Evlerimizde sürekli olarak tuttuğumuz ve gerek sabah kahvaltılarında gerek ise akşam yemeklerinde kullandığımız patatesler ile birçok yemek çeşidi hazırlanabilir. Kızartması, haşlaması, püresi ve daha birçok farklı pişirme tekniği ile patateslerin her evde ve her yemekte farklı şekilde kullanılmasının yanında, öyle bir hali var ki, bu şekilde kullanıldığı zaman hastalık saçıyor. Daha sağlıklı bir yaşam için patateslerinizi yemeklerde kullanmadan önce çok dikkat etmelisiniz.

Patatesin bu hali hastalık saçıyor

Uzmanlar tarafından yapılan araştırmalar ile insan sağlığına birçok faydası olduğu bilinen patatesler, yapılan başka bir araştırma ile ise sağlık dağıttığı kadar hastalık saçtığı da görülebilen bir gıda olarak karşımıza çıktı. Patatesin doğru şekilde ya da dikkat edilmeden kullanılması hem insan sağlığını tehlikeye atıyor. Uzmanlar tarafından yapılan araştırmalar filizlenmiş patateslerin tüketilmesinin insan sağlığı açısından çok riskli olduğu ortaya konuldu. Geçmiş yıllardan beri devam eden bir bilgi olan filizlenmiş patateslerin filizlenen kısımlarının çıkartılması ile tüketilebileceği konusunda ise riskler alınmaya devam ediliyor. Bu riski almak istememenize olanak sağlayacak olan filizlenmiş patateslerin taşıdığı zararlar arasında zehirlenme gibi ciddi sonuçlar bulunuyor.

Filizlenmiş patates zehirlenmeye yol açıyor

Patateslerin saklanmasında yapılan hatalar sonucu görülmeye başlanan yeşilimsi filizlenmeler, her öğünde terci edilebilen patateslerin zehirlenmelere yol açmasına neden oluyor. Güneş altında ve nemli ortamlarda bekletilen patateslerde solanin miktarı artmaya başlıyor. Solanin miktarının artması ise patateslerde klorofili uyararak patatesin sarıdan yeşil renge dönmesine ve zehirli bir yapıya geçmese yol açıyor. Patateste artmaya başlayan solanin ve klorofil miktarları nedeni ile patateste normalde az miktarda bulunması gereken glikoalkaloid miktarında da artış görülmeye başlanır. Glikoalkaloid seviyesinin düşük miktarlarda kalması ve bu şekilde vücuda aşınması ise aslında yararlı bir durum. Kolesterol düşüren ve antioksidan özelliği gösteren bu bileşenin artması sonucunda vücutta toksik etkiler oluşmaya başlıyor.

Glikoalkaloid miktarı yüksek patateslerin tüketilmesi eğer az miktarda tüketim gerçekleşti ise ortalama olarak 1 ün içerisinde karın ağrısı, mide bulantısı ve ishal gibi durumları meydana getirir. Bu belirtilerin görülmesi sonucunda ise hemen doktorunuz ile iletişime geçmek ve muayene olmak önemlidir. Çünkü eğer glikoalkaloid yüksek oranda ve yüksek miktarda alındıysa, bu durum düşük tansiyon, yüksek nabız, ateş, baş ağrısı, zihin bulanıklığı ve hatta ölüm gibi riskler taşıyan sonuçlara neden olur. Patateslerin filizlenmesi sonucunda bu yapıların artması ile birlikte patates tüketiminin bitirilmesi ve patateslerin yenilmemesi daha sağlıklı olacaktır.

İLGİLİ MAKALE  Patatesin faydaları ve besin değeri

Filizlenmiş patates temizlenerek yenilebilir mi?

Filizlenmiş patateslerin tüketimi ile ilgili kulaktan kulağa dolaşan bir başka kirli bilgi ise filizlenmiş patateslerin temizlenerek tüketilebileceğidir. Patatesin filizlenmiş kısımlar her ne kadar temizlense de, solanin, chaconine ve glialkaloid seviyeleri çoktan yükselmeye başlamış olacaktır. Bu durumda patatesin yalnızca filizlenmiş kısımlarının temizlenmesi yetersiz kalacak ve patates hastalık riski taşımaya devam edecektir. Bu edenle filizlenen patateslerin kullanılmadan atılması çok daha sağlıklı olacaktır. Unutmayın ki, hiçbir para sağlığınızdan daha değerli değildir.

Patateslerde filizlenmeyi önlemek

Patateslerin filizlenmesinin nedeni güneş ışığına çok fazla maruz kalmaları ve nemli ortamlarda saklanmalarıdır. Bu nedenle patateslerinizin filizlenmesini önlemek adına karanlık ve serin ortamlarda zemin ile teması olmadan saklamak daha doğru olacaktır. Nem oranının düşük olduğu karanlık ve serin ortamlarda saklanan patateslerde filizlenme daha geç görülmektedir. Ayrıca saklanmadan önce yıkanan patateslerde filizlenmelerin görülmesi daha erken sürelerde olur. Plastik torbalarda saklanan patateslerde de plastik nemi çekmeyen, yansıtan bir yapıda olduğu için filizlenmeler daha erken görülebilir. Kağıt torbalarda ya da patateslerin arasında kağıt parçaları koyarak saklamak kağıdın nemi emmesine ve patatesi filizlenmekten korumasına olanak sağlayacaktır.