C vitamini açısından zengin limon, içeriğinde bulunan birçok vitamin ve mineraller sayesinde çeşitli hastalıklara iyi gelmektedir. Hastalık dönemlerinde en sık tüketilen limonu sabah aç karna suyun içerisine katılıp içildiğinde adeta bir mucizeye dönüşmeye başlıyor. Sabah aç karna içilen limonlu suyun en çok bilinen etkisi sindirim sistemi üzerindeki etkileridir. Pekâlâ sabah aç karna tüketilen limonlu suyun faydaları nelermiş, gelin birlikte öğrenelim…

Limonlu suyun faydaları nelerdir?

 • Sabah uyanıldığında suyun içerisine 3-4 damla damlatılan limonu tüketmek vücudu harekete geçirmek için oldukça önemlidir.
 • Güç içerisinde çok daha fazla su tüketilmesini sağlarken, su içimini arttırır.
 • C vitamini yönünden zengin olan limon, vücutta bulunan zararlı maddelerin kaybolurken sağlıklı maddelerin daha aktif bir şekilde çoğalmasına yardımcı olmaktadır.
 • Sabah uyanıldığında limonlu su tüketmek kalp sağlığını büyük ölçüde korurken, damar sağlığına da aynı zamanda iyi gelmektedir.
 • Sindirim sisteminin düzenli çalışmasını sağlayan limonlu su, sabah uyanıldığında direkt olarak tüketildiğinde yağ yakma periyodunun harekete geçirmeye yardımcı olmaktadır.

 • Sabah uyanıldığında direkt olarak limonlu su içmek, solunum yollarının temizlenmesine yardımcı olmaktadır.
 • Böbrekte var olan taşların gitmesine yardımcı olurken, böbrekte oluşabilecek taşların önüne geçmektedir.
 • C vitaminince zengin limonlu su, kırışıklıkların oluşmasına engel olmaktadır.
 • Boğaz ağrılarına büyük ölçüde iyi gelirken, ağız içerisinde oluşan bakterilerin oluşmasını da engellemektedir.
 • Sivilce oluşumunun engellemesine yardımcı olur.
 • Cildin daha parlak ve daha sağlıklı görünmesini sağlamaktadır.
 • PH seviyesinin dengelenmesine yardımcı olurken, vücutta oluşan toksinlerin giderilmesine yardımcı olmaktadır.
 • İdrar söktürücü görevi gören, limonlu su aynı zamanda kilo vermeye de yardımcıdır.

Limonlu su ne işe yaramaktadır?

Bilhassa sabahları tüketildiğinde çok daha etkili sonuçlar doğuran limonlu su, aç karnına tüketilmesi gerekmektedir. Aç karnına tüketilen limonlu su, metabolizmanın çalışmasını sağlayarak vücutta bulunan toksinlerin atılmasına yardımcı olmaktadır. Yağ yakıcı özelliği bulunan limonlu suyun düzenli olarak tüketilmesi durumunda kilo verdirici özelliği bulunmaktadır. Aynı zamanda tansiyonun dengelenmesine yardımcı olan limonlu su, kalp damar hastalıklarına iyi gelirken böbrek taşının oluşmasını da engellemektedir.

Limonlu su neden aç karna tüketilir?

Aç karna limonlu suyun tüketilmesinde ki en büyük etken, vücutta bulunan toksinlerin atılmasını sağlamaktan kaynaklanmaktadır. Bilhassa zayıflama döneminde olan pek çok insanın su tüketimine dikkat etmesi gerekirken, sabah aç karna tüketilen limonlu su su tüketiminin artmasına neden olmaktadır. Aç karnına tüketilen limonlu su, vücutta bulunan yağların yakma sürecine girmesini sağlarken, metabolizmanın daha hızlı olmasını sağlamaktadır. Aynı zamanda metabolizmayı koruma altına alan limonlu su, sindirim sistemine de büyük ölçüde faydası dokunmaktadır. Sabah aç karna limonlu su tüketimini yaptıktan takribi olarak 30 dakika sonra herhangi bir şey tüketmemek oldukça önemlidir. Beklenilen bu yarım saatlik periyotta, vücudun kendisine gelmesine yardımcı olmaktadır.

İLGİLİ MAKALE  Yumurta haşlarken kaynama suyuna bir kaç damla limon ekleyin. Asla kaynarken çatlamayacak

Sabah aç karna tüketilen limonlu su tansiyonu düşürür mü?

Sabah aç karna içilen limonlu suyun, tansiyonda nasıl bir etkiye sahip olacağı merak edilen konular arasında yer almaktadır. Geleneksek yöntemlerde de en sık tercih edilen limon suyu, belli bir noktaya kadar tansiyon düşüklüğünü oluşturmaktadır. Kronik yüksek tansiyon hastaları ve düşük tansiyona sahip kişilerin, limonlu su tüketimi yapmadan evvel doktoruna başvurmasında fayda bulunmaktadır.

Limonlu su içmenin herhangi bir zararı var mıdır?

Limon içerisinde bulunan vitamin, mineraller yönünden büyük bir antioksidan deposudur. Antioksidan açısından bu denli güçlü bir besini tüketmek, oluşabilecek hastalıklara karşı vücudu korurken bağışıklık sisteminin güçlenmesine yardımcı olmaktadır. Antioksidan açısından güçlü limon aynı zamanda bolca strik asit içermektedir. İçerdiği strik asit dolayısıyla, diş minesine belli noktalarda zarar veren limonlu su, fazla tüketildiğinde ya da reflü hastalığına sahip olan kişilerde mide ekşimesine neden olmaktadır. Aynı zamanda fazla tüketildiğinde kan sulanmasına sebep olan limonlu su, kontrollü tüketmekte oldukça fayda vardır.