Son dönemlerin en popüler sporlarından bir tanesi olan pilatese dair pek çok bilgi ortalıkta dolaşmaktadır. Bir grup insan tarafından pilates son derece etkili ve faydalı spor olarak görülürken diğer bir grup pilatesin zararlarından bahsetmektedir. Haberimizin bu bölümünde, pilatesin insan sağlığı açısından oluşturduğu faydaları ve zararları inceleyeceğiz. İşte pilatese dair bilinen bilinmeyen tüm bilgiler…

Pilates nedir?

Pilates en temel çalışma prensibiyle, düşük tempodaki çalışma sporudur şeklinde açıklamamız son derece doğru olacaktır. Duruş bozukluğunu büyük ölçüde tedavi eden pilates aynı zamanda vücudun çok daha esnek ve sağlıklı bir formda olmasına yardımcı olmaktadır. Vücudun tüm kaslarının açlışmaısna ve güçlenmesine yardımcı olan pilatesi yapmak için herhangi bir ekipmana da ihtiyacınız bulunmamaktadır. Tamamıyla kendi vücudunuz ve hareketlerle pilates yapabilmeniz mümkünken, düzenli pilates yapmanız vücudun tamamının uygun bir şekle girmesine yardımcı olmaktadır. Düzenli olarak pilates sporu ile ilgilenmek aynı zamanda kişinin pozitif kalmasına yardımcı olan oldukça sistematik ve sağlıklı bir spordur. Genellikle oturma ya da uzanarak yapılan pilates sporu pek çok insanı mutlu eden sporların başında gelmektedir. Kan dolaşımının sağlıklı bir şekilde artmasına ve tüm hücrelerin canlanmasına yardımcı olan pilatesi düzenli olarak uygulamanız fazlasıyla önemlidir. Pilatesi haftada 1 ya da 2 gün düzenli olarak yapmak, kaslarınızın dinlenmesini sağlamanız vücut sağlığınız ve direncinizin artması için fazlasıyla önemlidir.

Pilates yapmak için en gerekli nedenler

Vücudun sağlıklı bir sistemde olması amacıyla sıklıkla önerilen sporlardan bir tanesi olan pilatesi düzenli olarak yapmak, sağlıklı bir yaşam için fazlasıyla önemlidir. Kasların güçlenmesi ve tüm hücrelerin çalışması için yapılması gereken uygulamaların başında gelen pilatesi düzenli olarak yapmanız gereken nedenleri şu şekilde sıralayabiliriz;

  • Pilates tüm kasların çalışmasına yardımcı olan son derece faydalı sporlardan bir tanesidir. Bilhassa karın bölgesindeki yağların kısa süre içerisinde yakılmasına aynı zamanda da karın bölgesinin fit bir görünüm içerisinde olmasına yardımcı olan pilatesi her yaş grubundaki kişilerin uygulaması fazlasıyla önemlidir.
  • Kaslarınızın yağsız ve sıkı bir görünümde olmasını sağlayabilmek için pilatesi düzenli olarak yapmanız fazlasıyla önemlidir. Pilatesten tam manasıyla verim elde edebilmek için, pilates hareketlerinin doğru şekilde yapılması fazlasıyla önemlidir. Kişide bulunan fazla kilonun yok olmasını sağlamak amacıyla ve var olan kilonun sağlıklı bir şekilde yakılması için pilatesi düzenli olarak uygulamanız fazlasıyla önemlidir. Pilateste kullanılan ekipmanlar, egzersiz hareketlerinin çok daha verimli ve etkili olmasına yardımcı olurken kendi vücut ağırlığınızla da pilates hareketlerinin büyük bir çoğunluğunu gerçekleştirebilirsiniz.
İLGİLİ MAKALE  Beyazlayan saçları dert etmeyin. İşte eski haline getiren püf noktaları

  • Isınarak ve bilinçli olarak gerçekleştirdiğiniz tüm hareketler sağlıklı bir formda olmanıza büyük ölçüde katkı sağlayan durumlar arasında yer almaktadır. Düzenli spor yapmanız tüm bağışıklık sisteminizin sağlıklı bir formda olmasına katkı sağlayan bir durum olurken, vücut sisteminizin etkili bir formda olmasını sağlamak için düzenli spor yapmayı kesinlikle ihmal etmeyin.
  • Düzenli olarak pilates uygulamalarında bulunmanız duruşunuzun sağlıklı bir dik bir görünüm içerisinde olmasına büyük ölçüde katkı sağlamaktadır. Sırtta yahut bel bölgesinde bulunan ağrıların kısa süre içerisinde tedavi edilmesine yardımcı olan pilatesi düzenli olarak uygulamayı ve yaşam standardınızın içerisinde bulundurmayı kesinlikle ihmal etmeyin.
  • Vücudunuz sağlıklı ve fit bir görünüm içerisinde olmasına yardımcı olan pilates hayat içerisinde çok daha aktif olmanıza yardımcı olurken, düzenli olarak uygulamayı ihmal etmeyin.