Son dönemin en popüler takviyeleri arasında olan ve sadece eczanelerde değil hemen hemen satış yerinde görebileceğimiz vitaminlerin hayatımızda ne denli yerin olduğunu sizler için derledik. Kişinin çok daha sağlıklı ve yaşam kalitesinin yüksek olacağı vaadinde bulunan bu vitaminlerin kişinin hayatında ne gibi yeri var? Vitaminler sağlığımızı olumlu mu yoksa olumsuz yönde mi etkileyeceğini sizler için derledik. İşte vitaminlerin hayatımızdaki yeri ve önemi…

Vitaminler sağlıklı mıdır?

Vitaminler sağlıklı bir yaşam sürebilmek için kuşkusuz hayati önem taşıyan oldukça gerekli maddelerdir. Bu maddeler metabolizmamızın her aşamasında yüzlerce, binlerce biyokimyasal noktalarda görev almaktadırlar. Bu konuyla alakalı herhangi bir söylemde bulunmak elbette mümkün değildir. Gelişmiş bir dünyada ve normal sağlıklı bir insanda vitamin eksikliği neredeyse hiç görülmemektedir. Vitamin ve mineraller insan sağlığına pek çok önem arz eden oldukça gerekli bileşenlerdir. Geçmişten bugüne vitamin haplarının varlığıyla alakalı pek çok tartışma konuşuldu ve bir çok araştırmalar yapıldı. Bazı doktorlar faydalı derken bazı doktorlar hiçbir faydasının olmadığını söyledi. Toplum içerisine baktığımız da ise birçok insan vitamin haplarının faydalı olduğuna inanarak kullanıyor. Amerika da yapılan çalışmalar sonucunda vitamin haplarının herhangi bir hastalığın önlenmesine ya da hastalık üzerinde tedavi etkisinin oluşumunda fayda sağladığı görülmemektedir. Aynı zamanda son 14 – 15 yıl içerisinde yapılan pek çok araştırma sonucunda da vitamin haplarının sağlık açısından herhangi bir yararı olmadığı belirlenmiştir. Metabolizmamız ihtiyacı olan tüm vitamin ve mineralleri aldığımız gıdalardan temin etmektedir. Öte yandan metabolizmanın ihtiyacından fazla olan vitaminleri de idrar yoluyla dışarıya atmayı başlar. Vitamin haplarını kullanan kişilerin idrarlarının sarı renkli ve kokulu olmasının nedeni budur. Bilhassa grip ya da enfeksiyon hastalığında sıklıkla kullanılan C vitamini takviyelerinin hastalığı herhangi bir şekilde önlediği ya da hastalığın geçmesine yardımcı olmadığı belirlenmiştir. Bu konu kapsamında vitamin haplarını kullanmak yerine, vitaminlerce zengin olan meyve ve sebzelerin tüketilmesini sağlamak sağlıklı bir yaşamın içerisinde bulunmak kişinin çok daha sağlıklı olmasına yardımcı olurken aynı zamanda bağışıklık sisteminin de güçlenmesini sağlayacaktır.

 

İLGİLİ MAKALE  Rezene çayı nasıl demlenmeli? Rezenenin faydaları (Kaynak: soru.com.tr)

Video: VİTAMİN HAPLARI GEREKLİ Mİ? – (EN SAĞLIKLI ÇÖZÜM!) / 5 Dakikada Sağlık

Vitamin haplarının sağlığa etkileri nelerdir?

Yapılan bir takım araştırmalar sonucunda bazı vitaminlerin direkt olarak hap şeklinde vücuda alınması vücut içerisinde sağlıksız bir durumun oluşmasına neden olduğu belirlenmiştir. Bilhassa A -E vitamini kullanan ve sigara kullanan erkeklerde akciğer kanserine yakalanma riskinin çok daha fazla yüksek olduğu belirlenmiştir. Aynı zamanda 2012 yılında yapılan benzer bir çalışma doğrultusunda E vitamini kullanan erkeklerde prostat kanserine yakalanma riskinin çok daha fazla olduğu da saptanmıştır. Konuyla özetle değinecek olursak vitamin ve mineraller kişinin sağlığı açısından oldukça gerekli unsurlar olurken bu unsurların tam manasıyla yeterli olması kişinin hayatını sağlıklı bir şekilde devam etmesini sağlayacaktır. Vitamin ve mineraller insan sağlığı açısından ne kadar önemli olsa da bu vitaminlerin hap şeklinde vücuda alınması doğru bir davranış değildir. Hap takviyesi yerine doğal bileşenlerle vücuda gerekli vitamin ve minerallerin alınması çok daha sağlıklı olacaktır.