Teknolojinin gelişimi, günlük hayatta bizlerin her ne kadar işine yarasada, aslında teknoloji her alanda işimize yarıyor. Bununla birlikte teknolojinin en güzel ürünlerinden biri olan dronelar, tarımda da kullanılmaya başlandı. Bu sayede ekinlerin takibi çok daha rahat bir şekilde yapılabilecek. Drone sayesinde çiftçiler iş gücü, yakıt ve zamandan büyük oranda tasarruf edecek.

Çiftçilere dronelar ulaştırıldı

Teknolojiyi tarlada kullanmak isteyen çiftçiler, zamandan ve yakıttan tasarruf etmek amacı ile drone kullanımına başladı. Zirai insansız hava araçlarına başvuran çiftçiler, istedikleri tasarrufları ve en önemlisi zamanlarını bu araçlara borçlu. Tarım Kredi Kooperatifleri Tekirdağ Bölge Birliğine bağlı Silivri Tarım Kredi Kooperatifi tarafından bölgede satışı gerçekleştirilen ilk zirai insansız hava araçları, Tarım Kredi Kooperatifi ortağı Oğuz Eken’e teslim edildi. Bu sayede çiftçiler, üretim maliyetlerini büyük oranda düşürecek.

30 litreye kadar ilaç alabiliyor

Çiftçilerin kullanacakları zirai insansız hava araçları, 30 litreye kadar tarım ilacı alabiliyor. Bu seviyedeki tarım ilacı ise bir tarladaki ekinler için yeterli olacaktır. Bu sayede çiftçiler zaman, yakıt ve ilaçtan büyük oranda tasarruf yapabilecek. Bütün bunlar ile birlikte çiftçiler, daha hızlı ilaçlama yapacakları için verimlilik açısından da daha iyi duruma gelecek. Aynı zamanda yapılan bu ilaçlamalar, ekilen bitkilere zarar vermeyecektir. Zamandan tasarruf yapmak ve verimliliği arttırmak isteyen çiftçiler, Tarım Kredi Kooperatifleri aracılığı ile istedikleri zirai hava araçlarına ulaşabilecektir.

İlk Drone teslimleri yapıldı

tarım Kredi Kooperatifleri aracılığı ile yapılan talepler doğrultusunda, çiftçilerin zirai hava taşıtı isteğine cevap verilmeye başlandı. Tarım Kredi Kooperatifleri Tekirdağ Bölge Birliğine bağlı Silivri Tarım Kredi Kooperatifi tarafından satışı gerçekleştirilen Tarım Kredi Kooperatifleri iştiraklerinden TARNET’in 30 Litre taşıma kapasiteli, 12 dakikada 30 dekar arazi ilaçlama kapasiteli, 15 dakikada hızlı şarj özellikli, akıllı kumandalı full otonom uçuş özellikli zirai insansız hava aracı (ZİHA), Tarım Kredi Kooperatifi ortağı Oğuz Eken’e ulaştırıldı. Ulaştırılan ZİHA’lar Silivri Tarım Kredi Kooperatifi ortağı Oğuz Eken’e, Tekirdağ Bölge Müdürü Nedim Nar’ın da katıldığı törenle teslim edildi.

Katılım oldukça çoktu

İlk satışı gerçekleştiği için yapılan törene katılım oldukça çoktu. Törene katılanlar arasında Bölgedeki ilk ZİHA’nın teslimi dolayısıyla düzenlenen törene, Silivri İlçe Tarım ve Orman Müdürü Nuri Ertuğrul, Silivri Ziraat Odası Başkanı Sabri Özer, Ziraat Odası Meclis Başkanı Ercan Güzel, Yağlı Tohumlar Müdürü Gökmen Esin, Yağlı Tohumlar Silivri Yönetim Kurulu Üyesi Ersin Taşkın, Silivri Önder Çiftçi Derneği Başkanı Metin Oral, Selimpaşa Kalkınma Kooperatifi Başkan Yardımcısı İbrahim Elmaslı, Bölge Müdür Yardımcısı Ahmet Nazlı, Kooperatif Müdürü İskender Kuloğlu ile çiftçiler ve kooperatif ortakları vardı.