İnsan sağlığına fazlasıyla etkili bir gıda olan yoğurdun düzenli olarak tüketilmesi önemlidir. İçeriğinde bulunan bileşenler sayesinde kişinin çok daha sağlıklı bir yapıda olmasına yardımcı olurken, kişinin kemiklerinin güçlenmesini sağlar. Kalsiyum ve protein açısından zengin yoğurdun içeriğinde bulunan faydalı tüm bileşenlerden yararlanabilmek için elbette yoğurdun ev yapımı yoğurt olması gerekmektedir. Haberimizin bu bölümünde yoğurdun faydalarından ve ev yapımı yoğurdun nasıl yapılacağından bahsedeceğiz…

Yoğurt nasıl mayalanır?

Yoğurdu mayalamadan evvel kullanacağınız sütü seçmeniz gerekmektedir. Direkt çiğ sütten yoğurdu yapabileceğiniz gibi, günlük süt ya da kutu sütlerden de lezzetli yoğurtlar elde edebilirsiniz. Süt seçiminizi yaptıktan sonra sütü kaynatmadan evvel tencerenin içerisini güzelce suyla çalkalayın. Çalkalama işlemi sütü kaynattıktan sonra tencerenin içerisinden kolayca temizlenmesine yardımcı olacaktır. Tencerenin içerisine süt ile çalkaladıktan sonra bir litre sütü ilk olarak kabarana dek iyice kaynatın. Akabinde tencerenin ortasına bir tahta kaşık yerleştirerek ocağın altını orta ateşe düşürün. Bu işlemde süt sakinleşecek ve kabarması gidecek. Bu şekilde sütünüzü 8 ile 10 dakika kadar kaynattıktan sonra bırakın. Sütü kaynattıktan sonra sütün ılımasını bekleyeceksiniz. Bu süreçte sütü farklı bir kabın içerisine alarak yapmanız çok daha iyi bir şekilde mayalanmasına yardımcı olacaktır. Sütün mayalanma sürecindeki ısısını parmağınızla test edebilirsiniz. Serçenizi sütün içerisine soktuktan sonra süt sıcak olmalı ancak parmağınızı yakmamalı. Yoğurtta kullanacağınız maya da tamamıyla sizin tercihinize kalmış bir durum olurken bir kabın içerisine aldığınız yoğurdun üzerine yavaş yavaş yarım çay bardağı kadar ılık sütü ilave edin. Akabinde süt ve yoğurdu iyice karıştırın. Karıştırma işlemini tamamladıktan sonra sütün içerisine ilave edin ve sütünüzü güzelce karıştın. Mayayı sütün içerisine ilave ettikten sonra, yoğurdun üzerini kapak ile kapatmadan sarın. Sütü güzelce sarıp sarmaladıktan sonra 4 saat kadar bu şekilde bekletin. 4 saatin sonunda yoğurdunuzu buzdolabın içerisine alın. Buzdolabı içerisinde de bir gün kadar beklettikten sonra tüketebilirsiniz.

Yoğurt kaç saatte mayalanır?

Lezzetli bir yoğurt için en uygun mayalanma saati yaklaşık olarak 3 ile 4 saat aralığındadır.  4 saatlik sürenin sonunda uygun formda yoğurdunuzu hazır hale getirebilirken, yoğurdunuzun çok daha lezzetli ve güzel bir kıvamda olmasını sağlamak için buzdolabında da bekletebilirsiniz. Bekletme süresinin ardından yoğurdunuz çok daha yoğun ve güzel bir kıvam içerisinde olacaktır. Bu süreç içerisinde yoğurdunuzu erken açmanız, mayanın gelmeden yoğurdun bozulmasına neden olacaktır. Ancak mayalama süresinin fazla tutulması durumunda yoğurdun ekşi ve fazlasıyla sulu bir formda olmasına neden olacaktır. Güzel ve lezzetli formda yoğurt için, yoğurdunuzu 3 ile 4 saatlik mayalanma süresinin ardından yoğurdunuz çok daha lezzetli olacaktır.

İLGİLİ MAKALE  Her derde deva sarımsak limon kürü ömür uzatıyor (Kaynak: soru.com.tr)

Yoğurdun faydaları nelerdir?

Yoğurt insan sağlığı açısından son derece önemli bileşenleri içerisinde barındıran önemli bir besin kaynağıdır. İçeriğinde bulunan bileşenler sayesinde kişinin kemik sağlığını büyük ölçüde etkileyen yoğurdu düzenli olarak tüketmek son derece önemlidir. Yoğurdun insan sağlığına oluşturduğu faydaları şu şekilde sıralayabiliriz;

  • Yoğurdun içeriğinde bulunan bileşenler kişinin sindirim sistemi üzerinde büyük ölçüde faydaların oluşmasına yardımcı olmaktadır. Yoğurdun içerisinde yer alan probiyotikler bağırsakların sağlıklı bir şekilde çalışmasına yardımcı olurken aynı zamanda sindirim sistemi üzerinde olumlu etkilerin oluşmasına katkı sağlar.
  • Probiyotik açısından zengin yoğurt kişinin bağışıklık sisteminin güçlenmesine katkı sağlarken aynı zamanda vücudu çeşitli hastalıklara karşı büyük bir koruma içerisine alır. Vücutta bulunan enfeksiyonun dışarı atılmasına yardımcı olurken grip ve soğuk algınlığı gibi durumların kısa süre içerisinde geçmesine yardımcı olmaktadır.
  • Yoğurdun içeriğinde bulunan yağ, kişinin sağlıklı bir boyutta olmasına katkı sağlarken aynı zamanda kişinin kalp sağlığını büyük ölçüde koruma altına almaya yardımcı olur.
  • Kilo yönetiminin sağlıklı bir boyutta olmasına yardımcı olmaktadır. Yoğurdun düzenli olarak tüketilmesi kişinin kilo verme sürecine katkı sağlarken aynı zamanda uzun süre kişinin tok kalmasına yardımcı olmaktadır.
  • Yoğurdun içeriğinde bulunan bileşenler sayesinde kişinin sağlıklı bir boyutta olmasına katkı sağlarken, yoğurdu günlük olarak beslenme periyodunuzdan kesinlikle eksik etmeyin.

Yoğurdun besin değerleri nelerdir?

Besin Değeri100 gramda1 Su Bardağı (180 g)100 gram için günlük % değer*
Kalori62 kcal111.6 kcal% 3.1
Karbonhidrat4.9 g9.0 g% 1.6
Lif0.0 g0.0 g% 0.0
Protein3.0 g5.4 g% 6.0
Yağ3.4 g6.1 g% 5.2
Kolesterol0.0 mg0.0 mg% 0.0
A Vitamini140.0 IU252.0 IU% 2.8
C Vitamini1.0 mg1.8 mg% 1.7
Potasyum132.0 mg237.6 mg% 3.8
Kalsiyum111.0 mg199.8 mg% 11.1
Demir0.0 mg0.0 mg% 0.0

Video: 📣YOĞURT YAPAMAYAN KALMASIN❎ TAŞ GİBİ YOĞURT YAPMANIN PÜF NOKTALARI #yoğurt #nefisyemektarifleri