Yılbaşı zamanlarında Avrupa’da ve Amerika’da yerleşik bir kültür bilinci olan ve birçok efsaneye konu olmuş olan ökseotu, çok uzun yıllardır insanlık tarafından birbirinden farklı amaçlar ile kullanılan bitkiler arasına yer almaktadır. Fantastik yapımlarda özel güçleri olan mistik bir bitki olduğuna inanılsa da, gerçek hayatta ökseotu birçok farklı sağlık sorununun önüne geçmek için kullanılan bitkiler arasında yer almaktadır. Faydaları ve ökseotu hakkında bilinmesi gerekenleri sizler için araştırdık.

Ökse otu nedir?

Dünyanın farklı coğrafyalarında yetişebilen ökseotu, bilimsel adı Viscum Album olan asalak ot grubuna dahil bir bitkidir. Avrupa, Batı Asya ve Güney Asya coğrafyalarına özgü bir bitki olan ökseotu aynı zamanda ülkemizde Anadolu coğrafyasında ve Balkanlarda yetiştirilmektedir. Dünya üzerinde en çok Anadolu ve Balkanların doğusunda yetiştirilen ökseotu faydaları kadar zararları da bulunan ve hem yetiştiriciliği hem de tüketimi konusunda oldukça dikkati olunması gereken bir bitkidir. Meyvelerinin ağız yo0lu ile tüketilmesi oldukça riskli olan ökseotu genel olarak çay şeklinde tüketilen bir bitkidir. Dallar ve yaprakların kaynatılması ile üretilen ökseotunun meyvelerine kıyasla ise birçok faydası bulunmaktadır.

Ökseotu faydaları nelerdir?

Ökseotunun düzgün bir kullanım ile insan vücuduna birden fazla fayda sağladığı görülmektedir. Tüketimi konusu8nda incelik ve dikkat gereken ökseotunun doğru kullanımı ile insan vücuduna sağladığı faydalar se şu şekilde karşımıza çıkıyor:

  • Anksiyete hastalığı bulunan kişiler ökseotu çayı hazırlayarak tüketebilir. Zihnin kaygı ve depresyon gibi kısımlarında rahatlama hissi sağlayan ökseotu anksiyete sorununun fiziksel çözümünü sağlamaktadır.
  • Ökseotu zihni rahatlatan yapısı ile aynı zamanda kronik uyku sorunu çeken ve insomnia adı verilen uykusuzluk hastalığından mustarip kişilerde de tedavi amaçlı kullanılabilir. Ökseotu geceleri tüketimi ile daha derin ve rahatlatıcı bir uyku sağlar.
  • Ökseotu yaprakarını ve dallarının kullanılması ile küçük çaplı kanamalar durdurulabilir. Yaprak ve dallarında yenileme özelliği bulunan ökseotu açık yaraların kapatılmasını da sağlar.
  • Ökseotu kan şekeri seviyelerinin de dengelenmesini sağlamaktadır. Geçmişte kan şekerini dengelemek için kullanılan ökseotu günümüzde ise hem tip 1 hem de tip 2 diyabet hastalıklarının tedavisinde kullanılmaktadır. İçeriği bileşenler ile kan şekerini dengeleyen ökseotu aynı zamanda insülin direncine de iyi gelmektedir.
  • Ökseotu bitkisi aynı zamanda içerdiği doğal antioksidanlar le bağışıklık sisteminin güçlenmesine yardımcı bitkiler arasında yer alır. Ökseotu bitkisinin çayı hazırlanarak düzeni olarak tüketildiğinde sistemsel hastalıklara karşı daha korumalı bir bağışıklık sistemine sahip olursunuz. Ökseotu bitkisi anti-inflamatuar özelliği ile artrit gibi rahatsızlıkların önüne geçmeyi sağlar.
İLGİLİ MAKALE  Her gün düzenli olarak elma sirkesi içerseniz ne olur? İşte tüm etkileri (Kaynak: izlehaber.com)

Ökseotu itkisinin zararları

Ökseotu bitkisinin faydaları kadar zararları da bulunmaktadır. Doğru kullanım gerçekleştirilmediğinde ya da alerjik reaksiyon gösterme riski olan kişilerin tüketmesi halinde yan etkilere neden olabilen ökseotunu kullanmadan önce mutlaka doktorunuzdan onay almanız gerekiyor. Ökseotunun yol açabileceği zararlar ise şu şekilde karşımıza çıkıyor:

  • Ökseotu önerilen miktarda doktor onayı ile kullanıldığı takdirde herhangi bir yan etkinin görülmesi oldukça nadir bir durumdur. Ancak yüksek dozda kullandığı takdirde ökseotu mide bulantısı, kusma, ishal, düşük tansiyon ve baş dönmesi şikâyetlerine neden olmaktadır.
  • Kanser hastalıklarında doğal bir takviye olarak kullanılabilen ökseotu enjeksiyon formunda kullanılan bitkiler arasındadır. Bu enjeksiyon tamamen doktor kontrolünde gerçekleşmektedir. Ancak bazı kişilerde enjekte edilen bölgede ağrı ve iltihaplanma görülebilir. Bu durum ciddi bir hastalığa yol açmaz.
  • Ökseotu kullanımı sağlık açısından belirli durumlarda ve dönemlerde uzak durulması gereken bir davranıştır. Ökseotunu çocukların ve hamile kadınların kullanması tavsiye edilmez. Aynı zamanda eğer aktif olarak ilaç kullanımınız varsa, bu durumda ökseotu belirli yan etkilere neden olabilir ve ilacın etkilerini düşürebilir. Bu nedenle kullanmadan önce doktor onayı almak önemlidir.
  • Ökseotu birçok ilaç ile etkileşime girebilir. İlaç kullanımı esnasında ökseotu kullanmak ise ciddi sonuçlar doğran bir durumdur. Bazı ilaçlar ile etkileşme girmesi halinde yalnızca ilacın etkisini düşürmeyen aynı zamanda etkilerini tersine çeviren ökseotu özellikle kalp hastalığında kullanılan ilaçlar ile birlikte asla alınmamalıdır.

Ökseotu meyvesini yemeyin

Ökseotunun meyvesi yaprakları ve dallarında yer alan faydalı içerikleri içermez. Aksine ökseotunun meyveleri zehirli yapıdadırlar. Panzehir olarak uzmanlar tarafından laboratuvar ortamında üretilen enjeksiyon formları kullanılabilir ancak kesinlikle bireysel olarak tüketilmemelidir. Ağız yolu le alınan ökseotu meyvesi ciddi zehirlenmelere yol açabilir. Genel itibari ile parlak ve beyaz renkli yapıda olan bu meyvelerin önce dal ve yapraklardan ayrılması, dal ve yaprakların bu şekilde kullanılması gerekmektedir.