Fast food yemekleri arasında sıklıkla tercih edilen yemeklerden bir tanesi de şüphesiz pizzadır. Birbirinden farklı malzemelerle hazırlanan pizzaların pek çok farklı çeşitleri de bulunmaktadır. Çeşit yelpazesinin geçiş olması dolayısıyla tamamıyla kişinin damak zevkine göre sonuçlar doğuran pizza kutularının neden kare olduğu da yıllardan beri merak edilen konular arasında yerini almaktaydı. Pizza kutularının neden yuvarlak değil de kare olduğunun sebebini sizler için derledik. İşte pizza kutusunda yatan o sırrın, gizemi…

Pizza kutusu neden kare formunda?

İnce hamurun üzerinde birbirinden lezzetli malzemelerin kombinasyonuyla birlikte ortaya çıkan pizzaların lezzetine elbette doyum olmuyor. Kalabalık arkadaş ortamında oldukça lezzetli bir şekilde yenilen pizzanın kutusunun neden kare şeklinde olduğu uzun yıllardır merak edilen konular arasında yerini alıyordu. Pizza kutusunun kare formunda olmasının tek sebebi de tamamıyla maliyete dayanıyor. Kare formundaki pizza kutusunu tek bir mukavva ile uygun katlama pozisyonlarının yapılmasının ardından hazır hale getirilmesiyle oluşurken, yuvarlak bir pizza kutu için 4 farklı mukavvanın kullanılmasından elde edilmektedir.

 

Bu durum itibarıyla çok daha az maliyet harcamasında bulunmak amacıyla pizza kutuları yuvarlak değil de kare formunda olmaktadır. Çok daha az maliyetli çok daha fazla pizza kutusunun elde edilmesine yardımcı olan kare pizza kutuları yer noktasında da avantajlıdır. Üst üste pek çok kare pizza kutusu sıralanabilirken, yuvarlak pizza kutularının yan yana ve üst üste dizildiğini hayal ettiğimizde aralarında boşlukların kaldığını gözlemleriz. Bu durumda kutuların çok daha fazla yer kaplamasına neden olacağı için yer israfının oluşmasına neden olacaktır. Kare formunda olan kutunun içerisinde rahat ve kolay bir şekilde dilim pizza alımında bulunabilirken, yuvarlak formdaki pizza kutusunun içerisinde rahatlıkla pizza dilimini alınamaz. Bu durumun yanı sıra kare olan pizza kutusunun içerisine yerleştirilen pizzanın kenarlarında mutlaka boşluk bırakılır. Bu boşluk, pizza üzerine dökülecek baharatların konulması için uygun bir alan olurken, yuvarlak formdaki pizza kutusu için aynı işlemin yapılması mümkün değildir. Pizza genel itibarıyla dışarıdan sipariş edilen ve kuryeler tarafından getirilen bir yemek çeşidi olduğu için kare kutunun taşıma kolaylığı da bulunmaktadır. Pizza da herhangi bir dağılma ya da bozulma olmadan direkt olarak eve servis edilebilmesi için kare formdaki kutuların tercih edilmesi önemlidir. Tüm bu durular göz önünde bulundurulduğunda yuvarlak olan pizzanın, kare kutu içerisine konulması nereden bakılsa çok daha mantıklı sonuçlar doğurmaktadır.

İLGİLİ MAKALE  Bu sos tarifiyle pizzanızın lezzeti arşa çıkacak! En lezzetli pizza sosu tarifi

Karışık orta boy bir pizzanın kalorisi ortalama olarak 345 kaloridir. Bu bilgi doğrultusunda pizzanın besin değerleri şu şekildedir;

Kalori186 kcal344.1 kcal% 9.3
Karbonhidrat30.51 g56.0 g% 10.2
Lif2.3 g4.3 g% 9.3
Protein5.8 g10.8 g% 11.7
Yağ4.3 g8.0 g% 6.7
Kolesterol2.9 mg5.4 mg% 1.0
A Vitamini30.9 IU57.1 IU% 0.6
C Vitamini3.1 mg5.7 mg% 5.1
Potasyum165.2 mg305.7 mg% 4.7
Kalsiyum27.1 mg50.1 mg% 2.7
Demir1.4 mg2.6 mg% 7.9

Pizza doyuruculuğu yüksek bir yiyecek olsa da hamuru ve üzerine konulan yiyecekler itibarıyla sağlığımızı olumsuz yönde etkileyen pek çok içeriği de içerisinde bulundurmaktadır. Bu bilgiler doğrultusunda pizza tüketimini bilinçli yapmak ve ayda bir olmak üzere pizza tüketmek kişinin sağlığı açısından oldukça önemlidir. Metabolizmanın yavaşlamasına neden olan pizza, bol karbonhidrat içeriği dolayısıyla sıklıkla tüketildiğinde kişinin kısa süre içerisinde kilo almasına ve bu durum ile beraber yağlanma problemiyle karşı karşıya kalmasına neden olacağını da unutmamakta fayda vardır.