Fazla kilolarından kurtulmak isteyen pek çok kişi sağlıklı sağlıksız birçok yolu denemektedir. Bu yöntemlerden bazıları etkilerini fazlasıyla gösterirken, bazıları tamamıyla zaman kaybı oluşturulmasına neden olmaktadır. Fazla kilodan kurtulabilmek için kişinin ilk olarak kendi vücudunu tanımasını ve zihninde bir takım olayları netlemesi gerekmektedir. Zihinde kilo verme sürecinin başlatılmasının ardından uygun beslenme programı ve yeterli seviyede ki hareket düzeyi sonucunda oldukça başarılı bir şekilde fazla kilolarından kurtulmayı başarabilir. Haberimizin bu bölümünde Uzman Diyetisyen Selahattin Dönmez’in 5 gün içerisinde tüm yağları yok etmeye yönelik olan diyet listesini inceleyeceğiz…

Yağları yakan diyet listesi ortaya çıktı

Vücutta bulunan yağları yakabilmek için çok daha farklı bir beslenme programı içerisinde olması gerekmektedir. Yağ vücutta yakılması en zor süreçlerden bir tanesi olurken, yağın yakılmasını sağlayabilmek için kişinin beslenmesini büyük ölçüde değiştirmesi ve yağ yakmaya uygun gıdaların tüketimini gerçekleştirmesi gerekmektedir. Vücutta bulunan yağları yakmaya yardımcı olan diyet programının uygulanmasının yanı sıra kişinin belli ölçüde egzersizlerini de düzenli olarak uygulaması son derece önemlidir. Vücutta bulunan yağların yakılmasına yardımcı olan diyet listesi paylaşan Diyetisyen Selahattin Dönmez, beslenmenin şu şekilde olmasına dikkat çekti;

Kahvaltı: Yağ yakıcı smoothie.

Yağ yakıcı smoothie tarifi için;

 • 1 muz
 • 1 yemek kaşığı kakao
 • 1 su bardağı kefir
 • 1 çay kaşığı tarçın
 • 1 tatlı kaşığı vanilya

Yapılışı;

Tüm malzemeleri mutfak robotunun içerisine koyun ve akabinde tüm malzemeler homojen bir forma gelene dek robottan geçirin.

Öğle yemeği:

 • 4 adet tarhana köftesi
 • 1 su bardağı ayran
 • 1 kase kırmızı lahana turşusu

Ara öğün:

 • 1 avuç ceviz içi ya da badem içi veya fındık içi.

Akşam yemeği:

 • 1 tabak sebze yemeği
 • 1 su bardağı kefir
 • 1 ince dilim ekşi mayalı ekmek, havuçlu marul salatası (elma sirkeli ve 1 yemek kaşığı zeytinyağlı).

Yukarıda yer alan diyet listesini 5 gün düzenli olarak uygulamanız sonucunda vücudunuzda bulunan tüm yağların erimeye başladığını ve yağdan kilo verdiğinizi göreceksiniz. Sağlıklı bir beslenme sürecinin uzun soluklu olabilmesi için kişinin diyet listesinde sevdiği ve doygunluğunu hissettiği beslenme sürecinin içerisinde olması gerekmektedir. Uzman Diyetisyen Selahattin Dönmez’in paylaştığı bu diyet listesini 5 gün kadar uygulamanız sonucunda 2 ile 3 kiloya yakın kilo vermeniz mümkün olurken aynı zamanda verdiğiniz kilonun tamamıyla yağdan olacağını göreceksiniz. Bu diyet listesinin yanı sıra, yağdan çok daha kısa süre içerisinde kilo vermeyi amaçlamanız durumunda düzenli olarak egzersiz içerisinde bulunmanız son derece önemlidir.

İLGİLİ MAKALE  Yaza hazırlananlar için hızlı kilo vermeyi sağlayan diyetler

Yağdan kilo vermenin en temel iki kuralı şüphesiz düzenli beslenme ve düzenli olarak egzersizde bulunmaktır. Düzenli olarak egzersiz bilhassa cardio içerisinde bulunmanız oldukça kısa süre içerisinde tüm fazlalıklarınızın bir anda gitmesine yardımcı olurken aynı zamanda fit bir görünüm içerisinde olmanıza yardımcı olmaktadır. Kilo verme sürecinin yanı sıra kişinin hayatta her zaman sağlıklı bir yaşam sürebilmesi için beslenme periyodunun düzenli ve sağlıklı içeriklerden oluşması son derece önemlidir. İçeriği temiz gıdaları tüketmek kişinin her zaman sağlıklı ve kaliteli bir yaşam içerisinde olmasına yardımcı olurken aynı zamanda fit bir görünümde olmasına da yardımcı olmaktadır. Bu durum itibarıyla vücudunuzu ve vücudunuza iyi gelen ya da iyi gelmeyen gıdaların sentezini yapmayı kesinlikle ihmal etmeyin. Metabolizmanızın canlı ve sağlıklı tutmasına yardımcı olan gıdaları düzenli olarak tüketmeyi ihmal etmemeli sağlıklı bir yaşamın olmazsa olmaz parçalarından bir tanesi olduğunu unutmamanız gerekmektedir.

Video: Selahattin Dönmez’den Yağ Yakıcı Beslenme Programı – Çağla ile Yeni Bir Gün 765. Bölüm