İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) tarafından, İstanbulkart kullanan vatandaşlara duyuruldu! İstanbulkart Mobil’de var olan QR kod ile ödeme yapma özelliği son olarak Marmaray’da da kullanılmaya başlanıyor. Yolculuk yapmak için artık fiziksel bir karta ihtiyaç duymayacak olan İstanbullu vatandaşlar artık Marmaray ile de rahatlıkla seyahat edebilecekler. Marmaray’a tam 332 adet yeni nesil QR kodlu turnike, 346 adet de vatandaşların iadelerini alabilecekleri turnike yerleştirildi. İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin toplu ulaşıma sağlamış olduğu bu dijital kolaylık artık her türlü ulaşım aracında kullanılabilecek. Bu duyuru sonrasında İstanbullu vatandaşlar, İstanbulkart’ı QR kod ile nasıl kullanabileceklerini araştırmaya başladı. İstanbulkart, QR kod ile dijital geçiş nasıl yapılır? Toplu ulaşım araçlarında QR kod nasıl kullanılır? İstanbulkart Mobil uygulaması telefona nasıl indirilir? Tüm bu soruların cevapları haberimizde.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin duyurduğu İstanbulkart olmadan da QR kod sayesinde toplu taşıma kullanılabileceği haberi vatandaşlar tarafından ilgi ile karşılandı. İstanbulkart Mobil ile güncellenen QR kod ile ödeme yapma yeniliği, fiziksel olarak İstanbulkart taşıma zorunluluğunu ortadan kaldırdı. İstanbulkart Mobil QR kod ile kolay ödeme fırsatı nihayet Marmaray’da da kullanıma sunuldu.

BELBİM vatandaşa müjdeyi verdi

BELBİM, İstanbulkart kullanan vatandaşlara sunulan yeni özelliği resmi Twitter hesabı üzerinden şu sözler ile müjdeledi: “İstanbulkart Mobil artık Marmaray’da da geçiyor! İstanbulkart Mobil’den dijital kartına para yükle QR ile öde adımından telefonundaki QR kodu turnikenin kamerasına okutarak ödemeni kolayca yap İade cihazlarına QR kodu okutarak ücret iadeni alabileceğini unutma!”

Toplu ulaşım dijitalleşiyor

İstanbulkart Mobil ile kullanıcıya özel olarak tanımlanan dijital kart ile İstanbul kartına para yüklemek artık oldukça kolay. Aktarma ve mesafe gibi ücretlendirmeleri hesaplayan İstanbulkart uygulaması sayesinde İstanbul içinde yapılan tüm toplu ulaşım araçları QR kod ile birlikte dijitalleşti.

İstanbul’umuzu hak ettiği yere taşıdık

BELBİM AŞ Genel Müdürü ve İBB İştirakler Teknoloji Grup Başkanı Nihat Narin konuya değindi ve İstanbulkart Mobil uygulaması ile ilgili, “Binlerce yıllık tarihiyle İstanbul’umuzu hak ettiği yere taşıyacak hizmetler sunduğumuz için çok mutluyuz. Marmaray’ın da katılımıyla İstanbulkart Mobil ile İstanbul içi tüm toplu ulaşım ödemelerini uçtan uca dijitalleştirerek akıllı şehir olma yolunda bir adım daha ilerledik.” diye konuştu.

İLGİLİ MAKALE  Öğrenci akbili nasıl çıkarılır 2022 (Kaynak: soru.com.tr)

İstanbulkart QR kod ile geçiş nasıl yapılır?

Fiziksel bir İstanbulkart’ın olmaması artık dert değil. Kartınızı kaybetseniz ya da evde unutsanız dahi İstanbulkart Mobil üzerinden gerçekleştirilebilen QR kod ile geçiş özelliği, yeni kart alınması gereksiz kılıyor ve çevreye de duyarlı bir topluma ön ayak oluyor. İndirimli kartların kayıp veya çalıntı durumunda yaşayacağı tüm mağduriyet de ortadan kalkmış oldu.

İstanbulkart Mobil nasıl indirilir?

Yeniliklerle dolu uygulama tasarımı ve kullanışlı arayüzü ile kullanıcıyı son derece memnun eden İstanbulkart Mobil, Google Play, App Store ve Huawei App uygulamalarını yolu ile ücretsiz bir şekilde indirebilirsiniz.

İstanbulkart Mobil aracılığıyla QR kod ile İstanbulkart’a dijital ödeme nasıl yapılır?

  • Google Play, App Store ve Huawei App uygulama marketlerine “İstanbulkart” yazın ve İstanbulkart Mobil uygulamasını telefonunuza indirin.
  • Uygulama indikten sonra açılış ekranına telefon numaranızı girin ve üyelik işleminizi başlatın.
  • Sözleşmeler ve izinleri onaylayın ve üyeliğinizi tamamlayın.
  • Adına tanımlanmış olan dijital karta bakiye yükleyin ve toplu taşımada kullanıma hazırlayın.
  • Ana ekranda bulunan “QR öde” seçeneğine dokunun.
  • Telefonunuzdaki QR kod geçişi cihazındaki kameraya okutun ya da geçiş cihazındaki QR kodu telefonunuzun kamerasına okutun.
  • Böylelikle Qr kod ile geçiş işlemiz tamamlanmış olur. Keyifli yolculuklar!