Mutfakta en çok kullanılan gereçlerden bir tanesi, çaydanlıktır. Kahvaltıda, gün ortasında ya da yemeklerden sonra içmeyi en çok sevdiğimiz içecek çaydır. Bu kadar sık tüketilen çayın demlendiği çaydanlık, yüksek ısıya maruz kaldığından dolayı sık sık yanabilmektedir. Yanan bir çaydanlık, görüntü itibarıyla hoş olmayan bir duruma zemin hazırlar. Yanan çaydanlığı temizlemek ise oldukça uğraştırıcı bir iştir ve büyük zaman ve efor harcamayı gerektirir. Bu yazıda, yanan çaydanlığın nasıl temizlenmesi gerektiğine dair önemli ipuçları vereceğiz. İşte, yanan çaydanlığı temizlemek ve parlatmak için yapılması gerekenler.

Yanan çaydanlık nasıl temizlenir?

Çelik çaydanlıklar oldukça dayanıklı malzemeye sahiptirler ve çok da kolay aşınmazlar. Alüminyum ve emaye çaydanlıklar ise çok hızlı aşınır ve sorun çıkarırlar. Dolayısıyla temizlik yöntemini seçmeden evvel çaydanlığınızın malzemesini bilmelisiniz. Çaydanlığınızın ömrünü uzatmak ve temiz görünen bir çaydanlıkta gönül rahatlığı ile çay içmek isterseniz çaydanlığınızı düzenli bir şekilde doğru yöntemler ile temizlemelisiniz. Musluk suyunda bulunan klor sebebiyle çaydanlıklar temiz olmasına rağmen ısıyla birleştiğinde sevimsiz bir görüntü ortaya çıkabiliyor. Çaydanlıkta oluşmuş kireç ve yanıkları temizlemek ise sanıldığı kadar zor değil. Evde rahatlıkla bulundurabileceğiniz sirke, limon tuzu ve limon kabuğu gibi besinler ile çaydanlık temizlemek oldukça pratik bir hal alıyor.

Sirke ve tuz ile yanan çaydanlıkları tertemiz yapın

Yanmış çaydanlığı temizlemek pek çok kişinin korkulu rüyasıdır. Yanan çaydanlığı temizlemek aslında çok basit ve pratik olabiliyor. Doğru yöntemler izlendiğinde bu işlem yalnızca birkaç dakika alıyor. Yanan çaydanlığı temizlemek için 1 bardak sirke ile 1 çay kaşığı tuz yeterli olacaktır. Çaydanlığı kolaylıkla temizlemek için elma ya da üzüm sirkesi iş görecektir ancak daha hızlı ve etkili bir sonuç için beyaz sirke çok daha iyi bir tercih olacaktır. Beyaz sirke ile tuzu bir kasede iyice karıştırın ve yumuşak uçlu bir fırça ile birlikte çaydanlığın yanık olan kısımlarına uygulayın. Bu yöntem ile çaydanlığınız eskisinden de yeni ve temiz bir görünüme kavuşacaktır. Dikkat etmeniz gereken en önemli nokta ise karışımı sürmek için kullandığınız fırçanın çaydanlığı çizmeyecek bir yapıya sahip olması. Çaydanlığa kesinlikle bulaşık teli ile işlem uygulamamalısınız zira bu durum çizilmelere sebep olur.

İLGİLİ MAKALE  Önemli misafir gelmeden önce 'dip bucak ev temizliği' nasıl yapılır?

Çaydanlık nasıl parlatılır?

Karbonat ve sirke karışımı

Sağlıktan temizliğe, güzellikten pek çok çeşitli konuda imdadımıza yetişen sirke ve karbonat, çaydanlık parlatmada da oldukça işe yarayan bir ikili haline geldi. Sirkenin asidik yapısı, lekeler ve kireçlere doğrudan savaş açarak onları çaydanlıktan uzaklaştırır. Karbonat ise sirkenin bu görevine olumlu etki eder. Sirke ve karbonatı göz kararı bir şekilde bir kaseye koyun. Macun kıvamını alana kadar karıştırın. Bir bez ile birlikte çaydanlığın dış yüzeyini bu ikili ile güzelce ovalayın. Kullandığınız bezin yapısına dikkat edin ki çaydanlığınız çizilmesin. Çaydanlığı bir süre bu şekilde bekletin. Çaydanlıktaki lekenin inatçılığına göre bekletme süresini artırabilir ya da azaltabilirsiniz. Bu yöntem ile çaydanlığınız ilk günkünden çok daha parlak görünecektir. Farkı gördüğünüz zaman bu yöntemi sürekli olarak kullanacaksınız.

Elma kabuğu

Çelik çaydanlıklar elma kabuğu ile ilk günkü kadar parlak olacaktır. Bunun için elma kabuklarını artık eskisi gibi parlak olmayan çaydanlığınızın içine koyun ve birazcık su da ekleyip kaynatın. Karışım kaynadığında bir sünger yardımı ile çaydanlığı bir güzel ovalayın. Bu işlemi gerçekleştirdikten sonra ise parlak çaydanlığınıza şöyle bir gururla bakın.

Yanan çaydanlığı sadece 5 dakikada temizlemek için bu videoyu da izleyebilirsiniz: