Stresten uzak bir yaşam hiç de kolay görünmez. Günümüz şartlarında çok sayıda olumsuzluk yaşarken strese karşı koyabilmek maalesef mümkün olmuyor. Stresten uzak bir yaşam sürmek isteyenler için çok önemli bir gelişme yaşandı. Uzmanlar, stresten uzak kalmak için yüzmeyi tavsiye ediyor. Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Dr. Ayşe Tuba Kurt, konuya ilişkin çok önemli bilgilere yer verdi.

Uzm. Dr. Ayşe Tuba Kurt, “Diğer sporların aksine, yüzerken hem alt hem de üst kas grupları çalışır. Yüzme, kolların, bacakların, sırtın ve karın kaslarının bir arada çalıştığı bir spordur. Tüm vücudun aynı anda çalışması daha fit ve ideal ölçülerde bir vücut görüntüsü elde etmeye yardımcı olur. Hem ana kas gruplarını hem de küçük kas gruplarını tek bir egzersizle harekete geçirmek mümkün olmaktadır. Ek olarak, yüzme sırasında vücudumuzu suyun akışına bırakmakta olduğumuzdan, vücudun herhangi bir bölgesinin kasılı halde olması gerekmez. Boyun, kol, bel, bacaklar ve ayaklar rahat bırakılabilir ve kişi kendisini sıkma eğilimi göstermediğinden vücudunu tamamen rahatlatabilir” dedi ve pek çok önemli bilgi paylaştı.

Kemik erimesini azaltıyor

Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Dr. Ayşe Tuba Kurt, “Özellikle kemik erimesi sorunu yaşayan kişiler, yüzme sporunu yaparak kemik kayıplarını azaltabilirler. Kemik kütlesini arttırması yüzmenin bel ve boyun ağrılarına faydaları arasında sayılabilir. Özellikle omurga üzerindeki baskıyı azaltan bir spor dalı olduğundan kronikleşmiş bel ve boyun ağrılarının giderilmesinde düzenli yüzmek önerilir” dedi ve devam etti: Yüzmenin, yüksek efor gerektiren bir spor olduğuna dikkat çeken Dr. Kurt, “Yüzerken vücut daha fazla oksijene ihtiyaç duymaktadır. Buna bağlı olarak da solunumu düzenlemektedir. Yüzme sırasında belirli bir ritimde nefes almak ve yüz su içerisindeyken yine nefesi oranlayarak vermek gerekir. Bu sayede yüzerken solunum sıklaşıp seyrekleşerek değil, yine normal bir düzende nefes alıp verme şeklinde ideal bir forma sahip olacaktır. Yüzme süresi içerisinde bu dengenin yakalanmasıyla birlikte akciğer bu adımlamaya uyum sağlayacak ve nefes alıp verme bir düzene girecek ve buna bağlı olarak da akciğer solunum kapasitesi genişleyecektir” dedi ve yüzmenin önemine değindi.

İLGİLİ MAKALE  Sinirlerinizi yatıştıracak, tüm sorunlardan kurtaracak bitki çayları (Kaynak: soru.com.tr)

Stresi azaltmaya yardım ediyor

Düzenli yüzen kişilerde endorfinin arttığını söyleyen Uzm. Dr. Ayşe Tuba Kurt, “Suyun rahatlatıcı yapısı, kasların gevşemesine ve zihnin rahatlamasına izin verir. Bu şekilde düzenli olarak yüzen kişilerde endorfin salgısı artar. Endorfin, vücudun stres seviyesini azaltan ve vücudun rahatlamasına izin veren bir hormondur. Aynı zamanda az önce bahsettiğimiz gibi yüzme sırasında vücut ağırlığımızın suyun taşımasına bırakırız. Diğer sporlarda olduğu gibi sadece bacaklar ya da sadece kollara yüklenme söz konusu olmaz. Vücut ağırlığını suya bırakmamızla birlikte omurga üzerindeki baskı ciddi oranda azalır ve bu baskının azalması ile birlikte kasılı durumda olan kaslar gevşer ve ağrı hafiflemeye başlar.” diye konuştu.

Kilo vermeye yardım ediyor

Uzm. Dr. Ayşe Tuba Kurt, “Yüzme tüm bedeni çalıştırdığı için kilo vermek isteyen kişiler orantılı bir şekilde kilo kaybederler. Buna ek olarak yüzme, vücudu şekle sokmaya yardımcı olan bir spor olarak görülür. Spor yaparken farklı kas grupları çalıştığı için kol, bacak, bel ve sırt bölgelerinde incelme sağlanabilir. Özellikle bel ağrısına sahip kişilerde fazla kilolar bu ağrılara olumsuz yönde katkıda bulunur. Düzenli spor yaparak fazla kilolardan kurtulmak, omurga üzerindeki baskının azalmasına yardımcı olacağından bel ağrılarının giderilmesinde de etkin bir yardımcıdır” dedi.

Ağrılara iyi geliyor

Yüzmenin bel ve boyun ağrılarına karşı etkili olduğunu söyleyen Uzm. Dr. Kurt sözlerine devam etti ve şöyle söyledi:

“Yüzmenin bel ve boyun ağrılarına faydaları düşünüldüğü zaman yüzme sporu eklemleri ve bağları diğer sporlara göre daha az zorlamaktadır. Vücut suyun içinde olduğu için eklemler arasındaki sürtünme daha düşük seviyede olacaktır. Suyun kaldırma kuvveti de tüm vücut ağırlığının getirdiği yükün azaltılmasına yardımcı olur. Özellikle yüksek kiloda olan kişiler, koşu gibi eklemlere yük bindiren sporlar yerine yüzme gibi vücudun rahat hareket ettiği sporları tercih edebilirler. Burada amaç, vücudumuzun belli bölgelerindeki baskı ve ağırlık hissini arttırmadan, düzenli bir şekilde vücudun çalıştırılmasını sağlamaktır. Yüzme vücuttaki tüm kas gruplarının çalışmasına yardımcı olur ancak ilk aşamada sırt, omuz ve bel kaslarını çalıştırır. Vücudumuzun tüm yapısının birbiriyle bağlantılı olduğunu düşünürsek, düzenli yapılması halinde bel ve boyun ağrıları için yapılabilecek en faydalı spordur diyebiliriz.”