Su, hayatımızın tamamında yer kaplayan çok önemli bir besindir. Su, ayrıca vücudumuzun da %75’lik kısmını oluşturur. Büyük gerekliliği olan su, artık diyetlere bile ismini vermiş vaziyette. Su diyeti, uygulaması diğer diyetlere kıyasla oldukça zor ve tehlikeli sayılabilecek bir diyettir. Oldukça popüler olan ve pek çok kişinin deneyip memnun kaldığı su diyeti, fazla kilolardan kurtulmak konusunda iddialı. Günde en az 2 litre su içmemiz gerektiği düşünülürse, bu diyet su ihtiyacımızın tümünü karşılayacak nitelikte. İşte su diyeti ile ilgili geniş bir bilgi ve Dr. Ayşegül Çoruhlu’nun su diyetine bakışı.

Su diyeti nedir?

Su diyeti, yalnızca su içerek ve genellikle suyun yanında meyve de tüketilerek yapılan bir diyettir. Sadece su tüketimine izin veren su diyeti, bağırsakları çalıştırmayı ve bu sayede zayıflatmayı görev edinmiştir. Su diyetine göre, insan soğuk su içtiğinde vücut bu soğuk sıvıyı kendi ısısına dönüştürmek için ekstra bir efor sarf edip kalori harcıyor. Böbrekleri çalıştırması, vücudu toksinlerden arındırması ve hızlı kilo kaybını desteklemesi ile pek çok insanın favorisi olan su diyeti, aynı zamanda gereken su miktarını karşılamaya da yarıyor.

Su diyetinde dikkat edilmesi gereken önemli maddeler

  • Su diyeti herkese uygun bir diyet değildir.
  • Kalp hastalarına ve şeker hastalarında olumsuz etkilere neden olabilir.
  • Hamile kadınlar ve emziren anneler de bu diyeti yapmadan evvel doktorlarına danışmalı.
  • Gut hastalığı bulunan kişilerin de bu diyeti yapmaması gerekiyor.
  • Herhangi bir sağlık sorununun yaşanmaması amacıyla, su diyeti 3 günün sonunda mutlaka bırakılmalıdır.

Dr. Ayşegül Çoruhlu, su diyeti ile ilgili önemli bilgilere yer verdi

Dr. Ayşegül Çoruhlu, sözlerine “Bu diyeti 21 gün yapmak bana uygun gelmiyor. 2 gün, 48 saat, 72 saat yapabilirsiniz. Yaptığınızda ne avantajınız var? Vücudu bir dönem için strese sokmuş oluyorsunuz. Bir kıtlık periyodu yaratıyorsunuz. Akşamları yememeliyiz mantığının üstünde bir stres bu. Vücutta yaratılan bu mikro stresler vücudun hayatta kalmasıyla ilgili şeyleri artırıyor. Bu arada hayatta kalma meselesi yüzünden vücutta birtakım düzenlemeler yapıldığı için genç kalmamıza etki eden hormonunun azaldığını görüyoruz böyle açlıklarda. Ama bu hormon 72 saatten sonra artmıyor, aşağı düşüyor çünkü artık vücut aşırı bir strese girmiş oluyor.” diye başladı.

İLGİLİ MAKALE  Kabızlığa sonsuza dek veda edin! Kabızlıktan korunmak için 'chia tohumu' mucizesi

Ayşegül Çoruhlu devam etti ve ekledi: “Maksimum 72 saat bu stresi verdikten sonra vücudun sadece yağ yakacağını düşünmek eksik bir düşünce. Onun da ötesinde vücut eski hücreleri de yakar. Eğer kullanılmayan hücreler varsa, onları da sindirecek, yedek parça olarak kullanacak ve 3 gün arka arkaya yapılacağına normal oruç mantığında ilerlenmeli.” Çoruhlu, “Ya da birkaç yada bir 1-2 günlük bir şey yapın. Gece yememekle aynı şey bu menfaatler. Akşam yememeyi planladığımızda, su diyetinde olduğu gibi kandaki şekerden, karaciğerdeki glikojenden kurtulup istenmeyen yağ yağları yakma moduna giriyoruz. Yani uyanıkken olmasından öte, bu temizlik uykudayken daha uygun oluyor.” diyerek su diyetiyle ilgili pek çok önemli bilgiyi bizlere aktardı.

1 günlük örnek su diyeti listesi

Kahvaltı

Taze sıkılmış olarak 2 bardak elma suyu

Ara öğün

1 bardak meyve suyu

Öğle

1 kase karpuz

Ara öğün

Bir bardak taze sıkılmış portakal suyu

Ya da

1 bardak limonlu su

Akşam yemeği

Bir su bardağı su

Son ara öğün

1 tane elma

2 su bardağı su

NOT: Doktorunuza danışmadan hiçbir diyeti uygulamamalısınız. Herkesin sağlık durumu farklıdır ve buna göre testler yapılmalıdır.

Dr. Ayşegül Çoruhlu’nun su diyetiyle ilgili videosunu buradan izleyebilirsiniz: