Günlük hayatın stresi ve yorgunluğu tüm vücudumuz etkileyen etmenler arasında yer alırken, yaşam kalitemizin de bir hayli düşmesine neden olmaktadır. Vücutta yaşanılan tüm hastalıkların başında gelen stres faktörü; psikolojik başta olmak üzere başka bir çok hastalığın tetikleyici görevi üstlenmektedir. Stresle mücadele etmek bazen de bir bakıma oldukça zor olabilmektedir. Hayatın bu kadar merkezinde yer edinmiş bu olguyu, tekrardan uzak tutmak vücuttan arınmasını sağlamak, birkaç faktörle mümkünken bu yok edici maddelerin arasında yediğimiz besinlerin de yer aldığını biliyor muydunuz? İşte stresi yok eden o muhteşem gıdalar…

Stresi yok etme de hangi gıdalar rol almaktadır?

1-Siyah fasülye:

Merkezi sinir sisteminde en çok rol oynayan vitaminler arasında yer alan magnezyum, siyah fasülye de bolca bulunmaktadır. Beynin rahatlamasına, dinginleşmesine yardımcı olan bu besin, merkezi sinir sistemiyle birebir ilgilenmektedir. Vücut ile beynin rahatlamasını sağlamaya yarayan magnezyum, vücutta yeterli miktarda olmaması durumunda vücudu stresli bir ruha bürüyen etmenler arasında yer almaktadır. Dolayısıyla magnezyum açısından zengin olan siyah fasülyeyi, yaptığınız salataların içerisine ekleyerek ya da et, tavuk yemeklerinin yanında tüketerek yiyebilir magnezyum açığınızı buradan kapatabilirsiniz.

2-Kinoa:

Özellikle sağlıklı kilo vermek isteyen insanların en çok tercih ettiği besin grupları arasında yer alan kinoa aynı zamanda, diğer tahıllı besin grupları gibi içerisinde büyük ölçüde B vitamini içermektedir. B vitamini; beynin çalışma fonksiyonlarıyla alakalı ilgilenirken, beynin duygu durum ve stres yönetimiyle de yakından ilgilenmektedir. Bilhassa anksiyete ile savaşan vitaminleri içeren kinoayı, bolca tüketmeniz sağlıklı bir vücuda kavuşmanızı sağlarken, stres yönetiminizde daha başarılı olmanıza yardımcı olmaktadır. Kinoayı bulgur gibi düşünebilir, haşlayarak salatalarınızın içerisine ekleyerek kolaylıkla tüketebilirsiniz.

3-Yulaf:

Sağlık açısından faydaları saymakla bitmeyen yulaf aynı zamanda stres yönetimiyle de başa çıkmaktadır. Vücudun sindirim sistemi başta olmak üzere, sağlıklı bir şekilde kilo vermesini sağlayan besin grupları arasında yer alan yulaf, kan şekerinin düzenlenmesine yardımcı olmaktadır. Besin değeri açısından oldukça kaliteli içeriklere sahip olan yulaf, sağlıklı kilo vermenin yanı sıra vücuttaki stres yönetimiyle de aynı oranda başa çıkmaktadır. Yulafı sabahları kahvaltılarınızda tüketebileceğiniz gibi, unundan da daha çeşitli birçok yemek yapabilme imkanınız bulunmaktadır.

İLGİLİ MAKALE  Uzmanlar önerdi! Stresten uzak bir yaşam için mutlaka bu sporu yapın

4- Kefir:

Sindirim sisteminin dost öğelerinden bir tanesi olan kefir, büyük bir protein deposudur. Probiyotik açıdan büyük etkilere sahip olan kefir, bağırsakta bulunan kötü probiyotikleri iyiye çevirmeye yararken, bağırsak sağlığını düzene koymaya yardımcı olmaktadır. Aynı zamanda kefir, içeriğinde bulunan probiyotik sayesinde bağırsak floresının düzenlenmesine yardımcı olurken vücuda mutluluk hormonu salgılayan serotoninin yüksek olmasını sağlamaktadır. Hafta da her gün 1 bardak sade kefir tüketimi yapmak sindirim sisteminizi dünlerken aynı zamanda, stres yönetimine karşı vücudunuzu sağlamlaştırmaktadır.

5- Kabak Çekirdeği:

Çinko açısından zengin kabak çekirdeği, stres ve anksiyete ile mücadele de bir numaralı faktörler arasında yerini almaktadır. Stres ve anksiyeteyi azaltan kabak çekirdeği aynı zamanda, sindirim sisteminin sağlıklı çalışmasına da yardımcı olmaktadır. Her gün bir avuç kabak çekirdeği tüketmek sağlık açısından oldukça önemlidir. İçerisindeki doğal yağ bileşenleri sayesinde de aynı zamanda, kolesterole de iyi gelmektedir.

6- Somon balığı:

İçeriğinde bulunan OMEGA-3 vitamini sayesinde birçok hastalığa iyi gelen somon balığı aynı zamanda stres hormonlarının düzenlenmesine de yardımcı olmaktadır. Hafta da en az 2 ya da 3 kez tüketilen somon balığı, hayat kalitesini arttırırken strese karşı vücudunuzu da korumaktadır.

7-Yaban mersini:

Diğer böğürtlengiller gibi yaban mersini de büyük bir antioksidan kaynağıdır. Vücudumuzda yeterli miktarda antioksidanın olması, bağışıklık sistemimizin güçlü olmasını sağlarken aynı zamanda oluşabilecek hastalıklara karşı vücudumuzu korumaktadır. Yaban mersininin bir diğer özelliği ise vücutta bulunan stresi en az seviyede tutarak, stres dolayısıyla vücutta yaşanabilecek tahribatlara karşı vücudumuzu koruma altına almaktadır.