Pekmez türlerinin en faydalısı keçiboynuzu pekmezi. Keçiboynuzu pekmezi özellikle Ege ve Akdeniz bölgelerinde üretimi ve tüketimi yaygın bir pekmez türü. Karışımların içine konulduğunda farklı, kendi başına tüketildiğinde farklı birçok faydasından yararlanılabilen adeta kaşık kaşık sağlık yemenizi sağlayan keçiboynuzu pekmezi, yapısındaki zengin vitamin ve mineral içeriği sayesinde kolesterolün düşürülmesi ve tansiyonun dengelenmesi için en ideal gıdalardan olarak sayılıyor. Bağışıklığı destekleyen keçiboynuzu pekmezi yetişkin sağlığı kadar çocyuk sağlığı açısından da önemli bir konumda bulunuyor.

Keçiboynuzu pekmezi

Keçiboynuzu pekmezi ülkemizde özellikle Ege ve Akdeniz bölgelerinde üretilen ve buradan tüm coğrafyamıza yayılan sağlıklı yaşamın yapı taşlarından biridir. Kendine has baskın tadı ve karışım hazırlamaya yatkın yapısı ile keçiboynuzu pekmezi birçok hastalık için şifa sağlıyor. Yapısında A, B, B2, B3 ve D vitaminleri barındıran keçiboynuzu pekmezinin kullanımı özellikle bağışıklık sistemi zayıf kişiler için tüketimi tavsiye edilmektedir. Keçiboynuzu pekmezinin bilinen en yaygın faydası nefes darlığı ve astım hastalığına iyi geliyor olması.

Keçiboynuzu pekmezi faydaları

Antioksidan kaynağıdır

Antioksidan özellik barındıran keçiboynuzu pekmezi doğal bir antibiyotiktir. Keçiboynuzu pekmezi kalp ve damar hastalıklarının tedavisi için önemli bir besindir. Kanı temizleyen ve damar tıkanıklıklarını açan keçiboynuzu pekmezi kalp rahatsızlığı olanlar için tüketimi önerilen gıdalar arasındadır.

Balgam söktürücü

Sigaradan, dönemsel hastalıklardan ve daha birçok sebepten ötürü balgam oluşumu hem ses tellerine zarar verir hem de öksürük ile birleştiğinde boğazı acıtan bir hisle can sıkar. Antibiyotik yapısı sayesinde keçiboynuzu pekmezi hem balgam söktürücü özellik gösterir hem de öksürüğü bastırır. Aynı zamanda astım ve bronşit gibi rahatsızlıkların tedavisinde kullanılır.

Sindirim sistemi düzenleyicisi

Keçiboynuzu pekmezi vitaminler açısından zengin yapısı ile bağırsak ve sindirim sistemi sağlığı için iksir niteliğinde bir gıdadır. Bağırsakta oluşan kurt, parazit ve solucan gibi zararlı oluşumların önüne geçer, var olanları ise temizler. Aynı zamanda kabızlığı önler.

Sağlıklı kilo verdirir

İçerdiği lifler sayesinde keçiboynuzu pekmezi bağışıklığı desteklerken aynı zamanda vücut fonksiyonlarını düzenleyerek sağlıklı ve hızlı bir şekilde kilo vermeye yardımcı olur.

Enerji deposu

İLGİLİ MAKALE  Kinoanın faydaları nelerdir?

Keçiboynuzu pekmezi de diğer tüm pekmez çeşitleri gibi enerji verici bir yapıya sahiptir. Gün içerisinde enerji düşüşü yaşayanlar ya da ağır işlerde çalışacak kişiler için tam olarak sağlıklı ve zararsız bir doping denilebilir.

Kemikleri güçlendirir

Kalsiyum kemik gelişimi açısından en önemli mineral olarak karşımıza çıkar. Kemik yapısını güçlendiren ve kemikleri genç tutan kalsiyum, keçiboynuzu pekmezi içerisinde de bolca bulunmaktadır. İçerdiği kalsiyum sayesinde keçiboynuzu pekmezi genç ve çocuklarda kemik gelişimini desteklerken yaşlılarda ise kemik erimesi hastalığı gibi sorunların önüne geçiyor.

Bağışıklık sistemine katkı sağlar

Keçiboynuzu pekmezi çok uzun yıllardır bağışıklık sistemini destekleyen bir gıda olarak kullanılmakta. Bağışıklık güçlendirici yapısı ile keçiboynuzu pekmezi dönemsel hastalıkların hemen hemen hepsi için tedavi niteliği taşıyor.

Kanı temizler ve kansızlığa iyi gelir

Keçiboynuzu pekmezi hem hücreler içindeki serbest zararlı radikalleri atar ve temizler, hem de kanı temizleyerek akciğer, karaciğer ve böbreklerin çalışmasına katkıda bulunur. Aynı zamanda tüm pekmez türlerinde olduğu gibi kan yapıcı özellik taşıyan keçiboynuzu pekmezi kırmızı kan hücrelerinin sayısını arttırarak kansızlık gibi hastalıkların önüne geçmektedir.

Kan şekeri ve kolesterol

Keçiboynuzu pekmezi her ne kadar kendisi de şekerli bir yapıda olsa da, kan şekerini düzenler ve insülin direnci sağlar. Kötü kolesterolün düşürülmesine de katkı sağlayan keçiboynuzu pekmezi şeker hastaları için kullanılması önerilen bir gıda çeşidi olarak görülür.

Keçiboynuzu pekmezi zararları

Doğada her şey denge içerisindedir ve tükettiğimiz gıdalar bile bu dengenin içerisinde yer alır. Her gıda gibi keçiboynuzu da faydalar sağlarken zararlar ile de karşılaşma riski bırakabilecek bir gıda. Keçiboynuzunun bilinen zarar ve yan etkileri ise şu şekilde:

  • Mide bulantısı ve buna bağlı baş dönmesine yol açabilir.
  • Lifli bir gıda olması sebebiyle aşırı tüketimi müshil görevi görebilir.
  • Hamilelik döneminde aşırı kullanılması ciddi zararlara yol açabilir.
  • Diyabet hastalığına iyi gelmesine karşın aşırı tüketimi zararlı olacağından kullanılmadan önce doktor onayı alınması önemlidir.
  • Bebeklerin cilt savunma sistemlerinin yetişkinlere göre çok daha düşük olmasından dolayı bir bebek için kullanılmadan çnce mutlaka doktora danışmak gerekir.
  • Aynı şekilde alerjisi olan bireylerin kullanması da tavsiye edilmez.
İLGİLİ MAKALE  Bin bir derde deva sumak çayı nasıl yapılır? Sumak çayının bilinmeyen faydaları