Bilhassa evde saçını boyayan kişilerin sıklıkla başına gelen durumlardan bir tanesi şüphesiz ele saç boyasının bulaşmasıdır. Ele bulaşan boyayı temizlemek bazı durumlarda son derece zor ve meşakkatli bir durum olurken, esasında elinize bulaşan saç boyasını temizlemek için uygulamanız gereken belli başlı yöntemler bulunmaktadır. İşte ele bulaşan saç boyasını temizlemeye yardımcı olacak o yöntemler…

Ele bulaşan saç boyası elden nasıl çıkarılır?

Evde saç  boyama işlemi yapan kişilerin sıklıkla yaşadığı durumların başında şüphesiz ele bulaşan saç boyasıdır. Ele bulaşan saç boyası su ile yıkandığı durumlarda çıkması için yeterli gelmezken, çeşitli formülasyonlar sayesinde elinizden kolaylıkla çıkarabilirsiniz. Ele bulaşan saç boyasını cilt yüzeyinden kolay ve tahriş etmeden dikkatli bir şekilde temizleyebilmek için dikkatli olunması gerekene belli başlı durumlar bulunmaktadır. Bu durumların başında ise şu ürünler gelmektedir;

  • Elinize bulaşan saç boyasını sabun ile yıkadıktan sonra çıkaramadıysanız o noktada belli başlı yöntemler uygulamanız gerekmektedir. Elinize bulaşan saç boyasını derinlemesine temizlemeniz için asetonu saç boyasının bulunduğu yere uygulayabilirsiniz. Elinize bulaşan saç boyasını temizlemek için, küçük bir pamuğa alacağınız asetonu hafifçe boyanın olduğu bölgeye güzelce sürün. Sürme işlemini tamamladıktan sonra elinizi su ve sabun ile güzelce yıkayın. Ardından tüm saç boyası lekesinin cildinizden temizlendiğini göreceksiniz.

Kolonya

  • Elinize bulaşan saç boyasını temizlemek için direkt olarak kolonyaya yönelmeyi tercih edebilirsiniz. Saç boyasının elinizde kurumasını engelleyerek direkt olarak hızlı bir şekilde kolonyaya başvurmanız önemlidir. Kolonyayı saç boyasının olduğu bölgeye sürdükten ve bir pamuk yardımıyla temizledikten sonra cilt yüzeyinde bulunan saç boyasının temizlendiği göreceksiniz. Ancak saç boyası cilt yüzeyinizde bir miktar kaldıysa o noktada kolonya çok etkili bir durum olmayacaktır.

Diş macunu

  • Saç boyasını cilt yüzeyinden çıkarmaya yardımcı olan yöntemlerden bir tanesi de şüphesiz diş macunudur. Diş macunundan bir miktar almanız sonucunda, cildinizin üzerinde bulunan saç boyasının üzerini hafifçe temizleyin. Temizleme işlemini tamamladıktan sonra elinizin üzerindeki saç boyasının tamamıyla temizlendiğini göreceksiniz. Bu noktada diş macununu lekenin olduğu bölgenin üzerine koyduktan sonra bir miktar kadar cildiniz üzerinde bekletin. Bekletmenin ardından ılık su yardımıyla güzelce temizleyin.
İLGİLİ MAKALE  Saç boyası deriden nasıl çıkar? (Kaynak: soru.com.tr)

Bebe yağı

  • Bebe yağı da saç boyasının temizlenmesine yardımcı olan oldukça etkili yöntemlerden bir tanesidir. Bebe yağının içerisinde bulunan bileşenler cildin üzerinde bulunan boyanın kolay bir şekilde temizlenmesine yardımcı olurken aynı zamanda cildin üzerinden temizleme aşamasında herhangi bir şekilde tahriş etme durumu söz konusu değildir. Elinizin üzerinde bulunan saç boyasını, cildinizin üzerinde temizlemeniz için ilk olarak bebe yağından bir miktar alın ve boyanın olduğu bölgeyi güzelce temizleyin. Temizleme aşamasından sonra elinizi durulayıp, saç boyasının temizlendiğini görebilirsiniz.

Saç spreyi

  • Elinize bulaşan saç boyasını çıkarma yöntemlerinden bir tanesi de şüphesiz saç spreyidir. Saç boyasının bulunduğu yere bir miktar sıkacağınız saç spreyin ardından bir miktar beklemeniz gerekmektedir. Saç spreyinin içerisinde bulunan alkol ve çeşitli bileşenler saç boyasının cilt yüzeyinden kolay bir şekilde çıkmasına yardımcı olmaktadır. Saç spreyini cilt yüzeyine sıktıktan sonra elinizi su ve sabun yardımıyla güzelce temizlemeyi kesinlikle ihmal etmeyin.

Karbonat ve limon

  • Karbonat ve limon ile elinizde bulunan saç boyasını çıkarabilirsiniz. Elinizde bulaşan saç boyasını temizlemek için uygun bir kasenin içerisine bir miktar karbonat ile limonu alın ve iki malzemeyi güzelce karıştırın. Karıştırma işleminden sonra macun kıvamına gelen karışımı saç boyasının olduğu bölgeye güzelce sürün. Sürme işleminin ardından bir miktar bekleyin ve cildinizi ılık su yardımıyla ovalayarak temizleyin. Bu yöntem sayesinde cilt yüzeyinde bulunan tüm saç boyası lekelerinden kurtulacaksınız.