İnsan vücudunda el ve ayaklarda bulunan tırnaklar herhangi bir şekilde zarar görmeleri halinde inanılmaz acılara sebep olan küçük yapılar. Boynuz yapılı olan bu yapılar için aslında çok da önemli görülmese de büyük bir tehlike olan tırnak mantarı ise oldukça ironik bir şekilde gelişiyor. Bu yapıları daha çekici hale getirmek için kullanılan ojelerin kalıcı oje olarak yaptırılması konusunda çok ciddi sonuçlar ile karşılaşabiliyorsunuz. Bu nedenle uzmanlar tırnak mantarı riskine karşı uyarıyor.

Kalıcı oje tırnak mantarına yol açıyor

Tırnakların daha şık görünmesi için sürülen ve kalıcı çeşitleri bulunan ojeler hakkında uyarılarda bulunan doktorlar, tırnak mantarının ciddi bir hastalık olduğunu ve kalıcı olarak yaptırılan ojelerin zamanla kimyasal yapıları nedeni ile tırnağa zarar verdiğini ve bunun da tırnak mantarı gibi hastalıklara yol açtığını belirtiyor. Aynı sorun protez tırnaklar için de gerekli. Vücudumuzun bir parçası olan tırnaklarımız boynuzsu yapıları ile vücudumuzun içerisinden dışarıya doğru uzandığından derimiz ile direkt olarak bağlıdır. Bu da beraberinde tırnakların üzerinde yapılan işlemlerin deriyi de etkileyeceği gerçeğini getiriyor.

Kalıcı oje ya da protez tırnak gibi işlemler yaptırıldığında ise deri ile direkt olarak bağlantılı olan tırnaklar üzerinde sürekli olarak bekleyen bir kimyasal yapı oluşmuş oluyor. Hem deriye hem tırnağa zarar veren bu işlemler tırnak mantarı oluşumuna neden olmaları sebebiyle uzmanlar tarafından kullanılması tavsiye edilmeyen işlemler.

Tırnak mantarı nedir?

Tırnaklarda en çok rastlanan hastalıklar arasında yer alan tırnak mantarı, enfeksiyon şeklinde karşımıza çıkan ve tedavisi oldukça zorlu bir hastalık. Tırnak mantarına neden olduğu bilinen dermatofitler daha çok tek hücreli küf mantarları ve mayalar sebebi ile oluşmakta. Tırnak yatağı ve plağını tutan bu hastalık daha çok toprak, ıslak zeminler ve ortak kullanılan çorap, terlik, ayakkabı gibi eşyalar yolu ile bulaşıyor. Aynı zamanda tırnak mantarı el tırnaklarından çok ayak tırnaklarında rastlanılan bir hastalık olarak karşımıza çıkar. Ve tırnak mantarı daha çok erkekler ile ilerleyen yaşlardaki insanlarda rastlanan bir durumdur.

Tırnak mantarına yol açan durumlar

Tırnak mantarından korunmak için öncelikle en çok hangi durumlar nedeni ile ortaya çıktığını bilmek önemlidir. İşte tırnak mantarına neden olduğu bilinen ve en sık hastalık riskine rastlanan durumlar:

İLGİLİ MAKALE  Ne renk oje sürsem diye düşünmeyin! Eylül ayının en trend oje renkleri

Sauna ve hamamlarda çıplak ayakla gezmek

Sauna ve hamam gibi birçok kişinin gelerek hijyenini sağladığı alanlar ile spor salonları gibi yerlerde çıplak ayak ile dolaşmak tırnak mantarı açısından zevkli, sizler için ise acılı sonuçlara yol açacaktır. Oldukça bulaşıcı olan tırnak mantarına karşı ayakkabı ve çorapların sık sık değiştirilmesi, ıslak zeminlere yalın ayakla basılmaması gerekmekte. Hijyeni düzenli olarak yerine getirmek de bu anlamda önemli.

Sentetik ve sıkı kıyafetlerden uzak durun

Her ne kadar ilerleyen yaş hastalığı da olsa tırnak mantarı son yıllarda gençlerde de çokça görülmeye başlanan bir hastalık. Bunun en büyük nedeni ise sentetik ve sıkı kıyafetlerin, şort ve taytların tercih ediliyor olması. Aynı zamanda gençlerde vücudun farkı noktalarında da mantara sebep olan bu duruma karşı kumaşından emin olduğunuz kıyafetler giyin ve bırakın cildiniz hava alsın.

Kalıcı oje ve protez tırnaklar

Günümüz çağında oje oldukça popüler bir ürün ve bu ürünle birlikte akım haline gelmiş olan durum olarak karşımıza kalıcı oje çıkıyor. Ama kalıcı oje ve protez tırnak gibi parlatıcı ve kalıcı ürünler de mantara önayak olmakta. Bu gibi maddelerin uygulanma ve çıkarılma işlemlerinde kullanılan kimyasal ürünler tırnak yapısında bozulma ve hasarlar oluşturmakta ve buna bağlı olarak da tırnak mantarı riski artmakta.