Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay ile katılım gösterdiği “Doğa ve Spor Festivali” için Yozgat’ın Çekerek ilçesine gitti. Programda konuşma yapan Tarım ve Orman Bakanı Prof. Dr. Vahit Kirişci kırsal alanın önemine değinerek, Türkiye’nin tarım noktasında hangi safhada olduğuna dikkat çekti. Bilhassa iki ülke arasında yaşanan kriz sonucunda tarımın ülke genelinde ne denli önemli bir yere sahip olduğunu dile getiren Kirişci, konuya dair çeşitli açıklamaların içerisinde bulundu. İşte konuya dair tüm detaylar…

“Kırsala geri dönüş yapmak zorundayız”

Yozgat’ın Çekerek ilçesinde “Doğa ve Spor Festivali” ne katılım gösteren Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci ve Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, katılım gösterdikleri programda çeşitli konulara değinerek tüm ilgiyi üzerlerine topladı. Çekerek ilçesinin, Çekerek Irmağı üzerinde kurulu olan programda Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Türk ekonomisinin hangi durumda olduğuna dikkat çekti. Katılım gösterdiği programda çeşitli konulara dair açıklamalarda bulunan Oktay, dünya üzerinde kalkınma noktasında çeşitli hedeflerinin olduğuna dair açıklama içerisinde bulunurken “Bizim hedeflerimiz var dedik, büyük hedeflerimiz var. 500 milyar dolarlık ihracat hedefimiz var. İlk başta dünyanın kalkınan ilk 10 ekonomisi arasında yer alma hedefimiz var. Ara ara inişler, kalkışlar oluyor, bunlar sizi kesinlikle karamsarlığa iletmesin. Biz daima yükselerek gideceğiz ve on ekonomi içerisinde inşallah hep birlikte yer alacağız. Biz 500 milyar dolar hedefini de yakalayacağız, ulaşacağız ama onun için Yozgat’ın üretmesi lazım. Türkiye’nin 81 ilinin üretmesi lazım” şeklinde konuştu.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’ın konuşmasının hemen ardından mikrofonu alan Tarım ve Orman Bakanı Prof. Dr. Vahit Kirişci, kırsal alanın kalkınma gereği içerisinde olması gerektiğine dikkat çekerken, iki ülke arasında yaşanılan kriz sonucunda kırsal kalkınmanın ne denli önemli olduğuna vurgu yaptı. Stratejik üretimin bir hayli önemli olduğuna vurgu yapan Kirişci, “Tarım ve Orman Bakanlığı olarak bu konuda çok önemli desteklerimiz var. Biz istiyoruz ki. Hayat kırsalda tekrar devam etsin. Büyük kentlerde ulaşım, hava kirliliği, kentlerdeki çarpık yapılaşma pek çok konu aile içi bir takım problemler bunların hepsi maalesef yaşanmakta ve bunların hafifletilmesi için yine hükümet olarak çalışmalarımız hızla sürmektedir. Ama biz tarımsal üretim adına ormancılıkta ilgili faaliyetlerimiz adına mutlak surette kırsala geri dönüş yapmak zorundayız. Çünkü pandemi öncesinde bunu gösterdi. Sonrasında ise Rusya, Ukrayna savaşı bize tarımın ne kadar stratejik gıdanın, ne kadar vazgeçilmez olduğunu öğretti ve bu konulardan hareketle artık dünya birbirine mal satmaz hale geldi. Ve bu ülkede ben üreticiyim demekten veyahut da babasının annesinin bu faaliyetlerde bulunuyor olmasından hicap duyup imtina eden bunu zikre etmeyen kardeşlerimiz artık gönül rahatlığıyla biz çiftçiyiz çiftçi bir ailenin çocuğuyuz. Biz üretiyoruz, ürettiğimiz için değerliyiz noktasına gelmiştir.” şeklinde konuştu.