilde yakabiliyoruz. Ayrıca bu karışım, vücutta biriken ödemin atılmasını sağlıyor. Vücuttan atılan ödemler de önemli ölçüde kilo kaybetmemizi sağlayacak.

Cilt bakımı için kullanın

Zeytinyağı ve limonun içerisindeki yer alan besin maddeleri, cilt bakımı için kullanılabilir. Özellikle limonun içerisinde yer alan yüksek orandaki C vitamini, cildin yaşlılık belirtilerini ileriki yaşlara ertelemektedir. Aynı şekilde zeytinyağı içerisinde yer alan sağlıklı besin maddeleri, cildin derinlemesine temizlenmesini sağlıyor. Ayrıca zeytinyağı ile cilt bakımı yapmak, kuru ciltlerin nem dengesini ayarlar. Bu sayede de ciltte oluşabilecek siyah nokta, akne ve sivilce gibi sorunlar ile boğuşmanız gerek kalmayacak.

Bu karşımı cilde uygulamak için bir kap içerisinde zeytinyağı ve limon suyunu karıştırın. Daha sonra ise cildinize uygulamak için parmaklarınızı kaba daldırın ve karışımı masaj yaparak yüzünüze yedirin. Yaklaşık 30 dakika bekledikten sonra ise yüzünüzü ılık su yadımı ile durulayın. Bu uygulamayı haftada 4 defa uygulamanız, cildinizin güzelleşmesi için yeterli olacaktır.

Beyne iyi gelir

Zeytinyağı ve limon içerisinde bulunan besin maddeleri, beyin sağlığı için oldukça önemli bileşenlere sahip. Bu yüzden de bu karışım, her sabah aç karnına tüketilmeli. Düzenli olarak bu karışımı kullanan kişiler, Alzheimer ve parkinson gibi hastalıklara yakalanma olasılığını düşürmektedir. Bunlara ek olarak zeytinyağı ve limon karışımı, bilişsel aktivitelerin artmasını sağlar. Dikkat dağınıklığı ve odak problemleri gibi sorunları ortadan kaldıran bu karışım, kişinin gün içerisinde bilişsel olarak çok daha aktif bir rol oynamasında da etkili olacaktır.

Bağışıklığı güçlendiriyor

Zeytinyağı ve limon karışımı içerisinde yüksek oranda C vitamini bulunmaktadır. Bu sayede de bu karışımı kullanan kişilerin bağışıklık sistemi çok daha güçlü oluyor. Bağışıklık sisteminin güçlü olamsı, kişinin kış aylarında nezle ve soğuk algınlığı gibi hastalıklardan korunmasındaki en önemli etmendir.