Seveni fazlasıyla çok olan gıdaların başında şüphesiz patates gelmektedir. Bilhassa kızartmasıyla herkesin gönlünü fetheden patates ile birbirinden farklı ve lezzetli yemekler hazırlayabilir aynı zamanda lezzetin keyfini sürebilirsiniz. Sağlık açısından, besin değerleri son dönemlerde arama motorlarında fazlasıyla aratılan gıdalardan bir tanesi olan patatesin besin değerlerini ve insan sağlığına etkilerini haberimizin detayından ulaşabilirsiniz…

Patatesin besin değerleri nelerdir?

Besin Değeri100 gramda1 Adet (200 g)100 gram için günlük % değer*
Kalori77 kcal154 kcal% 3.9
Karbonhidrat17.49 g35.0 g% 5.8
Lif2.1 g4.2 g% 8.4
Protein2.0 g4.1 g% 4.1
Yağ0.1 g0.2 g% 0.1
Kolesterol0.0 mg0.0 mg% 0.0
A Vitamini2.0 IU4.0 IU% 0.0
C Vitamini19.7 mg39.4 mg% 32.8
Potasyum425.0 mg850.0 mg% 12.1
Kalsiyum12.0 mg24.0 mg% 1.2
Demir0.8 mg1.6 mg% 4.5

Patatesin faydaları nelerdir?

Patates içeriğinde bulunan bileşenler sayesinde çok yönlü ve son derece besleyici bir besin kaynağıdır. Patates ile birbirinden farklı yemekler hazırlamak mümkün olurken bu yemeklerden bazıları son derece sağlıksız tercih olabilmektedir. Patatesin içeriğinde bulunan bileşenlerden yararlanabilmek için kızartma işleminden geçmemesi gerektiğini unutmamak gerekir. Bu durum itibarıyla patatesin faydalarını şu şekilde sıralayabiliriz;

 • Patates içeriğinde bulunan bileşenler sayesinde büyük bir antioksidan kaynağıdır. Flavonoid, karotenoid ve fenolik asit gibi bileşenleri içerisinde barındıran patates kalp hastalığı, diyabet, kanser gibi hastalıkların oluşmasına neden olan serbest radikallerin etkisiz halde kalmasına yardımcı olmaktadır.
 • Patates dirençli nişasta grubunda yer alırken, kan şekerinin düzenlenmesine yardımcı olduğu yapılan araştırmalar sonucunda belirlenmiştir.
 • Sindirim sağlığı açısından son derece faydalı ve etkili bir gıda olan patates, bağırsak bakterilerinin iyileşmesine ve bağırsakta sağlıklı bakterilerin oluşmasına yardımcı olduğu belirlenmiştir. Bağırsaklar üzerinde sağlıklı oluşumların içerisinde olan patates kişinin kolon kanserine yakalanma riskini büyük ölçüde önüne geçmektedir.
 • Doyurucu özelliğinin fazlasıyla yüksek olması patates, tokluk hormonlarının yüksek seviyede olmasına katkı sağlamaktadır.

 • Patatesin içerisinde bulunan bileşenler vücutta bulunan iltihaplanmanın kısa süre içerisinde vücuttan dışarı atılmasına yardımcı olmaktadır. Mide içerisinde asit oluşumunu fazlasıyla yok eden patates, vücuttaki iltihabı büyük ölçüde engellemektedir.
 • Patatesin içerisinde yer alan potasyum, kalsiyum, magnezyum kan damarlarının genişlemesine neden olmaktadır. Ancak patatesi nasıl tükettiğiniz de sağlık açısından fazlasıyla önemlidir. Patatesin sağlıklı yönlerinden yararlanabilmek için kızartma ya da cips formunda tüketmeden, buharda ya da haşlama şeklinde tüketmeniz çok daha sağlıklı olacaktır.
 • Patates cildin sağlıklı ve güzel bir görünüm içerisinde olmasına yardımcı olan kolajen seviyesinin yükselmesine yardımcı olmaktadır. Bilhassa patatesin çiğ halinden hazırlanmış maskeler, cildin çok daha sağlıklı ve güzel bir formda olmasına katkı sağlamaktadır.
İLGİLİ MAKALE  Evde çıtır çıtır patates cipsi tarifi. Hazır cips almanıza gerek kalmayacak

Patatesin cilde nasıl uygulanması gerekir?

 • Bilhassa göz altı morlukları ve gözde meydana gelen şişkinliğin kısa süre içerisinde yok olmasına yardımcı olan gıdaların başında gelen patatesi, gözünüze uygulamak için patatesi büyük dilimler halinde parçalara ayırın. Patatesi dilimlere ayırdıktan sonra temiz bir bezin içerisine yerleştirin. Akabinde gözünüzün üzerine koyun, bu uygulamadan sonra patates gözünüzde bulunan şişkinliklerin kısa süre içerisinde geçmesine yardımcı olacaktır.
 • Cildinizde bulunan kırışıkları yok etmek amacıyla cildinize patates uygulamasında bulunmak için, patatesleri ilk olarak güzelce rendeleyin. Rendeleme işleminden sonra patatesinizin suyunu sıkın ve ardından kırışıklığın olduğu bölgelere bu suyu güzelce sürün. Belli bir süre beklettikten sonra cildinizi ılık suyla güzelce yıkayın.

 • Cilt yüzeyinde bulunan ölü hücreleri temizlemek için de patates suyunu kullanabilirsiniz. Bir parça pamuğun üzerine alacağınız, patates suyunu cildinizin üzerine sürün ve bu işlemi uyguladıktan sonra cildinizi durulamayı kesinlikle ihmal etmeyin. Cilt yüzeyinde bulunan tüm ölü hücrelerinizin temizlendiğini göreceksiniz.
 • Güneş yanıkları dolayısıyla oluşan lekeleri yok etmek ve cildin ferah bir durumda olmasını sağlamak amacıyla soğuk patates dilimlerini güneş lekelerinin olduğu bölgeye koyun. Bu işlemi düzenli olarak gerçekleştirdikten sonra cilt yüzeyinde bulunan tüm güneş lekelerinin güzel bir şekilde geçtiğini gözlerinizle göreceksiniz.
 • Patates içeriğinde bulunan bileşenler sayesinde insan sağlığına son derece faydalı bir gıda olurken, patatesi uygun ölçülerde tüketmeniz ve kullanmanız fazlasıyla önemlidir. Bu durum itibarıyla patatesi kesinlikle kızartmadan tüketmeniz önemliyken, haşlama ya da buharda pişirme yöntemini denemeniz çok daha sağlıklı bir seçim olacaktır. Patates içeriğinde bulunan bileşenlerle insan sağlığı üzerinde olumlu etkilerini sürdürmeye devam ettiren oldukça faydalı bir besin kaynağıdır. Patatesi beslenme periyodunuzdan kesinlikle esirgemeyin.